Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Zmarła w Suwałkach Jadwiga Zarugiewiczowa, zostanie upamiętniona tablicą

Zmarła w Suwałkach Jadwiga Zarugiewiczowa, zostanie upamiętniona tablicą

autor: Iza Kosakowska

29.11.2019, 11:16, akt. 11:22

Jadwiga Zarugiewiczowa, to symboliczna matka Nieznanego Żołnierza.

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska

Mimo że nie pochodzi z tego miasta, spędziła w nim swoje ostatnie lata. Tu zmarła w 1968 roku. Przez wiele lat spoczywała na cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej. Była polską Ormianką. Jej syn Konstanty zginął w bitwie o Lwów w 1920 roku, ale ciała nie udało się zidentyfikować. Jadwigę Zarugiewiczową poproszono o wybranie jednej z trzech trumien, w których znajdowały się zwłoki nieznanych żołnierzy, ekshumowane z Cmentarza Obrońców Lwowa. Trumna ta spoczęła w Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. O Zarugiewiczowej opowiadał wczoraj prezes Fundacji Ormiańskiej Maciej Bohosiewicz, który odwiedził uczniów I LO.


- Tutaj w Suwałkach została pochowana, ale wcześniej, ostatnie lata swego życia w domu dla osób psychicznie chorych. Do końca nie wiemy czemu. Ostatnie nasze ślady były, że mieszkała u swego syna w Białymstoku, potem nagle pojawiają się Suwałki. Sądzimy, że są jednak zawirowania polityczne, bo była przedwojenną dość znaną działaczką, i dlatego może, w dość dziwny sposób wylądowała właśnie tutaj.


Ciało Jadwigi Zarugiewiczowej zostało przewiezione w 2016 roku na Cmentarz Wojskowy na warszawskich Powązkach. Natomiast na jej byłym grobie w Suwałkach ma za kilka miesięcy pojawić się tablica pamiątkowa.


- Planujemy w przyszłym roku większe spotkanie właśnie tutaj w Suwałkach, żeby tę sprawę bardziej nagłośnić. W uzgodnieniu z tutejszym księdzem proboszczem uzgodniliśmy, że w miejscu, gdzie przez lata spoczywała, będzie tablica upamiętniająca tę postać z krótką notką historyczną. Zależy nam, żeby odsłonięcie tablicy miało charakter uroczysty, i żeby wciągnąć w tę akcję także środowiska lokalne, młodzież, kombatantów i władze miasta.


Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy Jadwiga Zarugiewiczowa została pośmiertnie odznaczona Orderem Odrodzenia Polski.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Opowieści różnej treści - Romuald Bartnik

22.10.2019, 12:24

Chociaż od tych wydarzeń minęło ponad 70 lat, dla Romualda Bartnika ta historia jest wciąż żywa. On i trójka jego rodzeństwa mogli spłonąć w domu podpalonym przez funkcjonariuszy UB.


W Cimochowiźnie pod Suwałkami powstał pomnik batalionu "Wigry"

14.09.2019, 17:58

Obelisk ma upamiętniać obecność harcerzy nad Zatoką Hańczańską. Pod Suwałkami powstał pomnik batalionu "Wigry".


"Pierwsze Dni Niepodległości" w Archiwum Państwowym w Suwałkach

22.08.2019, 08:14

Wystawa pod tym tytułem rozpocznie się już jutro (23.08). Będzie tam można poznać historię odzyskania niepodległości przez Suwalszczyznę, przejrzeć dokumenty ilustrujące przebieg tego procesu oraz wysłuchać wykładów na ten temat.


Rondo Bohaterów Powstania Sejneńskiego w Suwałkach?

26.06.2019, 11:42

Choć to wydarzenie, które zdecydowało o odzyskaniu niepodległości przez Suwalszczyznę, w mieście upamiętnia je jedynie pomnik znajdujący się na cmentarzu.

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok