Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Suwalski sąd zdecyduje czy białoruski działacz opozycyjny będzie deportowany

Suwalski sąd zdecyduje czy białoruski działacz opozycyjny będzie deportowany

autor: Irena Poczobut

9.12.2019, 17:36, akt. 17:44

Suwalski sąd zdecyduje czy białoruski działacz opozycyjny Wiaczesław I. zostanie deportowany. W poniedziałek (9.12) rozpoczął się drugi już proces w tej sprawie.

fot. Irena Poczobut
fot. Irena Poczobut

We wrześniu sąd uznał, że deportacja jest niedopuszczalna, bo Białorusinowi grożą we własnym kraju poważne represje. Od tego rozstrzygnięcia prokuratura się jednak odwołała. Sąd Apelacyjny w Białymstoku wyrok uchylił i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Wiaczesława I. zatrzymano rok temu na przejściu granicznym w Budzisku. Okazało się, że białoruskie władze wpisały go do międzynarodowego rejestru osób poszukiwanych. Jako powód podano uchylanie się od uiszczenia podatku.

Białoruski opozycjonista Siergiej Skrabiec, zeznający podczas dzisiejszej rozprawy, nie miał jednak wątpliwości, że nie o pospolite przestępstwo tu chodzi.

- Rzecz w tym, że u nas nie broni się praw człowieka. Istnieje wprawdzie instytut adwokatury, ale ponieważ wszyscy adwokaci są wyznaczeni przez istniejący reżim, okazują oni pomoc jedynie temu reżimowi. Ci, którzy mają dzisiaj śmiałość walczyć, zostają oskarżeni o przestępstwa gospodarcze czy podatkowe - mówił.

Jak mówi adwokat Bogumił Zygmont, wniosek o ekstradycję nie powinien być uwzględniony z dwóch powodów.

- Podstawą linii obrony jest wykazanie tego, iż powód ścigania przez władze białoruskie ma charakter fiskalny, które nie stanowi przestępstwa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Drugim argumentem jest fakt, iż pana Wiaczesława ściga się wyłącznie z powodów politycznych. Jego aktywność polityczna jako działacza opozycji spowodowała postawienie mu zmanipulowanych zarzutów o charakterze fiskalnym.

Prokuratura uważa jednak, że przestępstwo zarzucane opozycjoniście przez białoruskie władze może mieć odpowiednik w polskim kodeksie karnym. Zarówno tę kwestię, jak i zaangażowanie Wiaczesława I. w działalność opozycyjną mają potwierdzać dodatkowe dokumenty złożone przez obronę. Prokuratura ma miesiąc na ich przeanalizowanie. Sąd odroczył bowiem postępowanie do połowy stycznia.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Prokuratura sprawdza, czy były fałszowane dokumenty ws. zagranicznego wyroku wobec Białorusina

25.09.2019, 16:37

Stołeczna prokuratura bada, czy doszło do przestępstwa przeciwko polskiemu wymiarowi sprawiedliwości i próby doprowadzenia Białorusina, od kilkunastu lat przebywającego w Polsce, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Chodzi o sprawę wykonalności w naszym kraju wyroku cywilnego sądu białoruskiego.


Białostocki sąd bada wykonalność w Polsce zagranicznego wyroku ws. Białorusina

2.04.2019, 13:10

Sąd Okręgowy w Białymstoku ustala, czy są przesłanki do stwierdzenia wykonalności cywilnego wyroku białoruskiego sądu wobec Białorusina od kilkunastu lat przebywającego w Polsce. Chodzi o konieczność zapłaty bankowi ponad 700 tys. dolarów z tytułu zaciągniętych kredytów.

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowiczfot. Areta Topornicka
4.06.2020, 11:48, akt. 12:02

Czy to było zabójstwo w samoobronie?fot. Sylwia Krassowska
4.06.2020, 12:06, akt. 12:07

Suwalskie wędzonkiźródło: stock.adobe.com
2.06.2020, 11:48, akt. 18:06

Augustowska policja ruszyła nad wodę

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok