Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Nowym biskupem pomocniczym diecezji ełckiej został ksiądz Adrian Galbas

Nowym biskupem pomocniczym diecezji ełckiej został ksiądz Adrian Galbas

autor: Marcin Kapuściński

13.12.2019, 08:40, akt. 11:58

Pochodzący ze Ślaska kapłan przez ostatnie 9 lat był przełożonym poznańskiej prowincji zakonu pallotynów. Wkrótce ustalony zostanie termin przyjęcia przez niego sakry biskupiej.

Ks. Adrian Józef Galbas, fot. Diecezja Ełcka
Ks. Adrian Józef Galbas, fot. Diecezja Ełcka

Decyzję o skierowaniu księdza Galbas do Ełku ogłosiła wczoraj Nuncjatura Apostolska w Polsce. Ksiądz Galbas przyznaje, że diecezja będzie dla niego dużym wyzwaniem, bo tereny te zna tylko ze spędzanych tu urlopów.


- To dla mnie nowe wyzwanie i nowa ziemia. Wierzę jednak, że jak Bóg powierza zdania, to daje też i siły do ich wypełnienia. Ufam, że z Bożą pomocą uda mi się sprostać obowiązkom u boku biskupa Jerzego. Liczę też na otwartość diecezjan. Zarówno katolików, ale nie tylko. Że mnie Ślązaka, który ostatnie 17 lat spędził w Wielkopolsce, dobrze przyjmą. Ja też obiecuję, że wszystkie swoje siły zaofiaruję diecezji.


Kapłan ma 51 lat i jest doktorem teologii duchowości. Studiował też dziennikarstwo. Księdzem został w 1994 roku, a od 2011 pełnił funkcję przełożonego prowincjalnego pallotyńskiej Prowincji Zwiastowania Pańskiego z siedzibą w Poznaniu.


- Pochodzę z Górnego Śląska z diecezji gliwickiej. Do pallotynów wstąpiłem w 1987 roku. Po świeceniach króciutko było duszpasterstwo parafialne, a potem studia i praca w seminarium. Od dziewięciu lat jestem przełożonym dużej prowincji pallotyńskiej. Różne ma doświadczenia i różne były stoły, z których przyszło mi jeść chleb. Teraz okazuje się, że będzie kolejny.


Stanowisko biskupa pomocniczego w Ełku pozostawało nieobsadzone od września 2017 roku, czyli od czasu, gdy biskup Romuald Kamiński objął diecezję warszawsko-praską.

| red: mik, kap

ZOBACZ TEŻ:


Od dwóch lat nieobsadzona pozostaje funkcja biskupa pomocniczego diecezji ełckiej

28.11.2019, 08:08

W marcu gość Studia Suwałki — kanclerz kurii ks. Marcin Maczan wyraził nadzieję, iż stanie się to jeszcze w tym roku. Ale biskupa pomocniczego wciąż nie ma.

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


"Moje białostockie powidoki" Andrzeja FiedorukaMikołaj Wasilewski, fot. Wigry TV
20.01.2020, 21:53, akt. 21:57

Wigry Suwałki wzmocnił kolejny piłkarzźródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok