Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Wyzwoliciele wymordowali podczas obławy przynajmniej kilkaset osób - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Wyzwoliciele wymordowali podczas obławy przynajmniej kilkaset osób - felieton Tomasza Kubaszewskiego

autor: Tomasz Kubaszewski

30.12.2019, 11:08, akt. 13:57

Aż dziwne, że nikt wcześniej na to nie wpadł. Na to mianowicie, żeby słowa lidera SLD Włodzimierza Czarzastego o wyzwolicielskiej roli Armii Czerwonej skonfrontować z tymi, którzy to „dziejowe dobrodziejstwo” odczuli na własnej skórze, czyli z rodzinami ofiar obławy augustowskiej.

Pomnik ofiar Obławy Augustowskiej w Augustowie, fot. Areta Topornicka
Pomnik ofiar Obławy Augustowskiej w Augustowie, fot. Areta Topornicka

Felieton Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jeśli ktoś nie pamięta - a o tej zbrodni, największej w powojennej historii Polski, także w naszym regionie wielu pamiętać nie chce - to przypomnijmy: w lipcu 1945 roku sowieci i wspierający ich polscy kolaboranci aresztowali parę tysięcy ludzi, których podejrzewali o współpracę z niepodległościowym podziemiem. Zamordowali potem przynajmniej kilkuset z nich. Do dzisiaj nie wiadomo, gdzie znajduje się ich zbiorowa mogiła. 

Ks. Stanisław Wysocki - prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej w lipcu 1945 roku stracił ojca i dwie siostry. Opowiadał o tym w Studiu Suwałki Radia Białystok w Wigilię. Nie trzeba chyba mówić, co rodzina Wysockich przeżywała w związku z utratą bliskich... . Tak, Czarzastego należałoby do takiej rodziny wysłać... .

Zresztą pewnie nie tylko jego, bo w naszym regionie tradycja witania żołnierzy Armii Czerwonej jako wyzwolicieli jest od 1920 roku bardzo bogata. Ciekawe, że lokalni historycy o tym nie mówią - ani w kontekście tamtych czasów, ani w odniesieniu do roku 1939, ani 1944. 

U nas trwa za to otwarta wojna z tzw. żołnierzami wyklętymi. Białostoccy radni postanowili zaskarżyć decyzję wojewody, by major Zygmunt Szendzielarz - "Łupaszka" miał jednak w stolicy regionu ulicę swojego imienia. Czarzasty na pewno im przyklaskuje. A idąc dalej – pewnie także prezydent pewnego wschodniego mocarstwa, co to próbuje ostatnio pisać historię na nowo.  

| red: kap, mik

ZOBACZ TEŻ:


Gdyby ktoś krzyknął "mądre sądy", to ludzie by to podchwycili? - felieton Tomasza Kubaszewskiego

23.12.2019, 12:42

W ubiegłym tygodniu przed sądem w Suwałkach ludzie krzyczeli najpierw "Precz z komuną". Potem jednak ktoś się zreflektował i krzyknął "Precz z komuną Kaczyńskiego".


Pagórki w herbie Suwałk frywolnie się kojarzą - felieton Tomasza Kubaszewskiego

16.12.2019, 14:09

Młodzi suwalczanie zorganizowali akcję przeciwko zmodyfikowanemu herbowi miasta. Zebrali ponad 1700 podpisów. Twierdzą, że kiedy tylko projekt pojawił się w sieci, koledzy z innych miast zaczęli z nich drwić. Bo jak ktoś ma bujną wyobraźnię, to w trzech pagórkach widniejących u podstawy herbu dostrzeże nie pagórki, lecz zupełnie co innego.

ZNAJDŹ NAS

Marek Kubik Ambient Live Act

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: stock.adobe.com
7.04.2020, 13:35, akt. 13:40

Próbne matury on-line

źródło: stock.adobe.com
7.04.2020, 08:06

Książki w kwarantannie

fot: Archiwum
3.04.2020, 13:37, akt. 5.04.2020, 07:39

Zdarzyło się w tygodniu


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok