Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Nowy biskup pomocniczy ks. Adrian Galbas po raz pierwszy odwiedził największe diecezjalne miasto - Suwałki

Nowy biskup pomocniczy ks. Adrian Galbas po raz pierwszy odwiedził największe diecezjalne miasto - Suwałki

autor: Tomasz Kubaszewski

17.01.2020, 08:15, akt. 00:22

I przy okazji udzielił wywiadu Radiu Białystok.

fot. Diecezja Ełcka
fot. Diecezja Ełcka

Przyjechał do części Polski, z którą wcześniej nie był związany. Pochodzi bowiem z Bytomia, a ostatnio przebywał w Poznaniu. Był m.in. proboszczem oraz prowincjałem księży palotynów. Tak mówi o nowej funkcji:

Powinno być teraz lżej, bo zarówno proboszcz, jak i prowincjał, to był ten pierwszy, który decydował. A teraz tym pierwszym jest oczywiście ksiądz biskup Jerzy Mazur. Ja jestem do pomocy, więc przypuszczam, że od tej strony będzie to troszkę ulgi. Natomiast to jest zmiana absolutna. Nowa sytuacja, nowe powołanie, nowe obowiązki, nowe zadania, no i nowa ziemia.

Biskup Galbas jest doktorem teologii duchowości, studiował także dziennikarstwo. Zapytaliśmy go m.in. o to, czy Kościół powinien zajmować się polityką, szczególnie w kontekście obrony podstawowych wartości, jak choćby rodzina.

Kościół ma głosić Ewangelię. I to jest jego podstawowe zadanie. Ma wykorzystywać do tego wszystkie możliwe środki. Natomiast nie powinno być jakiegoś zaangażowania partyjnego ze strony Kościoła. Ponieważ jest on ze swej natury powszechny, a partia jest czymś częściowym. Ale jest czymś naturalnym, że gdyby Kościół zrezygnował z głoszenia podstawowych prawd wiary, sprzeniewierzyłby się swojej misji.      

Dodajmy, że nowy biskup pomocniczy za nieco ponad tydzień kończy 52 lata. Urodził się bowiem 26 stycznia 1968 roku.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


ks. bp Adrian Galbas

16.01.2020, 11:55

- Gdyby Kościół zrezygnował z głoszenia podstawowych prawd wiary, sprzeniewierzyłby się swojej misji - mówi biskup Adrian Galbas.


Nowym biskupem pomocniczym diecezji ełckiej został ksiądz Adrian Galbas

13.12.2019, 08:40

Pochodzący ze Ślaska kapłan przez ostatnie 9 lat był przełożonym poznańskiej prowincji zakonu pallotynów. Wkrótce ustalony zostanie termin przyjęcia przez niego sakry biskupiej.

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Fot. Archiwum
25.09.2020, 13:05, akt. 13:06

Zdarzyło się w tygodniuCzesław Renkiewicz, fot. Marcin Kapuściński
24.09.2020, 16:44, akt. 17:24

Prezydent Suwałk zakażony koronawirusem

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok