Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Były funkcjonariusz straży granicznej z Augustowa trafi do więzienia na blisko 2 lata

Były funkcjonariusz straży granicznej z Augustowa trafi do więzienia na blisko 2 lata

autor: Iza Kosakowska

17.01.2020, 18:11, akt. 18:19

Mężczyzna trafi na rok i 8 miesięcy więzienia. Zapłaci także 5 tysięcy złotych grzywny. Był oskarżony o przekroczenia uprawnień w celu uzyskania korzyści majątkowej oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się przerzutem papierosów z Litwy, chociaż tego ostatniego, ostatecznie nie udało się udowodnić.

Fotolia.com
Fotolia.com

Skazany mężczyzna, był kontrolerem Zespołu do Spraw Przestępstw i Wykroczeń Grupy Operacyjno-Śledczej Placówki SG w Augustowie i przekazywał przemytnikom papierosów informacje o terminach i rozmieszczeniu patroli. Wyrok w tej sprawie uzasadniał sędzia Marcin Walczuk.

Należy zwrócić uwagę na, w ocenie sądu, znaczny stopień społecznej szkodliwości czynu, gdyż jako funkcjonariusz straży granicznej, funkcjonariusz publiczny, ujawniał swojemu znajomemu informacje stanowiące tajemnicę służbową, w szczególności rozmieszczenie patroli na terytorium naszych powiatów. Tu główny materiał dowodowy stanowiły materiały z rozmów telefonicznych i wiadomości tekstowych - mówił sędzia Walczuk

Oprócz  Arkadiusza B, na ławie oskarżonych zasiedli także dwaj inni mężczyźni. Łukasz W. decyzją sądu za przewóz i handel papierosami bez akcyzy oraz podżeganie Arkadiusza B. do ujawniania tajemnic służbowych ma trafić na półtora roku do więzienia i zapłacić grzywnę w wysokości 5 tysięcy złotych. Rafał K., został uniewinniony, bo nie dało się udowodnić jemu i pozostałym oskarżonym działania w zorganizowanej grupie przestępczej.

Dowody przedstawione przez prokuratora nie pozwoliły na przypisanie oskarżonym w tym procesie udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw karno-skarbowych. Materiał dowodowy był niewystarczający do przepisania tego przestępstwa. Należy zwrócić uwagę, że nie każde współdziałanie osób czyli popełnianie przestępstw wspólnie i w porozumieniu jest działaniem zorganizowanej grupy przestępczej - dodał sędzia.

Do tych wydarzeń dochodziło od maja 2015 do lutego 2016 roku. Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.


| red: rbon

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy funkcjonariusze wykryli przemyt papierosów w przesyłkach kurierskich

14.01.2020, 11:48

Przesyłki z przemytem papierosów do adresatów w Wielkiej Brytanii wykryli funkcjonariusze KAS w czasie kontroli w białostockim oddziale jednej z firm kurierskich. W pięciu przesyłkach nadanych na Litwie było łącznie blisko 2,4 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy.


W Bobrownikach funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt ponad 3 tys. paczek papierosów

13.01.2020, 10:41

3,2 tys. paczek papierosów znaleźli funkcjonariusze KAS w specjalnie przygotowanych skrytkach w trzech samochodach z Białorusi. Skontrolowano je na przejściu granicznym w Bobrownikach. Wartość zatrzymanej kontrabandy została oszacowana na ponad 48 tys. zł.


Przemytnicy zatrzymani k. Nowogrodu po pościgu - w aucie ponad 20 tys. paczek papierosów

12.12.2019, 14:57

Dwóch młodych Litwinów, którzy przewozili w swoim samochodzie ponad 20 tys. paczek papierosów z przemytu, zatrzymali po pościgu policjanci i Straż Graniczna k. Nowogrodu - poinformowała w czwartek (12.12) policja. Wartość kontrabandy, to ok. 280 tys. zł.


Sąd aresztował cztery osoby podejrzane o przemyt na granicy z Białorusią

27.11.2019, 17:22

Sąd Okręgowy w Białymstoku uwzględnił w środę (27.11) zażalenia złożone przez prokuraturę i aresztował tymczasowo cztery osoby podejrzane o zorganizowaną działalność przemytniczą na granicy z Białorusią - wynika z informacji uzyskanych przez PAP w tym sądzie.

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Fot. Archiwum
25.09.2020, 13:05, akt. 13:06

Zdarzyło się w tygodniuCzesław Renkiewicz, fot. Marcin Kapuściński
24.09.2020, 16:44, akt. 17:24

Prezydent Suwałk zakażony koronawirusem

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok