Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Kto zostanie patronem szkoły w Raczkach?

Kto zostanie patronem szkoły w Raczkach?

autor: Marcin Kapuściński

7.08.2020, 10:28, akt. 10:53

Nadanie imienia Szkole Podstawowej w Raczkach powinno być poprzedzone szeroką dyskusją wśród mieszkańców - uważa tak Piotr Słowikowski, przewodniczący tamtejszej rady. Emerytowany nauczyciel proponuje, aby patronem była osoba pochodząca z gminy i dla niej zasłużona.

fot. Szkoła Podstawowa w Raczkach
fot. Szkoła Podstawowa w Raczkach

W przeprowadzonym na stronie szkoły internetowym głosowaniu wygrała kandydatura papieża Jana Pawła II. Kilka tygodni temu dyrektor szkoły Marek Cieśluk wyjaśniał nam jednak, że sonda nie ma charakteru wiążącego, a decyzja zostanie podjęta niezależnie od jego wyniku.

Propozycja patrona wyjdzie ze szkoły, ale decyzję podejmą radni. Przewodniczący gminnego samorządu Piotr Słowikowski chciałby, aby w tej dyskusji wzięli udział wszyscy mieszkańcy.

Nadanie imienia szkole jest poważną decyzją. To nie nazwa dla sklepu. To jedyna taka placówka w gminie i trzeba się poważnie zastanowić. Najlepiej gdyby odbyła się poważna debata.

Słowikowski podkreśla, że z Raczek pochodzi wiele zasłużonych osób, które powinno się upamiętnić.

Mieliśmy generała Michała Ludwika Paca, ale on jest już zajęty w Dowspudzie. Niedawno skwer przy gminie nazwaliśmy imieniem Aleksandra Putry. Na upamiętnienie czeka też Krzysztof Putra, który urodził się w Józefowie i był zasłużony dla całego województwa.

Mieszkańcy najczęściej wymienia właśnie dwie osoby - Aleksander Putra, który był nauczycielem i społecznikiem, założycielem Polskiej Organizacji Wojskowej na Suwalszczyźnie, po wojnie prześladowany przez komunistów oraz Krzysztof Putra, wicemarszałek Sejmu, wieloletni działacz NSZZ „Solidarność”, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Mówi się też o uczestniku wojny polsko-bolszewickiej inżynierze Mieczysławie Geniuszu, który był budowniczym Kanału Sueskiego oraz o proboszczu Franciszku Żukowskim, którego za udział w Powstaniu Styczniowym zesłano na Sybir.

| red: kap
ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

fot. Anna Przybycień
18.09.2020, 12:46, akt. 12:49

Wigry zagrają w Krakowie z Garbarnią

źródło: stock.adobe.com
17.09.2020, 09:55, akt. 09:58

Wysyp grzybów na Suwalszczyźnie


Molenna w Gabowych Grądach, fot. Krzysztof Kiziewicz
17.09.2020, 09:38, akt. 18.09.2020, 14:02

Skąd na Suwalszczyźnie wzięli się etniczni Rosjanie?fot. Monika Kalicka
16.09.2020, 17:51, akt. 17:57

Koronawirus w augustowskich szkołach

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok