Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Konopnickiej nie czytamy? To zaśpiewajmy! - to hasło projektu realizowanego przez suwalską bibliotekę publiczną

Konopnickiej nie czytamy? To zaśpiewajmy! - to hasło projektu realizowanego przez suwalską bibliotekę publiczną

autor: Iza Kosakowska

10.08.2020, 12:05, akt. 25.08.2020, 10:10

W czasie jego trwania będzie można wybrać dowolny utwór znanej suwalczanki i stworzyć z niego własną piosenkę. Najlepsi wykonawcy zdobędą nagrody i nagranie w profesjonalnym studio.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Jeden z pomysłodawców projektu Piotr Kuczek podkreśla, że taki konkurs to zachęta, aby w trudnych pandemicznych czasach zrobić coś twórczego.

- Mało rzeczy może dziać się na żywo, a dużo rzeczy może dziać się w sieci. Pomysł konkursu ma związek z tym że Pracownia Digitalizacji i Historii Mówionej zdigitalizowała cześć dzieł Konopnickiej. Chcemy więc zachęcić suwalczan do zapoznania się z tymi wierszami. Zaprosiliśmy również aktorów lokalnych i ze scen teatrów warszawskich do przeczytania wierszy poetki.

W projekcie weźmie udział m.in. aktorka telewizyjna i teatralna Justyna Sieńczyłło oraz wybitny aktor Olgierd Łukaszewicz, a ich wykonania ukażą się wkrótce na facebookowej stronie biblioteki. Oprócz tego uczestnicy wezmą udział w specjalnych warsztatach muzycznych. Opowiada o nich Monika Rudowicz z Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.

- Nie zostawiamy ludzi samych. Zakładamy, że można mieć problem ze stworzeniem własnego dzieła. Zaprosiliśmy więc do współpracy dwie wspaniałe wokalistki instrumentalistki - Anię Brodę oraz Olę Bilińska. Obie panie poprowadzą warsztaty, które pomogą chętnym w skomponowaniu własnego utworu.

Warsztaty muzyczne odbędą się 12 i 28 sierpnia na wyspie na Zalewie Arkadia. Termin przysyłania własnych aranżacji wierszy Konopnickiej mija 15 września. Można je rejestrować nawet telefonem komórkowym.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Magdalena Wołowska-Rusińska

24.05.2019, 14:29

- Wspominanie o tym, że Maria Konopnicka była lesbijką wywołuje u mnie kpinę, ironię i sarkazm - mówi Magdalena Wołowska-Rusińska.


Suwalskie Muzeum im. Marii Konopnickiej przejdzie generalny remont

18.08.2016, 13:16

Wymienione zostaną okna, dach, powstaną nowe klimatyzowane sale wystawiennicze. Pieniądze na ten cel mają pochodzić ze środków unijnych.


Suwałki: Maria Konopnicka w czapce i szaliku

25.01.2014, 14:18

Kiedy temperatura spada kilkanaście stopni poniżej zera, czapka i szalik to podstawa. Władze Suwałk postanowiły zadbać o to, żeby podczas mroźnych dni i nocy ciepło było też słynnej suwalczance, Marii Konopnickiej i bohaterom jej bajek, krasnoludkom.

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Paweł Szyszko, fot. Iza Kosakowska
29.09.2020, 11:18, akt. 11:20

Rykowisko w Puszczy Augustowskiej

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok