Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Czy suwalscy historycy powinni badać ewentualne powiązania znanego artysty Andrzeja Strumiłły z reżimem komunistycznym w czasach PRL?

Czy suwalscy historycy powinni badać ewentualne powiązania znanego artysty Andrzeja Strumiłły z reżimem komunistycznym w czasach PRL?

autor: Tomasz Kubaszewski

25.09.2020, 10:58, akt. 11:00

Radny Porozumienia Jacek Roszkowski, który był gościem Radia Białystok, dopuszcza wprawdzie taką możliwość, ale sprzeciwia się temu, by nazwanie miejskiej galerii imieniem Strumiłły uzależniać od wyników tych badań.

Andrzej Strumiłło, fot. Joanna Żemojda
Andrzej Strumiłło, fot. Joanna Żemojda

W tej sprawie radny Roszkowski napisał interpelację do prezydenta miasta.


- Myślę, że tym samym podważamy dorobek profesora, który wypracował przez bodajże 36 lat pobytu na Suwalszczyźnie. On jest - niezaprzeczalny, widoczny na każdym kroku naszego miasta. Profesor otrzymał tytuł honorowego obywatela Suwałk i zasłużonego dla miasta. Nie da się tego cofnąć i nie da się zaprzeczyć temu dorobkowi.


Zdaniem radnego, niewygodne fragmenty życiorysów nie powinny być elementem oceny osób, które miały osiągnięcia w różnych dziedzinach.


- Powstaje pytanie, czy powinniśmy ich dorobek artystycznych i naukowy podważyć ze względu na to, że była wcześniej jakaś współpraca, czy zbyt bliskie kontakty z władzami komunistycznymi. Moim zdaniem, nie należy mieszać tych sfer. I nazywać danego artystę "małym", ponieważ współpracował. A ten, który nie współpracował jest "wielki", choć dorobek artystyczny ma nie za ciekawy.


W sprawie Andrzeja Strumiłły historycy wystąpili do Instytutu Pamięci Narodowej w związku z przygotowaniem Suwalskiego Słownika Biograficznego. Czy i kiedy nadejdzie odpowiedź, na razie nie wiadomo. Dosyć powszechnie znane są natomiast takie fakty z życiorysu artysty, jak to, że w latach 50. był autorem propagandowego plakatu, czy portretu Lenina.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Jacek Roszkowski

24.09.2020, 12:57

- Razi mnie uwarunkowanie procedury nadania suwalskiej galerii imienia Andrzeja Strumiłły od tego, co wyniknie z dokumentów, które są w IPN-ie - mówi Jacek Roszkowski.


Zorganizowanie w Suwałkach wystawy socrealistyczny prac Andrzeja Strumiłły proponuje znany malarz i grafik Marek Sobczak

18.06.2020, 11:47

Sobczak twierdzi, że warto, aby mieszkańcy miasta poznali ten skrywany okres w życiu artysty.


Andrzej Matusiewicz

27.04.2020, 11:14

- W pierwszym tomie nie znajdą się np. pilot Witold Urbanowicz i kilka osób związanych z podziemiem niepodległościowym - mówi Andrzej Matusiewicz.


Andrzej Strumiłło pojawi się już w pierwszym wydaniu Suwalskiego Słownika Biograficznego

23.04.2020, 10:40

Choć Andrzej Strumiłło zmarł zaledwie kilkanaście dni temu, to jego sylwetka już za kilka miesięcy pojawi się w Suwalskim Słowniku Biograficznym. Władze miasta nie chcą bowiem odczekać zwyczajowych kilku lat i zleciły historykom dołączenie życiorysu artysty do publikacji z okazji 300-lecia Suwałk.

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk

Ślepsk Malow Suwałki - Cerrad Enea Czarni Radom, fot. Marcin Mazewski
28.10.2020, 07:27, akt. 29.10.2020, 00:53

Ślepsk Malow Suwałki wygrywa po tie-breaku z Czarnymi Radom
Muzeum Marii Konopnickiej podczas remontu, fot. Iza Kosakowska
27.10.2020, 11:30, akt. 21:00

Jak zmieni się Muzeum Marii Konopnickiej?źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok