Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Właściciele warsztatów samochodowych w Suwałkach mają problem z utylizacją niebezpiecznych odpadów

Właściciele warsztatów samochodowych w Suwałkach mają problem z utylizacją niebezpiecznych odpadów

autor: Areta Topornicka

15.01.2021, 08:39

Chodzi głównie o zużyty olej silnikowy, akumulatory i stare opony.

© photology1971, Fotolia.com
© photology1971, Fotolia.com

Ponieważ odpady te nie kwalifikują się jako komunalne, są skazani na korzystanie z usług prywatnych firm. Tam jednak przyjmowane są tylko duże ilości, np. kilkaset kilogramów akumulatorów, czy kilka tysięcy litrów zużytego oleju.

Jak mówi właściciel jednego z niewielkich suwalskich warsztatów, takie wymogi trudno spełnić.

Mam duży problem ze zwrotem opon. Dzwoniłem do dużego sklepu sieciowego, który próbował pomóc mi zdać te opony. Proponowano mi różne sposoby, w większości nielegalne. Jeśli chodzi o akumulatory, to wymogi są takie, że jeśli uzbiera się 200 kg tego materiału,  to wtedy ktoś może przyjechać i odebrać.  Cały czas mamy ogromny problem z utylizacją. Z jednej strony płynie do nas lawina towaru ze sklepów i z hurtowni,  a z drugiej strony nie ma później gdzie tego zdać.

Grzegorz Iwaniuk - właściciel suwalskiej firmy EKO-MEG, zajmującej się odbiorem niebezpiecznych odpadów przyznaje, że kryteria są ściśle określone, a przedsiębiorcy muszą się do nich dostosować:

Nikt nie wyśle dużego samochodu, który może pomieścić 2 tony żeby odebrać 10 kg odpadów. Trzeba uzbierać większą ilość. Dodatkowo firmy przekazujące odpady są zobowiązane do prowadzenia ewidencji oraz kart ich przekazania w systemie Bazy Danych Odpadowych (BDO).  Przedsiębiorcy  muszą być świadomi tego, jakie spoczywają na nich obowiązki, jaką dokumentację muszą posiadać oraz jak to wszystko ma przebiegać, żeby w ogóle można było rozmawiać o jakichkolwiek odbiorach.

Zarówno właściciele warsztatów, jak i firm oferujących odbiór niebezpiecznych odpadów przyznają, że wiedza na ten temat jest wciąż za mała. Przydałoby się więcej szkoleń dotyczących tej problematyki.

| red: kap
ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza
fot. archiwum
26.02.2021, 09:49, akt. 09:53

Zdarzyło się w tygodniu - Areta Topornicka

Ślepsk Malow Suwałki - Trefl Gdańsk, fot. Marcin Mazewski
24.02.2021, 14:52, akt. 14:56

Ślepsk Malow Suwałki czy AZS Olsztyn?


Fot. Marta Sołtys
23.02.2021, 08:07

Ptasia grypa w Augustowie
Raczki, fot. Monika Kalicka
23.02.2021, 12:11, akt. 12:14

Centrum Raczek zmieni swoje oblicze

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok