Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Jak bezpiecznie odkopać znalezisko, czy jak zrobić kartę ewidencji takiego zabytku?

Jak bezpiecznie odkopać znalezisko, czy jak zrobić kartę ewidencji takiego zabytku?

autor: Iza Kosakowska

16.06.2021, 11:42, akt. 11:43

Tego dowiedzą się uczestnicy warsztatów wykopaliskowych w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. W ramach Europejskich Dni Archeologii placówka przygotowała specjalne zajęcia na świeżym powietrzu.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Jak podkreśla archeolog Jerzy Siemaszko, tym razem są one skierowane do wszystkich mieszkańców miasta.  

Czyli już nie tylko dzieci szkolne, ale jeśli dzieci przyjdą z rodzicami, to myślę, że wszyscy będą się świetnie bawić. Po drugie -staramy się, żeby ten zasób wiedzy, który tu możemy przekazać w sposób praktyczny i warsztatowy, był duży, a jednocześnie pozwolił pomyśleć o archeologii w trochę inny sposób niż tylko na podstawie filmów przygodowych.

Bo jak dodaje Jerzy Siemaszko, ta praca to nie tylko odkrywanie zabytków, ale opisywanie ich i sprawdzanie historii danego przedmiotu. Dlatego uczestnicy będą mogli od podstaw poznać prawdziwą pracę archeologa na  specjalnie zaaranżowanych wykopaliskach.

Z zastosowaniem tego samego sprzętu, z różnego rodzaju urządzeniami pomiarowymi, będzie można też wydobyć różne ciekawe znaleziska i potem zobaczyć, co z tymi znaleziskami dzieje się dalej. Czyli już nie tylko wspaniałe wykopaliska, ale opracowywanie zabytków. Będzie można samodzielnie wykonać rysunek takiego przedmiotu, potem zrobić kartę ewidencji takiego zabytku, żeby zdobyć jak najwięcej informacji.

Wykopaliskowe warsztaty odbędą się w sobotę (19.06) przed Muzeum Okręgowym. Zaplanowano trzy tury zajęć: o 11:00, 13:00 i 15:00.  Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna.

| red: kap
ZNAJDŹ NAS

XXI Suwalski Jarmark Folkloru, fot. Areta Topornicka
26.07.2021, 09:29, akt. 09:34

Co nosi Szkot pod kiltem?

Fotolia.com
22.07.2021, 06:26, akt. 06:37

Nocne rajdy na suwalskich ulicach


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok