Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Po raz pierwszy mieszkańcy regionu usłyszą „Małe Oratorium Dziecięce – Siedem Dni Stworzenia”

Po raz pierwszy mieszkańcy regionu usłyszą „Małe Oratorium Dziecięce – Siedem Dni Stworzenia”

autor: Iza Kosakowska

17.09.2021, 09:58, akt. 10:00

Powstało ono do słów suwalczanina Leszka Aleksandra Moczulskiego.

Konferencją, przybliżającą historię pokamedulskiego klasztoru, rozpoczęła się majówka nad Wigrami, fot. Areta Topornicka
Konferencją, przybliżającą historię pokamedulskiego klasztoru, rozpoczęła się majówka nad Wigrami, fot. Areta Topornicka

W najbliższą niedzielę (19.09) w kościele w Wigrach odbędzie wyjątkowy koncert z udziałem Chóru Dziecięcego „Vivat e Canto” oraz Orkiestry Kameralnej  „La Notte” Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach.

Jak podkreśla autor muzyki, kompozytor i dyrygent Grzegorz Bogdan, spotkanie i współpraca z suwalskim poetą przyniosła niezwykły efekt.

Moczulski nigdy nie doczekał się muzycznych opracowań swoich dziecięcych wierszy. W zasadzie my jako pierwsi podjęliśmy z dziećmi ze szkoły muzycznej taką inicjatywę poskładania tych utworów z moją muzyką. Leszek nie doczekał tej chwili, kiedy mógłby posłuchać oratorium. Tym bardziej jest to ważne doświadczenie dla mnie, bo mogłem zetknąć się osobiście z tym wielkim człowiekiem i coś wspólnie zrobić.

Rezultatem tej współpracy najpierw była płyta. Teraz przyszedł czas na występ na żywo.

Grzegorz Bogdan dodaje, że publiczność, dzięki niezwykłym tekstom Leszka Aleksandra Moczulskiego, spojrzy na stworzenie świata oczami dziecka.

Te siedem dni stworzenia, to jest taki indywidualny zbiór, w którym on przedstawia stworzenie świata w zupełnie dziecięcym rozumieniu i dziecięcym językiem. Takie wejście w psychikę dziecka jest bardzo ważne. Te wiersze są bardzo dobrze napisane, wręcz genialne. Tak jak zwykle u Leszka, rytm, fraza, wszystko jest bardzo wyczuwalne, niezwykle muzyczne. Zamknęliśmy to w ramy małego oratorium. Jest orkiestra kameralna, jest klawesyn, fortepian, instrumenty perkusyjne, ale wszystko w konwencji teatralno-poetycko-klasycznej.

Koncert rozpocznie się w niedzielę o godz. 13.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Relikwie błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego trafiły do klasztoru pokamedulskiego w Wigrach

17.09.2021, 09:57

Po raz pierwszy wierni będą mieli okazję pomodlić się przy nich w najbliższą sobotę (18.09) podczas uroczystej mszy św., która odprawiona zostanie w podziękowaniu za niedawną beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.


Grzegorz Bogdan

18.03.2021, 11:51

- Wśród naszych śpiewaków mamy prawników, lekarzy, księży, polityków - w zasadzie są reprezentowane wszystkie możliwe zawody - mówi Grzegorz Bogdan.

ZNAJDŹ NAS

fot. Marcin Kapuściński
21.10.2021, 16:13, akt. 16:22

V Forum Biznesowe Pogranicza w SuwałkachFot. Fotolia
21.10.2021, 08:27, akt. 08:30

Co dalej z budynkiem po suwalskim Tesco?fot. Marta Sołtys
19.10.2021, 09:03, akt. 09:06

Augustowski basen wymaga gruntownego remontuźródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok