Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Obchody tradycyjnego Wojewódzkiego Święta Ludowego w Suwałkach

Obchody tradycyjnego Wojewódzkiego Święta Ludowego w Suwałkach

autor: Areta Topornicka

4.06.2023, 16:31, akt. 17:34

W Suwałkach na bulwarach przy "Starej Łaźni" trwają obchody Wojewódzkiego Święta Ludowego. To jedno z tradycyjnych świąt, które od lat organizuje Polskie Stronnictwo Ludowe.

fot. Areta Topornicka
fot. Areta Topornicka

Wojewódzkie Święto Ludowe - relacja Arety Topornickiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wydarzenie zainaugurowała msza św. w konkatedrze św. Aleksandra. Po niej uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi i orkiestrą OSP z Nadarzyna uroczyście przemaszerowali ulicą Kościuszki pod "Starą Łaźnie". Na miejscu można było skosztować regionalnego jadła i kupić rękodzieło. Gospodarzem Wojewódzkiego Święta Ludowego w tym roku jest Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Pojezierze Suwalsko-Augustowskie. Jak podkreślał jego prezes Cezary Cieślukowski, święto ma przede wszystkim budować jedność.


Święto Ludowe obchodzimy już od prawie 20 lat. W 1903 roku Stronnictwo Ludowe podjęło uchwałę o ustanowieniu tego święta. Dzisiaj jest to święto wszystkich Polaków. Reprezentuje takie wartości jak dążenie do jedności w różnorodności, umiejętność budowania zgody, umiarkowania, roztropności a przede wszystkim działanie na rzecz społeczności lokalnej - mówił Cezary Cieślukowski.


Wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Urszula Pasławska podkreśliła, że województwo podlaskie może pochwalić się szybkim rozwojem miast i wsi.


Suwalszczyzna i Suwałki zrobiły ogromny skok. Są to miejsca nie do poznania. Jest tu dobry klimat dla przedsiębiorczości, czyste powietrze i pracowici ludzie. To jest bardzo dobre miejsce do życia - mówiła Urszula Pasławska.


Poseł PSL Stefan Krajewski podkreślał, że coraz więcej osób wyprowadza się z miasta na wieś.


Internet, edukacja, służba i opieka zdrowia - to jest wszystko bardzo ważne. W dużych miastach jest do tego inny dostęp. Ale dzięki środkom czy to unijnym, czy rządowym, możemy zmienić obraz polskiej wsi. Coraz więcej osób wybiera jako miejsce do życia właśnie obszary wiejskie - mówił poseł Stefan Krajewski.


Na scenie oprócz orkiestry z Nadarzyna wystąpią również liczne zespoły lokalne. Natomiast główną gwiazdą wieczoru będzie zespół ETNA. Impreza potrwa do godz. 22:00.

| red: pp

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku przedstawiciele PSL-u zaprezentowali założenia programu "Uczciwa Polska"

27.02.2023, 14:28

Dodatkowa praca zwolniona z podatku, pieniądze na wkład do mieszkania i dziedziczenie emerytur. Takie pomysły na poprawę życia Polaków ma Polskie Stronnictwo Ludowe. W poniedziałek (27.02) w Białymstoku przedstawiciele partii opowiadali o założeniach programu "Uczciwa Polska".


Kosiniak-Kamysz: państwo powinno refundować in vitro parom, których na to nie stać

19.01.2023, 19:44

Odbieranie prawa do możliwości skorzystania z in vitro, jest nieuczciwością państwa wobec obywatela; to zostanie w pierwszej decyzji zlikwidowane. My wprowadzimy refundację zabiegu in vitro dla tych, których na to nie stać - zapowiedział w czwartek (19.01) w Białymstoku prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadwayźródło: stock.adobe.com
21.09.2023, 07:23, akt. 07:27

Kiedy laptopy trafią do czwartoklasistów?źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok