Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent

autor: Marcin Gliński

23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku - na prośbę Ministerstwa Klimatu i Środowiska - zwiększyła obszar, na którym ma obowiązywać wstrzymanie lub ograniczenie wycinki drzew.

Wycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
Wycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda

Wprowadzone w styczniu przez ministerstwo moratorium leśne w Podlaskiem dotyczyło dotąd m.in. Puszczy Augustowskiej i Knyszyńskiej.


My - czyli nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji w Białymstoku - wprowadziliśmy inne powierzchnie. Ze względów oczywiście przyrodniczych - ale też mieliśmy na uwadze różne ograniczenia i społeczne i ekonomiczne - wyznaczyliśmy obszar całej Regionalnej Dyrekcji, a nie tylko powierzchni, które były skoncentrowane w tych wybranych nadleśnictwach. W sumie w tej decyzi, tutaj w Regionalnej Dyrekcji było około 60 tys. hektarów. Ta powierzchnia obecnie, po naszych propozycjach wzrosła dwukrotnie do 120 tys. hektarów - mówi rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk.


W Podlaskiem moratorium ma obowiązywać także m.in. w lasach w pobliżu Suwałk, Nowogrodu czy Łomży. Jak dodaje Jarosław Krawczyk, do połowy września będą trwały też konsultacje społeczne w sprawie wstrzymania bądź ograniczenia wycinki.


Zbieramy uwagi. Materiał oczywiście zostanie przekazany do ministerstwa - dodaje Jarosław Krawczyk.


Początkowo moratorium leśne miało obowiązywać do końca czerwca - kilka dni temu Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydłużyło je jednak do 30 września.


| red: tk, art

ZOBACZ TEŻ:


Przedstawiciele branży drzewnej protestowali w Białymstoku

16.04.2024, 07:17

Przedstawiciele firm z branży drzewnej chcą rozmów z ministerstwem klimatu na temat przyszłości branży w związku z wprowadzonym w styczniu moratorium na wycinkę lasów. Protestujący we wtorek (16.04) w Białymstoku przedstawiciele środowiska przekazali pismo w tej sprawie wojewodzie podlaskiemu.


Samorządowcy z okolic Puszczy Knyszyńskiej protestują przeciwko ograniczeniu wycinki drzew

25.03.2024, 17:06

"Jako samorządowcy województwa podlaskiego wyrażamy swój stanowczy protest ze względu na pośpieszny, niepoprzedzony jakimikolwiek konsultacjami i analizami tryb wprowadzenia ograniczeń pozyskania drewna na terenie działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku". To pierwszy akapit listu otwartego samorządowców z rejonu Puszczy Knyszyńskiej kierowanego do Minister Klimatu i Środowiska.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok
Drugi dzień Suwałki Blues Festival, 12.07.2024, fot. Marcin Iwanowicz
13.07.2024, 18:49, akt. 14.07.2024, 18:33

Trzeci, ostatni dzień Suwałki Blues Festival
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok