Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W Szwajcarii pod Suwałkami ma powstać zagroda jaćwieska
W Szwajcarii pod Suwałkami, w miejscu gdzie od lat odbywają się festyny archeologiczne, ma powstać zagroda jaćwieska. Będzie przypominać miniaturę osady w Biskupinie i posłuży do celów edukacyjnych.
Muzeum Okręgowe ma już koncepcję na zagospodarowanie tego terenu i jest na etapie przygotowania projektu. Zbudowanie takiego grodziska będzie możliwe, bo tereny na którym miałoby powstać przeszły na własność miasta. Jak podkreśla dyrektor muzeum Jerzy Brzozowski, dzięki temu mieszkańcy i turyści będą mogli lepiej poznać dawny lud Jaćwingów.
Istotą tego projektu, który chcemy zrealizować, jest zrekonstruowanie na placu festynowym zagrody jaćwieskiej. Miałaby ona z jednej strony służyć podczas kolejnych festynów, z drugiej strony największe pomieszczenie w ramach tej zagrody będzie przeznaczone na zajęcia edukacyjne - mówi Jerzy Brzozowski.
Gród otoczony będzie drewnianym płotem, w środku znajdzie się kilka stylizowanych budynków.
Zagroda będzie otoczona palisadą, do tego dojdą obiekty skansenowe, które będzie można zwiedzać i dowiadywać się, jak dawniej wyglądał budynek mieszkalny czy gospodarczy - mówi Jerzy Brzozowski.
Koszt projektu to około 2,5 mln złotych. Muzeum Okręgowe w Suwałkach złożyło już wniosek o dofinansowanie budowy Centrum Jaćwieskiego do programu Litwa - Polska. Czy wniosek zostanie zakwalifikowany będzie wiadomo prawdopodobnie w listopadzie.
Organizacja tej imprezy stanęła w tym roku pod znakiem zapytania, bo nie udało się początkowo zdobyć na ten cel dofinansowania. Dlatego pierwotny - lipcowy termin został odwołany.
Jaćwieskie artefakty, wojskowe guziki, a nawet szabla z czasów II Rzeczypospolitej. To cześć znalezisk lokalnego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Penetrator”, które w Muzeum Wigier w Starym Folwarku znalazły się na wystawie „Co kryje ziemia”.
Turyści przyjeżdżają do Szurpił zastają tam bowiem zamkniętą bramkę.