Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Światowy Dzień Sybiraka w Augustowie
Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Zesłańców Sybiru i wręczenie odznaczeń dla zasłużonych, to tylko część zaplanowanych na niedzielę (15.09) uroczystości z okazji Światowego Dnia Sybiraka. W Augustowie, w południe, od mszy świętej w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa samorządowcy, mieszkańcy i kombatanci rozpoczną obchody 85. Rocznicy Agresji Sowieckiej na Polskę.
Organizator, prezes Stowarzyszenia Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Sejnach Marcin Kuklewicz podkreśla, że chociaż sybiraków jest już coraz mniej, to pamięć o nich nie zaginie.
Kombatantów na liście mamy w granicach 80-90 osób. Niektórzy już się z tej listy wykruszają. To właśnie z Augustowa i tego regionu było najwięcej wysiedlonych i zesłanych na Sybir. Oczywiście na pewno z naszej strony pamięć o nich nie zaginie, będziemy krzewić prawdę organizując takie wydarzenia i uroczystości, upamiętniające ich czyny, ich walkę o wolną Polskę.
Obchody jak te w Augustowie łączą pokolenia - podkreśla Marcin Kuklewicz. Zesłańcy wreszcie mogą opowiadać bez obaw prawdę o tamtych tragicznych wydarzeniach - dodaje.
Wiadomo, jaki mieliśmy w Polsce ustrój. Nie pozwalano im mówić o tym, a wielu chce dziś powiedzieć jak najwięcej. Pamięć jest ulotna, Dlatego powinniśmy tę wiedze krzewić coraz bardziej i nie zapominać o tym. Dopóki tutaj żyją, chcemy, żeby czuli się jak bohaterowie. Jeżeli ktoś z młodzieży, uczestniczy też w takiej uroczystości, to jest to dla niego żywa lekcja historii.
Po mszy świętej i zapaleniu zniczy pod pomnikiem Zesłańców Sybiru, o 13:00 w restauracji na Rynku Zygmunta Augusta rozpocznie się uroczystość z wręczeniem medali dla zasłużonych w kultywowaniu pamięci o zesłaniach. Na zakończenie zaplanowano występy artystyczne.
Duża, wełniana chusta, którą rodzina zabrała ze sobą na Syberię i która z nią wróciła, trafiła teraz do Instytutu Pileckiego w Augustowie.
W dzień odbyły się uroczystości przed Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka, a wieczorem będzie "Światło Pamięci". Białostoczanie w taki sposób upamiętniają ofiary pierwszej masowej deportacji obywateli polskich na Sybir. Mijają 83 lata od tych wydarzeń.
83 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.