Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Obchody Narodowego Święta Niepodległości w województwie podlaskim [zdjęcia]

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w województwie podlaskim [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski, Anna Auron-Wasilewska, Renata Reda

11.11.2024, 12:36, akt. 19:47

106 lat temu, 11 listopada 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość. Po 123 latach zaborów nasz kraj powrócił na mapę Europy. W tym dniu zakończyła się także I wojna światowa. W jej wyniku upadły trzy europejskie mocarstwa, które wcześniej dokonały rozbioru Polski, a zwycięskie państwa ententy zaaprobowały plan utworzenia niepodległego państwa polskiego. Na pamiątkę tego wydarzenia 11 listopada obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości - obchody w Białymstoku, 11.11.2024, fot. Joanna Szubzda
Narodowe Święto Niepodległości - obchody w Białymstoku, 11.11.2024, fot. Joanna Szubzda

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Białymstoku - relacja Renaty Redy

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Suwałkach - relacja Anny Auron-Wasilewskiej

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łomży przed tablicą upamiętniającą Leona Kaliwodę - relacja Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Obchody w Białymstoku

W ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do hymnu!" w samo południe w centrum Białegostoku zaśpiewano Mazurka Dąbrowskiego.

Główne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Białymstoku, organizowane przez wojewodę podlaskiego, marszałka województwa podlaskiego i prezydenta Białegostoku, odbyły się przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Wzięli w niej udział między innymi przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, kombatanci, żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, Zgrupowania Zadaniowego "Podlasie" z 18. Dywizji Zmechanizowanej, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej, Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich i pozostali przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy. 

Uroczystość zakończyła defilada wojskowa. Oprawę muzyczną zapewniła Miejska Orkiestra Dęta im. Franciszka Mocarskiego.

W okolicy placu Jana Pawła II służby zaprezentowały sprzęt będący na wyposażeniu Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Policji, Straży Miejskiej, Krajowej Administracji Skarbowej, Wojska Polskiego. Przy Muzeum Wojska można było spróbować tradycyjnej wojskowej grochówki mistrzów kuchni z 25. Wojskowego Oddziału Gospodarczego.

Przed białostockim ratuszem w namiotach Podlaskiego Instytutu Kultury i Muzeum Podlaskiego przygotowano natomiast atrakcje dla dzieci i dorosłych. Można było samodzielnie wykonać kokardę narodową, otrzymać flagę, a na dzieci czekały biało-czerwone puzzle i pocztówki z życzeniami dla Polski.


Obchody w Łomży

W Łomży obchody Narodowego Święta Niepodległości obchodzone są zwyczajowo w kilku miejscach. Kwiaty składane są najpierw przed tablicą Józefa Piłsudskiego na Domku Pastora przy ul. Krzywe Koło, gdzie ukrywał się późniejszy marszałek Polski, zaś po południu przed tablicą Romana Dmowskiego na dworku Lutosławskich w Drozdowie, gdzie polityk ten spędził ostatnie miesiące swojego życia.

Główne uroczystości zawsze odbywają się przed tablicą Leona Kaliwody przy ul. Sienkiewicza - w miejscu, w którym 11 listopada 1918 r. zginął ten lokalny bohater. Była to ostatnia w Łomży ofiara odzyskiwania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów.

W tym roku w obchodach 106. rocznicy tych wydarzeń uczestniczyli politycy, samorządowcy, przedstawiciele szkół, organizacji i stowarzyszeń oraz liczna grupa mieszkańców. W obchody włączyli się harcerze z hufca łomżyńskiego, a wojskową oprawę uroczystościom - odczytanie Apelu Pamięci i salwę - zapewniła kompania honorowa 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego.

W wystąpieniach organizatorów i gości poruszono tematy ówczesnej sytuacji politycznej w ujęciu ogólnopolskim, jak i lokalnym oraz przypomniano Ojców Polskiej Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Nie zabrakło również odniesień i nawiązań do współczesności.

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości wieczorem zaplanowano czytanie performatywne wspomnień sekretarki marszałka Piłsudskiego - Kazimiery Iłłakowiczówny.


Obchody w Suwałkach

Mieszkańcy tradycyjnie złożyli kwiaty pod Pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej, modlili się w intencji Ojczyzny, a w południe zebrali się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, aby wspólnie odśpiewać hymn państwowy. W miejskich uroczystościach wzięli udział między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych. 

 

To doskonała okazja, żeby przypomnieć historię naszego miasta, w jakich okolicznościach odzyskaliśmy niepodległość. Warto w tym dniu mówić też o tym, że musimy się troszczyć każdego dnia o ten cenny dar, jakim jest wolna i niepodległa Ojczyzna - mówił prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.


O tym, że święto to powinno łączyć nasze społeczeństwo, przypominał poseł PO Jacek Niedźwiecki. 


Cieszmy się tym szczególnym dniem i pamiętajmy o tym, że łączy nas Niepodległa, będąca dla nas największą wartością. Chwała bohaterom! - mówił poseł Niedźwiecki.

 

Na zakończenie uroczystości w Suwałkach zaplanowano wieczorny Młodzieżowy Marsz Niepodległości i koncert patriotyczny "Tobie Polsko, Ojczyzno Moja" w Suwalskim Ośrodku Kultury. 


| red: gl, pp, zmj


ZOBACZ TEŻ:


Bieg z biało-czerwoną flagą - tak mieszkańcy gminy Łomża upamiętnili Narodowe Święto Niepodległości [zdjęcia]

10.11.2024, 14:19

"Biegiem z biało-czerwoną flagą" upamiętniono 106. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w gminie Łomża. To już 12. edycja takiego świętowania 11 listopada przez ten samorząd.


Wspólne śpiewanie hymnu, imprezy patriotyczne, wydarzenia kulturalne i sportowe. Tak uczcimy Narodowe Święto Niepodległości

9.11.2024, 07:22

Wspólne śpiewanie hymnu, biegi niepodległościowe, różne imprezy patriotyczne i kulturalne. Mieszkańcy naszego regionu na różne sposoby uczczą Narodowe Święto Niepodległości. Święto przypada 11 listopada, ale w niektórych miejscach imprezy związane ze 106. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości zaplanowano już wcześniej.


233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - uroczystości w regionie [zdjęcia]

3.05.2024, 07:34

Uroczyste obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowano na terenie całego województwa podlaskiego, m.in. w Białymstoku, Łomży i Suwałkach.





ZNAJDŹ NAS





Gwiazdka z książką

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Fotolia.com
11.12.2024, 14:28, akt. 15:06

Policja szuka autorów fałszywych alarmów






fot. Archiwum
7.12.2024, 13:00, akt. 8.12.2024, 13:13

Zdarzyło się w tygodniu - podsumowała Areta Topornicka


fot. Marcin Iwanowicz
6.12.2024, 08:15, akt. 09:34

Suwałki stroją się na święta












źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok