Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości Studio Suwałki | Wiadomości Studia Suwałki: Podlascy posłowie Prawa i Sprawiedliwości kolejny już raz dopytują o remont dworca PKP w Augustowie
Jarosław Zieliński oraz Dariusz Piontkowski na początku roku we wspólnej interpelacji do ministra infrastruktury prosili o informacje na temat planów względem zabytkowego obiektu.
Jak mówi Jarosław Zieliński wówczas otrzymali konkretne deklaracje.
- Z odpowiedzi jaką wówczas uzyskaliśmy wynikało, że w trzecim kwartale 2025 roku powinny być podpisane stosowne umowy, a prace mają rozpocząć się tak by mogły się zakończyć w 2027 roku. Natomiast minął już trzeci kwartał i nadal nic się nie dzieje. Widać, że ten proces może znów się spóźniać. Został zaprojektowany pewien harmonogram i trzeba się go trzymać oraz zrealizować wcześniejsze plany bo można tak odkładać w nieskończoność.
W związku z niedotrzymaniem obietnic posłowie ponowili zapytanie, bo jak dodaje Jarosław Zieliński budynek wymaga natychmiastowego remontu.
- To jest wizytówka turystycznego i uzdrowiskowego miasta. Nie można z tym dłużej czekać, bo ten dworzec niszczeje. Kiedy w końcu znów jest on w rękach podmiotu publicznego jakim są Polskie Koleje Państwowe S.A. trzeba w końcu włożyć niezbędne środki i ten obiekt doprowadzić do stanu używalności. Należy go również zmodernizować tak by służył podróżnym i mieszkańcom oraz był architektoniczną wizytówką Augustowa.
Przypomnijmy, że dworzec w 2017 roku od prywatnego właściciela kupiło miasto, obiecując szybki remont budynku. Tak się jednak nie stało i w 2023 roku ratusz za darmo przekazał go Polskim Kolejom Państwowym. Wówczas rząd zapowiedział modernizację obiektu.
Marta Sołtys
| red: art
Taką decyzję podjęli radni podczas wczorajszej (23.02) sesji.
Będę popierała pomysł stworzenia muzeum w budynku augustowskiego dworca — zapowiedziała senator Anna Maria Anders, która w ubiegłym tygodniu była gościem Studia Suwałki.
Dworzec PKS w Augustowie ma zostać przeniesiony. Takie plany ma burmistrz Kazimierz Kożuchowski i już prowadzi na ten temat rozmowy z szefostwem suwalskiego PKS. Nowy dworzec miałby zostać zlokalizowany przy ulicy Przemysłowej.