Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości Studio Suwałki | Wiadomości Studia Suwałki: W Podlaskiem mogą powstać kolejne wirtualne strzelnice
W kolejnych miejscach na terenie województwa podlaskiego mogą powstać wirtualne strzelnice. Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło nabór do następnej edycji programu „Strzelnica w powiecie”. O dofinansowanie takich inwestycji mogą ubiegać się samorządy.
Wnioski trzeba złożyć do 22 maja - mówi szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Suwałkach, podpułkownik Adam Olszewski.
- Dofinansowanie strzelnic wirtualnych i pneumatycznych wynosi do 200 tysięcy złotych na stworzenie takiej strzelnicy z maksymalnym wkładem własnym 20%. Zachęcamy wszystkie jednostki samorządu terytorialnego, które są tym zainteresowane do składania wniosków na otwarcie strzelnicy wirtualnej. Termin upływa 22 maja 2026 roku i wnioski składa się do szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Warszawie, ulica Dymińska 13. - podkreśla ppłk Adam Olszewski
Jak dodaje podpułkownik Adam Olszewski, wirtualne strzelnice to nie tylko nowoczesne zaplecze szkoleniowe, ale też inwestycja w edukację młodzieży i kształtowanie postaw proobronnych.
- Strzelnice wirtualne są obiektami, które mają na celu rozwój umiejętności strzeleckich i proobronnych, szczególnie wśród młodzieży, szkół ponadpodstawowych oraz klas mundurowych. Ponadto te strzelnice wirtualne są nowoczesnym rozwiązaniem, które umożliwiają trening strzelecki bez ryzyka dla zdrowia oraz naukę bezprzewodowych z symulatorów broni, co zapewnia nam bezpieczeństwo. Natomiast strzelnice pneumatyczne są wyposażone w karabiny i pistolety pneumatyczne, które umożliwiają strzelanie z różnych odległości i w różnych warunkach. - dodaje ppłk Adam Olszewski
Na terenie administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Suwałkach działają już cztery wirtualne strzelnice. Powstały one w Zespole Szkół imienia generała Ludwika Paca w Dowspudzie, w Szkole Podstawowej w Krasnopolu, w świetlicy wiejskiej w Sztabinie oraz w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Lipsku.
| red: art
Ma propagować strzelectwo oraz oswoić młodzież z bronią - od wtorku (5.05) w Lipsku oficjalnie działa wirtualna strzelnica. Korzystanie z niej jest bezpłatne.
Ma to wspierać edukację w zakresie bezpieczeństwa i obronności. W Lipsku powstała wirtualna strzelnica. Skorzystać z niej mogą wszyscy mieszkańcy niezależnie od wieku. Dla chętnych pracownicy Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury zorganizują szkolenia.
Do 118 tys. zł z programu Ministerstwa Obrony Narodowej gmina dołożyła 45 tys., a mieszkańcy Stokowiska - swoją pracę w zaadaptowanie sali na piętrze wiejskiej świetlicy. Dlatego to właśnie tę miejscowość wybrano na siedzibę strzelnicy, chociaż w gminie jest kilkanaście podobnych sal w świetlicach i remizach.