Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości Studio Suwałki | Wiadomości Studia Suwałki: 75 tysięcy złotych na renowację zabytkowej ambony w Wiżajnach
75 tysięcy złotych trafi do parafii pod wezwaniem świętej Teresy z Avila w Wiżajnach na konserwację i prace restauratorskie zabytkowej ambony. Pieniądze na ten cel przekazał Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dzięki temu jeden z najcenniejszych obiektów sakralnych na Suwalszczyźnie odzyska dawny blask.
Zastępca Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Karol Łopatecki podkreśla, że o historycznej i religijnej wartości świątyni świadczy między innymi zabytkowa ambona.
- To właśnie ambony odróżniają stare kościoły od nowych i to w tym kościele znajduje się taki obiekt. Postanowiliśmy go wspomóc w dofinansowaniu na przeprowadzenie prac restauratorskich i konserwatorskich. Mamy nadzieje, że dzięki temu, ten kościół stanie się jeszcze piękniejszy i bardziej związany z duchem epoki XIX wieku, w którym został zbudowany. - mówi Karol Łopatecki
Kościół świętej Teresy z Avila został wybudowany w 1825 roku, po tym jak wcześniejszy drewniany kościół spłonął w pożarze. Historia samej parafii sięga jednak aż 1571 roku, kiedy została powołana przez króla Zygmunta Augusta. Wnętrze świątyni wyróżnia między innymi barokowy ołtarz główny z XVIII wieku, bogato zdobiony złoceniami i snycerką.
| red: art
Przez kilka dni, mieszkańcy Wiżajn i okolic wspominali swoich przodków, archiwizowali zdjęcia i dokumenty, dzielili się swoimi pasjami i wspólnie stworzyli wystawę o historii swojej gminy. W lokalnym parku, stanął „Pamięciownik”, czyli mobilny pawilon wystawowy, wokół którego gromadzili się ludzie, żeby wziąć udział w pokazach, spotkaniach czy malowaniu starych fotografii na szkle.
W Wiżajnach, na budynku dawnej szkoły, dzisiejszym urzędzie gminy odsłonięto w niedzielę (6.07) tablicę poświęconą pamięci ofiar Obławy Augustowskiej.
Przestronny duży budynek, jasne klasy lekcyjne dedykowane konkretnym przedmiotom, sale do wychowania przedszkolnego oraz świetlica, stołówka i winda. Mieszkańcy gminy Wiżajny doczekali się nowej szkoły podstawowej, na budowę której samorząd zdobył kilkanaście milionów z rządowego programu Polski Ład.