Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości Studio Suwałki | Wiadomości Studia Suwałki: Burzliwa sesja w Augustowie. Burmistrz z poparciem większości
Bez niespodzianek zakończyło się głosowanie nad wotum zaufania dla burmistrza Augustowa. Włodarz otrzymał również absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu.
Opozycja w Augustowie była przeciwna absolutorium, ale radni koalicyjni zdecydowaną większością głosów poparli Mirosława Karolczuka. Pochwał wobec burmistrza nie krył radny Emilian Al-Khameri.
Chciałbym bardzo podziękować burmistrzowi i jego ekipie za pracę, którą wykonują w mieście. Wszystko, co się dzieje jest namacalne. Uważam, że dzieje się bardzo dużo, a z niektórymi inwestycjami nie można nadążyć, bo tak szybko powstają. Urząd wywiązuje się ze wszystkich obietnic - mówi Emilian Al-Khameri.
Opozycyjna radna Wiesława Drejer-Przekop zarzucała burmistrzowi nadmierne zadłużanie miasta. Jego zarządzanie miastem nazwała początkiem katastrofy ukrytym pod warstwą niezwykle kosztownego marketingu politycznego.
Miasto z tytułu dochodu PIT otrzymało największy w historii zastrzyk gotówki, a mimo to wzięło 17 mln zł kredytu, zużyło 26 mln zł wolnych środków, powiększyło dług o 11 mln zł i nie zrealizowało przez 2 lata obiecanych inwestycji za 33 mln zł. W tym czasie wynagrodzenia w miejskich instytucjach wzrosły o 10,7 proc. - mówi Wiesława Drejer-Przekop.
Za udzieleniem wotum zaufania głosowało 13 radnych. Przeciwnych było sześciu. Podobnie wyglądało głosowanie nad absolutorium.
Augustowian jest coraz mniej. Kolejny rok z rzędu spadła liczba mieszkańców miasta. Takie dane przynosi tegoroczny „Raport o stanie miasta”. Pod koniec 2025 roku w Augustowie mieszkało o około 300 osób mniej niż rok wcześniej. Spadła również liczba urodzeń.
Koncerty plenerowe, zawody sportowe czy obchody rocznicowe. Między innymi takie wydarzenia czekają na augustowian i turystów, którzy przyjadą w tym roku do miasta nad Nettą. Miejscy urzędnicy ogłosili właśnie tegoroczny kalendarz imprez.
Augustowianie mogą wypowiedzieć się na temat obwodnicy miasta. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku ogłosiła właśnie konsultacje w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy tej drogi. Chodzi o wariant, który przebiega między miastem, a jeziorem Sajno.