Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości Studio Suwałki | Wiadomości Studia Suwałki: Radny chce dodatkowej lekcji religii w szkołach średnich
Radny powiatu augustowskiego apeluje o dodatkową lekcje religii w szkołach średnich. Obecnie zgodnie z decyzją ministerstwa edukacji narodowej uczniowie mają tylko jedną katechezę w tygodniu. Dariusz Szkiłądź złożył w tej sprawie wniosek do zarządu powiatu.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dariusz Szkiłądź podczas ostatniej sesji rady powiatu zaproponował wprowadzenie drugiej lekcji religii już od nowego roku szkolnego. Miałoby to dotyczyć wszystkich klas w powiatowych placówkach. Jego zdaniem oczekują tego zarówno uczniowie jak i rodzice.
- Uważam, że jest to bardzo ważny element wychowawczy. Prosiłbym również o to, aby wskazać dyrektorom by katecheza nie odbywała się na ostatnich lekcjach. Młodzież powinna uczestniczyć w tym, ponieważ ich rodzice chodzą na msze. - mówi Dariusz Szkiłądź
Z kolei radna Alicja Dobrowolska uważa, że kwestię uczestnictwa na lekcji religii powinno się zostawić samym uczniom.
- Jeżeli któraś z klas wskaże nam, że chce dodatkową lekcję religii to naprawdę całym sercem to poprę. Myślę, że zarząd powiatu również. Nie możemy jednak tego narzucać, bo przyniesie to odwrotny skutek. - podkreśla Alicja Dobrowolska
Wicestarosta Wojciech Szczudło podkreślił natomiast, że już ta jedna lekcja religii nie cieszyła się popularnością wśród uczniów.
- W zeszłym roku szkolnym na lekcji religii udział zadeklarowało w II liceum 60% wszystkich dzieci, w I liceum 45 %, a w ACE 60%. - zaznaczył Wojciech Szczudło
Z kolei jak dodał wicestarosta umieszczenie religii na pierwszej lub ostatniej lekcji jest wymogiem ministerstwa edukacji narodowej.
| red: art
Czy ulica Wczasowa w Augustowie w końcu doczeka się remontu? Chodzi o prowadzącą przez las drogę od ulicy Konarskiego do ośrodków wypoczynkowych nad jeziorem Necko. Trasa przebiega przez teren Nadleśnictwa Augustów i od lat budzi zastrzeżenia mieszkańców oraz turystów.
Augustowskie WOPR jest gotowe na zbliżający się sezon letni. Wakacje rozpoczną się już za kilka tygodni, a na augustowskich jeziorach coraz częściej można spotkać żeglarzy, motorowodniaków i miłośników wypoczynku nad wodą. O bezpieczeństwo dbają ratownicy wodni.
Augustowian jest coraz mniej. Kolejny rok z rzędu spadła liczba mieszkańców miasta. Takie dane przynosi tegoroczny „Raport o stanie miasta”. Pod koniec 2025 roku w Augustowie mieszkało o około 300 osób mniej niż rok wcześniej. Spadła również liczba urodzeń.