Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości Studio Suwałki | Wiadomości Studia Suwałki: Atak agresji w karetce. Znieważeni ratownicy, zniszczony sprzęt
Zaatakował trzech ratowników i zdemolował karetkę. W jednej z podsejneńskich miejscowości, do dziwnie zachowującego się mężczyzny, wezwano pomoc. Ten jednak stał się agresywny wobec medyków.
34-latek usłyszał już zarzuty.
O sprawie mówi młodsza aspirant Iwona Hołdyńska z sejneńskiej policji.
Na prywatną posesję wtargnął nieznany właścicielom mężczyzna, który zachowywał się irracjonalnie - biegał, rozbierał się i tarzał po trawie. Nie można było nawiązać z nim kontaktu. W karetce pogotowia agresja mężczyzny eskalowała. Podczas badań, 34-latek stał się skrajnie pobudzony: znieważył i opluł udzielających mu pomocy ratowników medycznych, szarpał medyków za ubrania - mówi Iwona Hołdyńska.
Mężczyzna zniszczył także drogi sprzęt medyczny, znajdujący się w ambulansie.
Zdemolował również wnętrze ambulansu, niszcząc między innymi defibrylator, pompę infuzyjną, rolety, półki oraz tylne drzwi pojazdu. Szkody oszacowano na blisko 12 tysięcy złotych. Agresor trafił pod specjalistyczną opiekę. 34-latek usłyszał już zarzuty zniszczenia mienia oraz znieważenia i naruszenia nietykalności ratowników - dodaje Iwona Hołdyńska.
34-latek ma policyjny dozór i nie może wyjeżdżać z kraju.
Za znieważenie i naruszenie nietykalności ratowników grożą mu nawet trzy lata więzienia.
Między innymi za atak na ratowników medycznych odpowie przed sądem 35-letni mieszkaniec powiatu siemiatyckiego. Prokuratura wysłała właśnie do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku chce oznaczyć swoje karetki logo akcji "Stop agresji wobec medyków". Ogłosiła konkurs na taki znak graficzny. Według statystyk, w Polsce nawet co dziesiąte wezwanie karetki kończy się agresją wobec ratowników medycznych.
Jak radzić sobie z agresywnym pacjentem, jak deeskalować agresję, ale też co robić, gdy zostanie się zaatakowanym w karetce - tego uczą się ratownicy medyczni podczas szkoleń organizowanych przez podlaską policję i wojewódzką stację pogotowia ratunkowego.