Radio Białystok | Wybory prezydenckie | Członek komisji wyborczej w Bytomiu odpowie za dopisywanie znaków "X" na kartach wyjętych z urny

Członek komisji wyborczej w Bytomiu odpowie za dopisywanie znaków "X" na kartach wyjętych z urny

30.06.2020, 09:57, akt. 10:03

Zarzut dotyczący nadużycia przy przebiegu wyborów usłyszał członek jednej z obwodowych komisji wyborczych w Bytomiu. Jak wynika z ustaleń policji, po zamknięciu lokalu wyborczego dopisywał znak „X” na wyjętych z urny kartach do głosowania. W ten sposób miał przerobić cztery karty na szkodę dwóch kandydatów.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Rzeczniczka śląskiej policji podinspektor Aleksandra Nowara powiedziała we wtorek (30.06), że w niedzielę o 21:14 – a więc kilkanaście minut po zamknięciu lokali wyborczych w całym kraju – o nieprawidłowościach w jednej z komisji w Bytomiu poinformował policję jej przewodniczący.


52-latek został przyłapany na gorącym uczynku 

Zauważył on, jak jeden z członków komisji dopisywał znaki +X+. Przyłapał go na gorącym uczynku – kiedy członkowie komisji podzielili się kartami do sprawdzenia, jeden z nich dziwnie się zachowywał – ustawił się z tyłu, wziął długopis i coś dopisywał – powiedziała Nowara.


Według ustaleń policji, 52-letni członek komisji zdążył dopisać cztery znaki "X" na czterech kartach z przydzielonej mu do sprawdzenia sterty dokumentów, co sprawiło, że cztery głosy, oddane na dwóch kandydatów, stały się nieważne. Mężczyzna został zatrzymany. Policjanci zabezpieczyli karty i długopis, którego używał 52-latek.


Grozi mu do 3 lat więzienia

W komendzie policji mężczyzna odmówił składania wyjaśnień, nie potwierdził ani nie zaprzeczył, że coś dopisywał na kartach. Był trzeźwy. W poniedziałek usłyszał zarzut z art. 248 Kodeksu karnego, zgodnie z którym kto niszczy, uszkadza, ukrywa, przerabia lub podrabia protokoły lub inne dokumenty wyborcze albo referendalne podlega karze do 3 lat więzienia. Podejrzany trafił pod dozór policji i został zobowiązany do wpłaty 2 tys. zł poręczenia majątkowego.


Incydenty na Śląsku 

Ogółem podczas I tury wyborów prezydenckich śląska policja odnotowała łącznie 33 różnego rodzaju incydenty. Np. w Mysłowicach ktoś wyniósł poza lokal wyborczy dwie karty wyborcze. Pracujący w kopalni w Czechach górnik, który głosował w lokalu wyborczym w Jastrzębiu-Zdroju kilka, godzin po oddaniu głosu dostał informację się, że ma dodatni wynik testu na koronawirusa. "Powiadomił o tym fakcie komisję. Wdrożono odpowiednie procedury. Jak ustalono, mężczyzna i członkowie jego rodziny, którzy towarzyszyli mu podczas głosowania, byli w maseczkach, podobnie jak członkowie komisji. Mężczyzna miał kontakt z tylko jedną osobą z komisji, został powiadomiony sanepid" – powiedziała podinsp. Nowara. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Do północy 29 czerwca możliwość rejestracji dla nowych wyborców za granicą głosujących korespondencyjnie

29.06.2020, 17:13

Do północy w poniedziałek 29 czerwca wyborcy za granicą, którzy nie zarejestrowali się przed głosowaniem w I turze, a chcą zagłosować korespondencyjnie, mogą się jeszcze zarejestrować; nowi wyborcy, którzy chcą zagłosować osobiście, mają czas na rejestrację do 9 lipca do północy - poinformował MSZ.


Andrzej Duda wygrał w każdej z gmin powiatów augustowskiego, suwalskiego i sejneńskiego

29.06.2020, 13:41

Nawet w litewskim Puńsku, którego wójt Witold Liszkowski oficjalnie poparł Rafała Trzaskowskiego. W Suwałkach urzędujący prezydent otrzymał nieco ponad 44 procent głosów, w Augustowie ponad 46 procent, a w Sejnach - ponad 42 procent.


Podlaskie: Andrzej Duda ponad 50 proc., Rafał Trzaskowski prawie 21 proc.

29.06.2020, 06:21

Według danych PKW ze wszystkich komisji wyborczych w Podlaskiem, Andrzej Duda uzyskał ponad 50 proc. poparcie, Rafał Trzaskowski - prawie 21, a Szymon Hołownia zdobył prawie 17 procent głosów.


Suwalska policja zatrzymała dwie osoby po incydencie na wiecu wyborczym Rafała Trzaskowskiego

21.06.2020, 12:06

Dwie osoby zatrzymała w niedzielę rano (21.06) policja w Suwałkach po tym, jak młody mężczyzna rzucił plastikową butelką w kierunku kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok