"Najważniejsze, by radni zakończyli spory" - przetasowania w radzie powiatu białostockiego

26 października 2018

Sesja rady powiatu białostockiego, fot. Ewelina Buczyńska
Sesja rady powiatu białostockiego, fot. Ewelina Buczyńska

Jak powiedział nam Jan Perkowski, jego kandydaturę zaproponował zarząd powiatowy PiS.

PiS szuka koalicjanta

Starostę, w tajnym głosowaniu wybierają radni. Na pierwszej sesji zbiorą się pod koniec listopada. W nowej kadencji na 27 radnych, nowych będzie aż 11. PiS w wyborach samorządowych zdobył 12 mandatów, PO - 8, Komitet Nasze Podlasie - 3, a po 2 mandaty PSL i Porozumienie Jarosława Gowina. Z tymi ostatnimi PiS chce utworzyć koalicję. To w sumie 14 radnych, ale PiS szuka też innego koalicjanta.


- Żeby była to sensowna koalicja powinno być to 16-17 osób. Zapraszamy chętnych, trwają rozmowy koalicyjne - mówił w przerwie czwartkowej (25.10) sesji Jan Perkowski.


Starosta zdziwiony, bo się nie dostał

W kończącej się właśnie kadencji Jan Perkowski wielokrotnie wymieniany był jako następca Antoniego Pełkowskiego z PSL, którego opozycyjna większość próbowała bezskutecznie odwołać.

Sam Antoni Pełkowski - ku zaskoczeniu wielu - nie dostał się do rady. On sam też jest zdziwiony. Podkreśla, że w niedzielę zdobył blisko 1000 głosów mieszkańców swojej gminy i to jest dla niego bardzo ważne. O tym, że nie dostał się do rady, zdecydował system przeliczania głosów. Pociesza go fakt, że do emerytury został mu tylko rok, a - jak mówi - ma wiele zainteresowań, więc nudzić się nie będzie.

Antoni Pełkowski, zanim został starostą, przez 22 lata był burmistrzem Wasilkowa.

"Przed radnymi sporo pracy"

Przygodę z samorządem kończy też poprzedni wieloletni starosta Wiesław Pusz z Naszego Podlasia. Mówi, że przed jego następcami jest sporo pracy, bo mieszkańcy powiatu chcą mieć dobre drogi czy łatwy dostęp do lekarzy, a nie na wszystko wystarczy pieniędzy. Ale - jak dodaje - najważniejsze jest to, żeby radni zakończyli spory między sobą. Był starostą od początku utworzenia powiatów - w sumie 16 lat, ostatnie 4 był radnym - koalicjantem PiS.

Nowa rada powiatu białostockiego musi się zebrać w ciągu tygodnia od 16 listopada, czyli dnia wygaśnięcia obecnej kadencji.Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.plAdam Szmurło nowym radnym Wasilkowa

Wasilków ma nowego radnego. W wyborach uzupełniających mandat zdobył Adam Szmurło startujący z komitetu wyborczego Czas na Zmiany.Zamieszanie podczas wyborów uzupełniających do Rady Miejskiej w Michałowie

Miejska Komisja Wyborcza uznała, że niedzielne głosowanie jest nieważne z powodu błędnej daty na kartach wydanych wyborcom. Tymczasem zdaniem Komisarza Wyborczego była to pochopna decyzja.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok