Błędy w protokołach obwodowych komisji wyborczych bez wpływu na wynik - zapewniają urzędnicy

30 października 2018

Pio Si, Fotolia.com
Pio Si, Fotolia.com

W dokumencie dostępnym w internecie można zobaczyć, że w jednej z komisji w Białymstoku wydano 880 kart, a głosów ważnych oddano o 5 więcej.


- Te rozbieżności w protokołach kart do głosowania mają jedno podłoże - osobowe. Są to błędy w pracy członków obwodowej komisji wyborczej. Przede wszystkim jest to wynikiem złego policzenia kart do głosowania. Karty były cienkie i być może - tak jak gdy liczymy pieniądze - sklejają się - wyjaśnia dyrektor białostockiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Marek Rybnik.Marek Rybnik zapewnia, że nie ma to wpływu na wynik i nie jest podstawą do unieważnienia wyborów.


- Przepisy dzielą tę sytuację na dwie kategorie: na błędy twarde i miękkie. Błędy twarde uniemożliwiają wygenerowanie protokołu głosowania, a to z tego powodu, że gdyby taki błąd zaistniał, mógłby mieć wpływ na wynik głosowania. Błędy miękkie mogą zaistnieć i nie mają wpływu na wynik wyborów. Mają tylko i wyłącznie wpływ na rozliczenie kart do głosowania - tłumaczy Marek Rybnik.


W najbliższą niedzielę w 29 ze 118 podlaskich gmin będzie druga tura wyborów na wójta, burmistrza lub prezydenta.


źródło: PAP


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.plAdam Szmurło nowym radnym Wasilkowa

Wasilków ma nowego radnego. W wyborach uzupełniających mandat zdobył Adam Szmurło startujący z komitetu wyborczego Czas na Zmiany.Zamieszanie podczas wyborów uzupełniających do Rady Miejskiej w Michałowie

Miejska Komisja Wyborcza uznała, że niedzielne głosowanie jest nieważne z powodu błędnej daty na kartach wydanych wyborcom. Tymczasem zdaniem Komisarza Wyborczego była to pochopna decyzja.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok