Dogrywka wyborcza w 29 podlaskich samorządach

2 listopada 2018

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Z mieszkańcami Łomży rozmawia Adam Dąbrowski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wybory odbywają się w tych samych lokalach co dwa tygodnie temu, w godzinach 7:00-21:00.


Wybór prezydenta w Łomży

Brak debaty przed drugą turą wyborów był największym mankamentem tej kampanii - stwierdziła Agnieszka Muzyk. Rywalizująca o stanowisko Prezydenta Miasta Łomży kandydatka Prawa i Sprawiedliwości, podsumowując kampanię, stwierdziła, że zachowanie jej rywala uniemożliwiło merytoryczną dyskusję:

Jest mi przykro i jestem zawiedziona tym, że nie mieliśmy możliwości porozmawiać na temat Łomży oraz spraw, które na temat Łomży są ważne z moim kontrkandydatem. Ogromnie żałuję, że nie chciał rozmawiać z wieloma tysiącami wyborców, których reprezentuję oraz tymi wyborcami, którzy poparli innych kandydatów w pierwszej turze

- mówi Agnieszka Muzyk.

Z powodu unikania debat, sztab wyborczy PiS wysłał pytania od wyborców obecnemu prezydentowi Mariuszowi Chrzanowskiemu, ale także nie doczekał się na nie odpowiedzi. Kandydatka na stanowisko prezydenta miasta odpowiedziała także na zadane jej przez internautów pytanie dlaczego tak rzadko uśmiechała się podczas tej kampanii.
To sytuacja Łomży nie nastraja do śmiechu - powiedziała Agnieszka Muzyk.

Swojego poparcia udzielili jej także wybrani już radni miejscy z listy Prawa i Sprawiedliwości, którzy zaapelowali o oddawanie głosów na ich kandydatkę. Sama Agnieszka Muzyk poprosiła, by mieszkańcy Łomży dali szansę na pokierowanie miastem pierwszemu prezydentowi - kobiecie, by móc ocenić jej pracowitość, odpowiedzialność i kompetencję.

Łomża jest jednym z 43 miast w Polsce, ale jedynym w Podlaskiem, gdzie 4 listopada odbędzie się II tura wyborów prezydenta. W stolicy regionu Białymstoku i Suwałkach, czyli dwóch pozostałych podlaskich miastach, gdzie wybierany jest prezydent, wybory zakończyły się w jednej turze.W Łomży będzie druga tura wyborów - komentarz Mariusza Chrzanowskiego [nazwiska radnych]W Łomży w II turze zmierzą się: dotychczasowy prezydent Mariusz Chrzanowski, który 21 października uzyskał poparcie 44,15 proc. głosujących, oraz Agnieszka Muzyk, która I turę zakończyła z poparciem 23,03 proc. Chrzanowski przed 4 laty startował jako kandydat PiS; tym razem partia postawiła na Agnieszkę Muzyk, do czerwca zastępczynię prezydenta Łomży.Rozmowa z Agnieszką MuzykMariusz Chrzanowski jednak ze startu nie zrezygnował i zrobił to z własnego komitetu wyborczego (został za to z PiS usunięty), który wprowadził też swoich kandydatów do nowej rady miasta.


Wybory w powiecie łomżyńskim, kolneńskim, wysokomazowieckim i zambrowskim

W  powiecie łomżyńskim druga tura wyborów rozegrana zostanie także w  Piątnicy. Także w powiatach: kolneńskim, zambrowskim i wysokomazowieckim  na rozstrzygnięcia czekają po dwa samorządy gminne.

Spośród nich  wszystkich, w pierwszej turze najrówniejsze szanse mieli obaj  pretendenci w Piątnicy. Różnica między dotychczasowym wójtem Krzysztofem  Kozickim a jego najgroźniejszym rywalem – byłym dyrektorem gimnazjum  Arturem Wierzbowskim, wyniosła osiem głosów wyborców.

W powiecie  kolneńskim trwa jeszcze rywalizacja o fotel burmistrza Stawisk i wójta  gminy Mały Płock. W pierwszym przypadku rywalką Krzysztofa Rafałowskiego  jest długoletnia sekretarz gminy Agnieszka Rutkowska, która w pierwszej  turze miała wynik lepszy o ponad dziesięć procent.

W Małym Płocku  Józef Dymerski zdobył nieco wyższe poparcie niż jego rywal – Michał  Góralczyk, ale zbyt małe, by wygrać wybory już w pierwszej  turze.  Podobnie jak Sylwester Jaworski, wójt Kołak Kościelnych, na które to  stanowisko pretenduje jeszcze Janusz Grodzki. 

W zbliżonej  sytuacji jest także Marek Kaczyński z Nowych Piekut, któremu zabrakło  niespełna dwa procent głosów, by już nie rywalizować w niedziele z Anną  Żochowską.
Ale najbliżej wyboru dwa tygodnie temu był Eugeniusz  Święcki. Zabrakło mu jedenastu głosów, by w pierwszej turze pokonać  dotychczasowego burmistrza Ciechanowca Mirosława Reczko, z którym nadal  rywalizuje.

Natomiast zupełnie nieprzewidywalna sytuacja jest w  gminie Rutki. Dotychczasowa  wójt nie przeszła do drugiej tury, a jej  obaj rywale, którzy zostali na placu boju, czyli Dariusz Modzelewski i  Tomasz Gołaszewski, uzyskali podobnie poparcie – po dwadzieścia kilka  procent głosów wyborców.


Przeciwnicy i zwolennicy gminy Grabówka


W II turze będzie wybrany też np. burmistrz Supraśla. Z urzędującym burmistrzem Radosławem Dobrowolskim (KWW Tworzymy Przyszłość) zmierzy się w niej Katarzyna Todorczuk, startująca z komitetu pod nazwą "Nasza Gmina Grabówka od 2016". Komitet założony został przez zwolenników odłączenia Grabówki od gminy Supraśl. Zabiegają o to od lat i poprzedni rząd te dążenia uwzględnił.

Pod koniec 2015 roku rząd PiS wycofał się jednak z decyzji podjętej przez poprzedników o utworzeniu tej gminy, choć przygotowania organizacyjne i prawne były już w toku. W I turze Radosław Dobrowolski zdobył 48,98 proc. głosów, Katarzyna Todorczuk - 41,05 proc.


W Mońkach wicewojewoda walczy z obecnym burmistrzem

W Mońkach o stanowisko samorządowe walczy obecny przedstawiciel rządu w terenie - wicewojewoda podlaski Jan Zabielski (kandydat PiS). W I turze wyborów na burmistrza tego miasta zdobył 34,66 proc. głosów, ale przegrał z obecnym burmistrzem Zbigniewem Karwowskim, startującym z Chrześcijańskiego Porozumienia Samorządowego (47,92 proc.).


Wybory w Augustowie, Bielsku Podlaskim, Sejnach i Łapach

Burmistrza nowej kadencji nie ma też ciągle m.in. w Augustowie, Bielsku Podlaskim, Sejnach i Łapach.

Obecny burmistrz Augustowa Wojciech Walulik (Porozumienie Samorządowe - Dobry Wybór) zmierzy się tu w II turze z Mirosławem Karolczukiem (Nasze Miasto Augustów). W Bielsku Podlaskim burmistrz kończącej się kadencji Jarosław Borowski (Koalicja Bielska) rywalizuje z Tomaszem Hryniewickim (partia Porozumienie), zaś w Sejnach w podobnej sytuacji jest Arkadiusz Nowalski (Bezpartyjni Samorządowcy) rywalizujący z Jolantą Bagińską (Razem dla Sejn) a w Łapach - Urszula Jabłońska (PiS) walczy o reelekcję z Krzysztofem Gołaszewskim (Nasze Podlasie).


Cztery gminy wiejskie na Suwalszczyźnie

Wybory odbędą się również w czterech leżących na Suwalszczyźnie gminach  wiejskich: w Filipowie, Nowince, Sejnach i Sztabinie. W I turze  kontrkandydaci zdobyli zbliżoną liczbę głosów, więc faworytów II tury  trudno wskazać.

Tylko sześcioma głosami wygrała I turę urzędująca  od 2010 roku wójt Nowinki Dorota Winiewicz. W niedzielę o stanowisko  będzie walczyć z urzędniczką Teresą Strękowską. W Filipowie w I turze  zwyciężył obecny wójt Sylwester Koncewicz. Otrzymał 35,6 proc. głosów.  Jego konkurent - urzędnik Tomasz Rogowski - uzyskał 31,4 proc.Wyniki w wyborach na wójtów i burmistrzów w PodlaskiemZ  kolei w gminie wiejskiej Sejny wójt Dariusz Łostowski przegrał z  Maciejem Miszkielem - wiceprezesem Agencji Rozwoju Regionalnego "Ares" w  Suwałkach. Łostowskiego poparło 30 proc. wyborców, a Miszkiela - 34  proc.

Natomiast w Sztabinie obecny przewodniczący gminnej rady  Jarosław Karp pokonał policjanta Roberta Żukowskiego. Pierwszy z nich  otrzymał prawie 40 proc. głosów, drugi nieco ponad 31 proc.


Zmiana władzy w sejmiku

W Podlaskiem po wyborach 21 października doszło do dwóch poważnych przetasowań w samorządzie. Po ponad dwóch kadencjach koalicja PO-PSL utraciła większość w sejmiku tego regionu. 16 mandatów w 30-osobowym sejmiku uzyskało bowiem PiS i może rządzić samodzielnie. Koalicja Obywatelska ma w nim 9 radnych, ludowcy - 5.Artur Kosicki przewodniczącym klubu radnych PiS w sejmiku województwa podlaskiegoW Białymstoku samodzielną większość w 28-osobowej radzie miasta uzyskała Koalicja Obywatelska, którą w mieście tworzy nie tylko PO i Nowoczesna, ale również radni z KWW Tadeusza Truskolaskiego oraz Forum Mniejszości Podlasia, czyli przedstawiciele społeczności prawosławnej. KO zdobyła 16 mandatów; pozostałych 12 przypadło radnym PiS, którzy w kończącej się kadencji mieli samodzielną większość.

Frekwencja wyborcza w regionie w I turze wyniosła 53,07 proc.

źródło: PAP


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.plAdam Szmurło nowym radnym Wasilkowa

Wasilków ma nowego radnego. W wyborach uzupełniających mandat zdobył Adam Szmurło startujący z komitetu wyborczego Czas na Zmiany.Zamieszanie podczas wyborów uzupełniających do Rady Miejskiej w Michałowie

Miejska Komisja Wyborcza uznała, że niedzielne głosowanie jest nieważne z powodu błędnej daty na kartach wydanych wyborcom. Tymczasem zdaniem Komisarza Wyborczego była to pochopna decyzja.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok