Wygaszone mandaty radnych - m.in. prezydenta Białegostoku i burmistrza Hajnówki

2 listopada 2018

Debata kandydatów na prezydenta Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, fot. Monika Kalicka
Debata kandydatów na prezydenta Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, fot. Monika Kalicka

Piłkarz Jagiellonii za Truskolaskiego

Tadeusz Truskolaski wygrał wybory prezydenta miasta w I turze, zdobywając 56,21 proc. głosów. Będzie to jego czwarta kadencja. Równolegle - w jednym z pięciu okręgów wyborczych w mieście - był liderem listy kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Białystok. Uzyskał w tym okręgu najlepszy wynik (31,19 proc. głosów) i zdobył mandat radnego miejskiego.Prezydent Tadeusz Truskolaski zostaje na czwartą kadencję - wyniki w BiałymstokuTeraz jego miejsce zajmie osoba z kolejnym wynikiem z tej listy. Jeśli nie odmówi przyjęcia mandatu, będzie to piłkarz Jagiellonii Białystok Rafał Grzyb.

Podobnie w Michałowie i Hajnówce

W Michałowie mandat radnego nowej kadencji zdobył Marek Nazarko, a w Hajnówce - Jerzy Sirak. Obaj zwyciężyli w tych miastach w I turze wyborów burmistrza, więc ich mandaty radnych również zostały wygaszone z mocy prawa.

Jak wynika z informacji uzyskanych w delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku, podobna sytuacja będzie miała miejsce w Bielsku Podlaskim, gdzie obaj kandydaci na burmistrza walczący w II turze, mają już mandaty radnych miejskich nowej kadencji.

Do wygaśnięcia mandatu radnego z mocy prawa może też dojść w Wasilkowie, gdzie jeden z dwóch kandydatów na burmistrza zdobył mandat radnego. Jeśli wygra w II turze, straci ten mandat.

Nikitorowicz zrezygnował sam

Inaczej było w sejmiku województwa, gdzie również jedna osoba nie obejmie mandatu. Sam zrezygnował z niego Zbigniew Nikitorowicz, startujący z list Koalicji Obywatelskiej. Chce on bowiem kontynuować pracę na stanowisku zastępcy prezydenta Białegostoku. Dostał taką  propozycję od Truskolaskiego i ma rekomendację swojej partii.Kandydat Koalicji Obywatelskiej zrezygnował z mandatu w sejmiku województwa podlaskiegoZbigniew Nikitorowicz jest szefem Platformy Obywatelskiej w mieście. Do sejmiku startował z drugiego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu białostockim. Zdobył blisko 6,9 tys. głosów, co dało mu czwarty wynik na tej liście i mandat.

Radnym w jego miejsce zostanie najprawdopodobniej Jarosław Dworzański - w przeszłości marszałek województwa i przewodniczący  sejmiku. Dworzański miał piąty wynik na liście Koalicji Obywatelskiej - zdobył blisko 4,4 tys. głosów. Gdyby jednak mandatu nie przyjął, wskazana będzie kolejna osoba z listy KO.


źródło: PAP


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.plAdam Szmurło nowym radnym Wasilkowa

Wasilków ma nowego radnego. W wyborach uzupełniających mandat zdobył Adam Szmurło startujący z komitetu wyborczego Czas na Zmiany.Zamieszanie podczas wyborów uzupełniających do Rady Miejskiej w Michałowie

Miejska Komisja Wyborcza uznała, że niedzielne głosowanie jest nieważne z powodu błędnej daty na kartach wydanych wyborcom. Tymczasem zdaniem Komisarza Wyborczego była to pochopna decyzja.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok