Radio Białystok | Gość Studia Suwałki | Jadwiga Szczypiń - dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie

Jadwiga Szczypiń

dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie

29.01.2018, 08:36

- Moim zadaniem jest przywrócić Ośrodkowi Rozwoju Edukacji charakter centralnej placówki doskonalenia nauczycieli - mówi Jadwiga Szczypiń.

Jadwiga Szczypiń, foto: Marcin Mazewski
Jadwiga Szczypiń, foto: Marcin Mazewski

Z Jadwigą Szczypiń rozmawia Tomasz Kubaszewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wielu tą rezygnacją było zaskoczonych. Jadwiga Szczypiń nie jest już Podlaskim Kuratorem Oświaty, a została dyrektorem Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie, najważniejszej tego typu placówki w kraju. Z Jadwigą Szczypiń rozmawia Tomasz Kubaszewski.

Tomasz Kubaszewski: Pani rezygnacja z funkcji kuratora oświaty była sporym zaskoczeniem. Przygotowywała się pani do zmiany pracy od jakiegoś czasu, czy to tak wyszło nagle?


Jadwiga Szczypiń: To nie wyszło nagle. Oczywiście pani minister kilkakrotnie prosiła mnie o rozmowę w tej sprawie, w związku z tym nie było to dla mnie zaskakujące. Zresztą trudno, żeby zaskakująca była zmiana pracy. O tym się po prostu rozmawia. Oczywiście przygotowywałam się do tego od pewnego czasu, co nie oznacza, że nie pracowałam na 100% do końca, jako kurator oświaty. 


Dwa lata na stanowisku podlaskiego kuratora oświaty to nie było zbyt proste, wydaje mi się. Trudniejsze chyba niż podczas, gdy podlaskim kuratorem była pani po raz pierwszy.


Rzeczywistą jest, że ten ostatni czas, to czasy reform systemowej. To czas przebudowy też koncepcji nadzoru pedagogicznego. To były moje dwa priorytety, z którymi przyszłam na ten urząd. Oczywiście reforma w województwie podlaskim została wprowadzona w sposób, mogę szczerze powiedzieć i z pełną odpowiedzialnością, niemalże modelowy. I samorządy, i dyrektorzy szkół, i nauczyciele, i wszystkie inne instytucje, które działają na rzecz oświaty stanęły absolutnie na wysokości zadania. Spotykałam się z setkami ludzi po to, żeby rozmawiać, tłumaczyć, objaśniać. 

Drugi mój priorytet, z którym przyszłam, to absolutnie stuprocentowa zmiana koncepcji nadzoru pedagogicznego. To się dokonało, ponieważ przez ostatnie 10 lat pracownicy kuratorium, czyli wizytatorzy byli niestety bardzo oddaleni od szkół. Szkoły nie miały wsparcia, nie miały poczucia tego, że mają oparcie w nadzorze. Ta koncepcja moja polega na tym, że oparta jest o tak zwane rejony wizytacyjne. To znaczy - każda szkoła ma swego opiekuna w postaci konkretnego wizytatora z imienia i nazwiska. 


Rozumiem, że to są te osiągnięcia z których jest pani najbardziej dumna?


Oczywiście, że jestem dumna, ponieważ wymagało to przebudowania całego urzędu kuratora oświaty, podziału zadań w taki sposób, aby ten podział zadań był czytelny dla odbiorcy zewnętrznego, aby z drugiej strony wewnątrz też była sprawnie zorganizowana praca i żeby przyporządkować zadania do tych wymogów czasu i ludzi, które w tej dobie, w tej sytuacji po prostu są.


A co się nie udało albo mogło wyjść lepiej?


Marzyłam o tym, żeby ten kontakt ze szkołami już na początku był częstszy. Natomiast to było niemożliwe, ponieważ dalej trwały procedury wynikające z wprowadzenia, z trwającej reformy systemowej, w związku z czym różne uchwały, ich opiniowanie, wszyscy wizytatorzy w tym uczestniczyli, w związku z czym moje dosyć ambitne założenia, żeby ten kontakt ze szkołami był bardzo częsty, niestety był niemożliwy do zrealizowania. 


A co z tymi zwolnieniami nauczycieli, jakoś nie widać ich, a może nadejdą jeszcze?


Ani nie widać, ani nie słychać. W arkuszach organizacyjnych, czy arkuszach organizacji pracy, bo tak należałoby poprawnie to określić, są wyszczególnione wszystkie godziny pracy nauczycieli oraz cała lista osób zatrudnionych. Z analizy godzin, które pozostają w szkołach, jasno wynikało, że tych godzin jest bardzo, bardzo dużo. To oznacza, że można by utworzyć dodatkowo kilka etatów w poszczególnych szkołach, oczywiście ja mówię tutaj o przykładach, nie mówię w zupełności w 100% o całym województwie, ale można to przyjąć jako pewną sytuację reprezentatywną. Tych godzin w szkołach jest bardzo dużo, niektórzy dyrektorzy zdecydowali się na zatrudnienie nowych nauczycieli, niektórzy przekazali do dyspozycji nauczycielom już zatrudnionym w szkołach te godziny w postaci godzin ponadwymiarowych. 

Znam szkoły, gdzie nauczyciele pracują na półtora etatu, ponieważ nie było chętnych do pracy w danej szkole, a godziny należałoby rozdysponować. A to oznacza, że pula godzin, przestrzeń pracy jest bardzo szeroka. Na stronie kuratorium oświaty na okrągło pojawiają się informacje o poszukiwanych nauczycielach do konkretnej pracy. Owszem, ktoś może powiedzieć - tak, ale te oferty czasem nie są pełne, bo to chodzi o kilka godzin. Zgadzam się, wśród tych ofert, gdzie brakuje nauczyciela, na przykład na 4 godziny tygodniowo, są też - i to w większości - oferty, które oferują pracę w pełnym wymiarze godzin w bardzo różnych szkołach - i wielkich miejskich, i w małych, więc nie ma mowy o zwolnieniach nauczycieli.

Mamy od listopada czytelny system informacji oświatowej i to jest jedyne miarodajne źródło, na podstawie którego można mówić o liczbie zatrudnionych nauczycieli oraz o wykorzystaniu tej przestrzeni pracy. Przed listopadem ZNP kilkakrotnie zresztą zmieniając dane, którymi operowało, straszyło zwyczajnie ludzi - bo tak to trzeba nazwać - klęską w tym zakresie. Być może spekulacje w zderzeniu ze stanem faktycznym zwyczajnie wygasły, bo już nie ma o czym mówić.


Minister edukacji przygotowuje ponoć rewolucyjny projekt dotyczący doskonalenia nauczycieli, pani się będzie tym w dużej mierze zajmowała. Na czym to ma polegać?


Przede wszystkim ma być przywrócone do właściwego wymiaru i znaczenia doradztwo zawodowe dla nauczycieli. Jedną z tych ważnych zmian w całej potężnej koncepcji doskonalenia jest między innymi to, że to kurator oświaty będzie budował sieć doradców. Mało tego, dzisiaj doradcy metodyczni pracują na tak zwanym obniżonym pensum dydaktycznym. To oznacza, że mają na przykład swój wymiar etatu 18 godzin w szkole i obniża mu się pensum dydaktyczne, na przykład o połowę, czyli 9 godzin ma w szkole, 9 godzin ma pracować na rzecz doskonalenia. 

Zaszczytne miano doradcy metodycznego otrzyma nauczyciel, który będzie miał oczekiwane i pożądane kompetencje, i wtedy zostanie zatrudniony na dodatkową umowę o pracę. Generalnie pani minister ogłosi, zresztą to już po części działa, Krajowy Plan Doskonalenia Nauczycieli. Wpisuje się w to oczywiście Ośrodek Rozwoju Edukacji, jako centralna placówka doskonalenia nauczycieli, którego i struktura, i charakter pracy wydaje się być niewystarczający do tych planów, które w zakresie doskonalenia nauczycieli proponuje ministerstwo. W związku z tym przede mną zadanie - przywrócić Ośrodkowi Rozwoju Edukacji charakter centralnej placówki doskonalenia nauczycieli.


Pracy pani nie zabraknie i najbliższy czas spędzi pani w stolicy. Pojawiające się więc od czasu do czasu pogłoski o tym, że mogłaby pani jesienią kandydować z ramienia PiS-u na stanowisko prezydenta Suwałk się nie potwierdzą?


Myślę, że Prawo i Sprawiedliwość w nadchodzących jesiennych wyborach samorządowych będzie miało bardzo dobrych kandydatów. Czy ja się w tym gronie znajdę - tego oczywiście dzisiaj nie wiem, ale istotnie moje ostatnie decyzję zawodowe raczej wskazują na to, że zostanę w Warszawie.

| red: mak, ary




ZNAJDŹ NAS




fot. Iza Kosakowska

Ignacy Ołów

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
25.04.2024

- Szkoda, że naród polski, który wydał na świat takich kompozytorów jak Chopin, Moniuszko, Szymanowski czy Karłowicz zaczął być narodem głuchym, bo niestety powoli do tego zmierzamy – mówi Ignacy Ołów.

Dorian Krause, fot. Areta Topornicka

Dorian Krause

nowo wybrany burmistrz Sejn
24.04.2024

- Mam nadzieję, że te 37 głosów przeważyło o tym, że zmiany Sejnom po prostu się należą. Mieszkańcy przekonali się do mnie, bo stawiam przede wszystkim na dialog i wspólne rozmowy. Zapewniam, że będę odpowiadać na potrzeby wszystkich wyborców, zarówno swoich jak i dotychczasowego burmistrza - mówi Dorian Krause.

Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.


Eliza Ptaszyńska, fot. Tomasz Kubaszewski

Eliza Ptaszyńska

kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach
10.04.2024

- Bardzo mi zależy, żeby pokazać Wierusza w szerszym kontekście. Aby zrozumieć w jakim świecie żył i dlaczego tak a nie inaczej tworzył – mówi Eliza Ptaszyńska.

fot. Iza Kosakowska

Anna Szafranowska

Suwalski Ośrodek Kultury
3.04.2024

- Pieśni litewskie, których będziemy się uczyć, to pieśni wielogłosowe, polifonia, występują tam też dysonanse. Dla nas to zupełnie coś nowego i na tym polega wyjątkowość tych „Sutartines”, bo brzmią jak rozmowa – mówi Anna Szafranowska.

fot. Areta Topornicka

ks. Jacek Nogowski

proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach
28.03.2024

- W Wielki Czwartek rozpoczynamy Triduum Paschalne czyli najważniejsze trzy dni, które wprowadzają nas w Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Powinniśmy skupić się na tym, aby ten czas przeżyć przede wszystkim duchowo - mów ks. Jacek Nogowski.


Krzysztof Snarski, fot. Anna Auron-Wasilewska

Krzysztof Snarski

etnograf z Muzeum Okręgowego w Suwałkach
21.03.2024

- Czas postu to czas wyrzeczeń i rozpamiętywania męki Chrystusowej ze wszystkimi szczegółami, z całym dramatyzmem sytuacji, żeby na końcu wyczekiwać tych radosnych Świąt Wielkanocy – mówi Krzysztof Snarski.

Jacek Niedźwiedzki, fot. Tomasz Kubaszewski

Jacek Niedźwiedzki

poseł Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący parlamentarnej grupy polsko-litewskiej
18.03.2024

- Chcemy aby nasze stosunki z Litwą były jak najbardziej poprawne i na odpowiednim poziomie. Aby tak się stało potrzebna jest współpraca i dobra wola obu stron - mówi poseł Jacek Niedźwiedzki.

Marta Taraszkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Marta Taraszkiewicz

suwalska malarka i ilustratorka książek dla dzieci
12.03.2024

- Uznałam, że najbardziej przemawiają do mnie te wiersze Marii Konopnickiej, które nawiązują do natury, opowiadają o przyrodzie i zmieniających się porach roku – mówi Marta Taraszkiewicz.


Sylwia Urbanowicz i Jarosław Schabieński, fot. Areta Topornicka

Sylwia Urbanowicz i Jarosław Schabieński

współautorzy książki
7.03.2024

- Chcieliśmy stworzyć coś trwałego i namacalnego. Coś, co da możliwość kolejnym pokoleniom powrotu pamięcią do tego, dlaczego i w jakich warunkach społecznych i politycznych młodzi ludzie z Suwałk próbowali walczyć o niepodległość - mówią Sylwia Urbanowicz i Jarosław Schabieński.

Artur Płoński, fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Płoński

dr ekonomista z Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach
29.02.2024

- Wejście do strefy euro będzie oznaczało zamknięcie w Suwałkach sklepów wielkopowierzchniowych, co odbije się na rynku pracy i budżecie samorządowym - mówi Artur Płoński.

Adam Sieńko, fot. Tomasz Kubaszewski

Adam Sieńko

pełniącym obowiązki nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów
28.02.2024

- Trasa od Sejn do Augustowa jest jedną z najpiękniejszych dróg przez las w północno-wschodniej Polsce. Wpuszczanie tam ciężkiego ruchu, to kardynalny błąd - mówi Adam Sieńko.


Magdalena Wołowska-Rusińska, fot. Tomasz Kubaszewski

Magdalena Wołowska-Rusińska

kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
27.02.2024

- W Konopnickiej każdy może znaleźć coś dla siebie, ona świetnie wpisuje się w kanon wychowawczo-edukacyjny, tam jest samo dobro - mówi Magdalena Wołowska-Rusińska.

Piotr Rydzewski, fot. Tomasz Kubaszewski

Piotr Rydzewski

wiceprezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku
26.02.2024

- Powstaje pytanie, czy jako osoby zajmujące się upowszechnianiem historii i postaw patriotycznych dotrzemy do młodych ludzi z wiedzą o żołnierzach wyklętych. Bo w szkole mogą się już o tym nie dowiedzieć - mówi Piotr Rydzewski.

Marek Zborowski-Weychman, fot. Tomasz Kubaszewski

Marek Zborowski-Weychman

przewodniczący klubu Łączą nas Suwałki
23.02.2024

- Moglibyśmy spłacić dług miasta i nie budować dróg, nie budować szkół, nie budować i nie remontować mieszkań komunalnych - mówi Marek Zborowski-Weychman.


Robert Szczęsny, fot. Tomasz Kubaszewski

Robert Szczęsny

doradca rolniczy z Suwałk
22.02.2024

- Urzędnik z Brukseli nie może dyktować, jak rolnik z Suwalszczyzny ma uprawiać ziemię - mówi Robert Szczęsny.

Karol Korneluk, fot. Tomasz Kubaszewski

Karol Korneluk

kandydat komitetu Wspólne Suwałki na prezydenta miasta
21.02.2024

- Poprosiłem pana prezydenta o to, żeby to była czysta kampania, bez faulowania, bez żółtych i czerwonych kartek - mówi Karol Korneluk.

Andrzej Zarzecki, fot. Marcin Kapuściński

Andrzej Zarzecki

kandydat Koalicji Obywatelskiej na burmistrza Augustowa, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie
19.02.2024

- Obecne władze Augustowa bardzo dobrze działają marketingowo, ale mieszkańcy oczekują realnych działań zamiast propagandy - mówi Andrzej Zarzecki.


Tomasz Ostrowski, fot. Tomasz Kubaszewski

Tomasz Ostrowski

prezes Zarządu Budynków Mieszkalnych w Suwałkach
15.02.2024

- Proponujemy mieszkania tym, których nie stać na kupno na wolnym rynku - mówi Tomasz Ostrowski.

Kamila Sacharzewska, fot. Tomasz Kubaszewski

Kamila Sacharzewska

pianistka
14.02.2024

- Przed wydarzeniami typu konkurs czy egzaminy trzeba ćwiczyć nawet do 12 godzin dziennie - mówi Kamila Sacharzewska.

Jacek Juszkiewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Jacek Juszkiewicz

radny, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko prezydenta Suwałk
13.02.2024

- Być może ktoś oczekiwał, że będziemy wściekle szarpać prezydenta czy ludzi z jego środowiska za rękawy i nogawki, ale to nie tędy droga - mówi Jacek Juszkiewicz.


Mirosław Karolczuk, fot. Tomasz Kubaszewski

Mirosław Karolczuk

burmistrz Augustowa
12.02.2024

- Doceniam przeciwników, ale nie chciałbym być w ich skórze - mówi Mirosław Karolczuk.

Jerzy Brzozowski, fot. Tomasz Kubaszewski

Jerzy Brzozowski

dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach
9.02.2024

- Pomysł urządzenia w rodzinnej kamienicy Alfreda Wierusza-Kowalskiego jego muzeum jest wciąż aktualny, istnieje wstępna koncepcja, ale na razie nie ma warunków finansowo-organizacyjnych - mówi Jerzy Brzozowski.

Katarzyna Krupicka, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Krupicka

rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego
8.02.2024

- Zdarzają się osoby, które podczas zwolnień lekarskich uczestniczą w biegach, konkursach tańca, w sesjach rady gminnej, czy pracują w innych firmach - mówi Katarzyna Krupicka.


Witold Liszkowski, fot. Tomasz Kubaszewski

Witold Liszkowski

wójt Puńska
7.02.2024

- Było parę sytuacji, gdy radni, także z mojego komitetu, zwracali się do mnie: "Witek, co ty robisz" - mówi Witold Liszkowski.

Andrzej Szymulewski, fot. Tomasz Kubaszewski

Andrzej Szymulewski

wójt Raczek
6.02.2024

- Te 10 lat w samorządzie, to wystarczający czas, by coś pokazać, coś zrobić - mówi Andrzej Szymulewski.

Anna Naszkiewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Anna Naszkiewicz

wojewódzka radna Koalicji Obywatelskiej
5.02.2024

- To źle wygląda, że wybudowano piękny dworzec w Białymstoku, a cała reszta jest zmarginalizowana i zdegradowana - mówi Anna Naszkiewicz.


Arkadiusz Nowalski, fot. Tomasz Kubaszewski

Arkadiusz Nowalski

burmistrz Sejn
2.02.2024

- Raz na jakiś czas człowiek się zastanawia, czy czuje się spokojny z tym co zrobił, czy nie. Ja czuję się spokojny i zadowolony - mówi Arkadiusz Nowalski.

Krzysztof Krzesicki, fot. Tomasz Kubaszewski

Krzysztof Krzesicki

lider zespołu SOKBAND
1.02.2024

- Znalazłem wokalistę, który dobrze wykona tak trudny, wymagający specyficznego głosu utwór, jak "Dziwny jest ten świat" - mówi Krzysztof Krzesicki.

Tomasz Drejer, fot. Tomasz Kubaszewski

Tomasz Drejer

dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach
31.01.2024

- Nie możemy się spodziewać, że zimą chodniki będą wyglądały jak latem - mówi Tomasz Drejer.


Anna Szafranowska, fot. Tomasz Kubaszewski

Anna Szafranowska

Suwalski Ośrodek Kultury
30.01.2024

- Będzie na wesoło, bo są to bardziej przyśpiewki, utwory żartobliwe, z morałem, z drugim dnem - mówi Anna Szafranowska.

Zbigniew De-Mezer, fot. Marcin Kapuściński

Zbigniew De-Mezer

członek Zespołu ds. Zdrowia Publicznego przy prezydencie miasta
29.01.2024

- Skoro w Sejnach czy Olecku są mniejsze kolejki do specjalistów, a w Suwałkach olbrzymie, to chyba Narodowy Fundusz Zdrowia powinien kontrakty podzielić bardziej równomiernie - mówi Zbigniew De-Mezer.

Zdzisław Przełomiec, fot. Tomasz Kubaszewski

Zdzisław Przełomiec

przewodniczący Rady Miejskiej Suwałk
26.01.2024

- Są argumenty przemawiające za utrzymaniem basenu OSiR, ale trudno nie zauważyć, że miasta nie stać na kolejną pływalnię - mówi Zdzisław Przełomiec.


Bogdan Bezdziecki, fot. Tomasz Kubaszewski

Bogdan Bezdziecki

przewodniczący Komisji Ekologii, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej Suwałk
25.01.2024

- Trzeba zrobić wszystko, żeby Ślepsk Malow utrzymał się w PlusLidze, bo bardzo trudno jest potem odbudować taką pozycję - mówi Bogdan Bezdziecki.

Jarosław Szlaszyński, fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Szlaszyński

starosta augustowski
24.01.2024

- Nie odebrałem ani jednej skargi na działania żołnierzy czy funkcjonariuszy - mówi Jarosław Szlaszyński.

Piotr Kuczek, fot. Tomasz Kubaszewski

Piotr Kuczek

Biblioteka Publiczna w Suwałkach
23.01.2024

- Z kulturowego, społecznego czy etycznego punktu widzenia likwidacja starych nagrobków jest trudna do zaakceptowania - mówi Piotr Kuczek.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok