Wyspa Wielkanocna

1 kwietnia 2018

fot. Mariusz Lewicki
fot. Mariusz Lewicki

Wyspa Wielkanocna

Była kiedyś dla siebie całym światem. Kontakt z cywilizacją Zachodu nie przyniósł jej nic dobrego. Zmagała się najpierw z wielorybnikami, którzy traktowali ją jak spiżarnię, potem żeglarzami awanturnikami, teraz odpiera najazdy turystyczne. 

Na 6 tys. mieszkańców wyspy, rocznie odwiedza ją niemal 100 tys. turystów. Jeszcze w XIX wieku była jednym wielkim pastwiskiem owiec, dziś jest obiektem marzeń milionów turystów na całym świecie - Wyspa Wielkanocna.

Dla rdzennych mieszkańców Rapa Nui to po prostu "ziemia", której największą atrakcją są kamienne posągi - moai. Szacuje się, że jest ich ok. 1000, ale dziś większość jest zniszczona i powalona na ziemię. "Zamieszkują" zbocza wulkanu Rano Raraku.

Oficjalną nazwę Wyspa Wielkanocna zawdzięcza przypadkowi - jakiemu? I dlaczego tak wielu turystów chce odwiedzać to miejsce - opowie podróżnik, autor strony www.mariusztravel.compilot wycieczek Mariusz Lewicki.


Prowadzący:

Olga Gordiejew
Miłka Malzahn


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Wyspa Gozo - raj dla turystów

Gozo można obejść wzdłuż i wszerz, bo to zaledwie 14 km na 7 km, które zamieszkuje 30 tysięcy mieszkańców.Portugalia – kraj przepełniony swoistą melancholią

To stąd wyruszali na wielkie wyprawy Vasco da Gama i Ferdynand Magellan.Laos - tam czas płynie wolniej

Leniwy Mekong, piękne krajobrazy, przemili i uśmiechnięci ludzie, błogie lenistwo i święty spokój. W Uchu na świat, do Laosu wybieramy się wspólnie z Olgą Gordiejew i jej gościem Ewą Ullman.Hawaje - niesamowite wyspy z cudami przyrodniczymi

Hawaje to jedno z najpiękniejszych miejsc - najbardziej gościnnych, ale niestety, także najodleglejszych (z naszego geograficznego punktu widzenia).Filipiny - kraj wyspiarski

Tym razem w Uchu na świat wyspiarski kraj Azji Południowo-Wschodniej, położony na archipelagu około 7 tysięcy wysp, z czego tylko co dziesiąta jest zamieszkana.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok