Radio Białystok | Koronawirus | Produkcja żywności w Polsce nie powinna ucierpieć - twierdzą przedstawiciele branży

Produkcja żywności w Polsce nie powinna ucierpieć - twierdzą przedstawiciele branży

2.04.2020, 10:05, akt. 13:41

Niektórzy zastrzegają jednak, że wiele zależy tego jak długo będą obowiązywać ograniczenia i restrykcje związane z epidemią koronawirusa. Poza nimi, w czasie pandemii zmagają się z ograniczeniem eksportu czy mniejszym zbytem na niektóre towary.

Fotolia.com
Fotolia.com

Pojawia się pytanie, czy przetrwają i będą nadal produkować żywność? Jak podkreśla rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz - wszystko zależy od tego, jak długo potrwa ta sytuacja.

- Jeżeli, tak jak w Chinach, zamknie się to w trzech miesiącach, to będzie to duży cios w gospodarkę, ale myślę, że uda nam się szybko odzyskać produkcję, którą mieliśmy. Jeżeli będzie tak dłużej, to może być zagrożona produkcja - w każdej branży - przede wszystkim ze względu na brak rąk do pracy. Jeżeli się okaże, że mamy zakażonych dużo więcej i ta liczba wzrasta, to niektóre firmy mogą nie mieć pracowników - to jest główne zagrożenie - wyjaśnia rzecznik MŚP.


Jak przekonuje Janusz Kulesza - prezes PSS Społem Białystok, które m.in. zajmuje się produkcją pieczywa, na razie nie ma problemu ze skompletowaniem załogi.

- Nie ma obaw o to, że wystąpią problemy. Nie widzimy absencji chorobowych. Widzimy natomiast zdyscyplinowanie naszej załogi - zapewnia szef białostockiego PSS Społem.


Obawy ma natomiast współwłaściciel zakładu mięsnego w Podgórzu koło Łomży - Krzysztof Zawadzki.

- My się zabezpieczamy, żeby nie wpaść w tę epidemię. Może się uda, a jeśli nie, to nie będzie zakładu. U mnie wystarczy, że stwierdzą jedną zakażoną osobę i zamykają zakład - mówi przedsiębiorca.


W związku z epidemią koronawirusa rząd wprowadził obostrzenia dotyczące zakładów pracy - na przykład dystans pomiędzy pracownikami powinien wynosić 1,5 metra.


| red: rbon, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Czy czekają nas kolejne obostrzenia w związku z koronawirusem?

2.04.2020, 08:32

Nie mogę wykluczyć wprowadzenia przed świętami Wielkanocnymi kolejnych obostrzeń dla Polaków w związku z epidemią - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.


200 przyłbic trafi do podlaskich szpitali - wspólna akcja PB i przedsiębiorców

1.04.2020, 14:55

To wspólne działanie Politechniki Białostockiej i kilku podlaskich firm, dzięki czemu do siedmiu szpitali trafi 200 przyłbic.


Prezydent podpisał ustawy, z których składa się tzw. tarcza antykryzysowa

31.03.2020, 22:30

Zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach, ochrona zatrudnienia, świadczenie postojowe - to główne cele pakietu ustaw składających się na tarczę antykryzysową, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda. Tarcza ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii.


Zakupy w rękawiczkach, zakaz wstępu do lasu - kolejne ograniczenia - pytania i odpowiedzi

1.04.2020, 00:36

Kolejne kroki w walce z koronawirusem – w sklepie mniej osób, ograniczenia w poruszaniu nieletnich, a parki, plaże i bulwary zamknięte.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Oddaj krew


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok