Kanał Augustowski - jeden z najpiękniejszych dziś w Polsce wodnych szlaków turystycznych - kończy 200 lat. Z okazji jubileuszu, wspólnie ze stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Kanał Augustowski”, przygotowaliśmy cykl krótkich audycji opowiadających o historii budowy kanału, jego projektancie i budowniczym Ignacym Prądzyńskim oraz o przyrodniczych, historycznych,...
ŚRODA 13:10 i 18:10
Nasze problemy i dylematy, trudne życiowe wybory, pytania na które nie znamy odpowiedzi, rady których potrzebujemy - czyli nasze codzienne zmagania z rzeczywistością.
PIĄTEK 13:30 - 14:00
Bajkowe tropy to program, w którym odkrywać będziemy m.in. fascynujący świat różnych zjawisk przyrodniczych, naukowych, artystycznych, które dzieją się wokół nas…
NIEDZIELA 12:30-13
Audycja dla niepełnosprawnych, w której przedstawiamy najważniejsze problemy środowiska niepełnosprawnych, dbając jednocześnie o dostarczanie, użytecznej informacji o zmianach w przepisach prawnych.
ŚRODA 18:05-18:30
"Czas na bieganie" to audycja, w której pytamy ekspertów jak zacząć biegać? Czy wystarczy wstać z fotela i pobiec, czy może jednak trzeba się do tego odpowiednio przygotować? Czy biegać mogą już nawet dzieci? O to, co daje bieganie pytamy też tych, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez kilku przebiegniętych kilometrów.
Jak wybrać najwłaściwszą książkę? I dlaczego warto czytać? - na straży literackich pytań z odpowiedziami stoi codziennie Dorota Sokołowska. O 12:15 możesz ustrzelić kumulację - dowiedzieć się, zrozumieć, zainspirować, a czasem także - wygrać książkę!
PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK 12:20
Profesor Simona Kossak (1943-2007) - biolog, naukowiec, działaczka ochrony przyrody i popularyzatorka wiedzy o Puszczy Białowieskiej. Jej gawędy "Dlaczego w trawie piszczy" popularyzujące wiedzę przyrodniczą zawsze miały stałych i wiernych słuchaczy w Polskim Radiu Białystok. Objaśniają, malują i pokazują barwny świat przyrody, uczą patrzeć, czuć i rozumieć...
Ekologia ma wpływ na nasze życie i zdrowie. Czasem trudno jest pogodzić nasze potrzeby z prawami natury, ale trzeba próbować. O tym m.in. rozmawiamy w programie Ekosfera. To także miejsce dla miłośników roślin i zwierząt, bo także one są częścią natury.
Ciekawość, to pierwszy stopień do... #eksperymentu. Wystarczy dobre pytanie, żeby Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski wyruszyli z mikrofonami w region w poszukiwaniu nie zawsze oczywistych odpowiedzi. Czasem testują hipotezy na sobie, czasem pomagają im słuchacze i specjaliści.
Magazyn katolicki, który ukazuje się na antenie Polskiego Radia Białystok w każdą niedzielę. W audycji można posłuchać ewangelii z danej niedzieli wraz z komentarzem, są rozważania o wychowaniu, rodzinie i małżeństwie, a także przybliżana jest słuchaczom nauka Kościoła oraz fakty z życia Archidiecezji Białostockiej.
NIEDZIELA 6:15 - 6:45
Gdybyśmy jak w lustrze przejrzeli się w świecie zwierząt, podopiecznych białostockiego Akcentu Zoo, to czego dowiedzielibyśmy się o sobie, o naszych czasach?
Raz w miesiącu spotykamy się z przedstawicielami związków zawodowych, pracodawców i partii politycznych, aby porozmawiać o najważniejszych sprawach w regionie i kraju.
PONIEDZIAŁEK 18:05 - 18:30
(raz w miesiącu)
Forum Rolnika to audycja skierowana do polskich rolników.
Aktualności dla rolników, informacje związane z polityką rolną, ale co najważniejsze informacje o tym skąd wziąć pieniądze na rozwój i modernizację gospodarstw rolnych.
W audycji znajdziemy informacje o działaniach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
SOBOTA 6:10
Jeśli chcecie znać kulisy decyzji parlamentu czy rządu, dowiedzieć się jak głosowali podlascy politycy, co robią posłowie w swoich biurach - zapraszamy do słuchania "Gier politycznych".
PONIEDZIAŁEK 13:05 - 14:00
Kto decyduje o emisji i wyglądzie monet i banknotów? Kiedy pojawiły się pierwsze polskie banknoty? M.in. o tym w audycji "Historia złotego" w Polskim Radiu Białystok. Będą też konkursy z wyjątkowymi nagrodami.
"Kryminalne zagadki Podlasia" to cykl audycji dotyczących tajemniczych przestępstw, do których dochodziło w woj. podlaskim. Nasz dziennikarz Grzegorz Pilat i prywatny detektyw, a także autor książek kryminalnych Marcin Silwanow opierają się wyłącznie na faktach, m.in. na aktach sądowych czy doniesieniach medialnych.
PIĄTEK 18:10 i 23:10
Nieznajomość prawa nie pomaga i nie chroni przed konsekwencjami, warto więc znać swoje prawa i wiedzieć jak z nich korzystać. Co tydzień radzimy jak interpretować przepisy prawa, a kodeks pracy, cywilny czy prawo podatkowe nie ma przed nami żadnych tajemnic.
ŚRODA 13:30 i 23:30
Wszystkich zabieganych chcemy inspirować do zatrzymania się na minutę albo dwie i spojrzenia na to, co robimy ze sobą i swoim życiem. Będzie o zdrowiu, urodzie, ziołach, naturze, gimnastyce, spacerach, biegach, wyprawach rowerowych, ale też o psychologii życia i uważności.
OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU: 8:20 i 11:20
Towarzyszymy słuchaczom chwilę po poranku, aż do popołudniowych programów publicystycznych. To okazja, by posłuchać relacji naszych dziennikarzy z całego regionu, poznać ofertę kulturalną czy zdobyć zaproszenie na spektakl lub seans filmowy.
PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK 9 - 14:00
Kresy – samo słowo budzi emocje. Wywołuje wiele wspomnień i jest zakorzenione w świadomości Polaków. W rozumieniu historycznym wiąże się z obszarami dawnej państwowości. W tym znaczeniu żyje w języku mniej więcej od 150 lat. O tym czym dziś żyją Polacy na Litwie, w Białorusi i Ukrainie oraz o białostockim spojrzeniu na tamten obszar mówimy w audycji w Polskim Radiu...
PONIEDZIAŁEK 18:05 - 18:30
(raz w miesiącu)
Proponujemy muzykę lekką i przyjemną, okraszoną niewielką ilością słów.
NIEDZIELA 13:00 - 18:00
"Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać" - to kontynuacja kampanii społecznej Polskiego Radia Białystok i podlaskiej Policji. W każdy czwartek prezentujemy historie opowiedziane przez mieszkańców województwa podlaskiego, którzy padli ofiarami oszustów. Te historię zdarzyły się naprawdę - ludzkie tragedie, utrata oszczędności, często zbieranych przez całe...
CZWARTEK 15:20 I 23:10
Poranną niepogodę rozładowujemy uśmiechem, a stojącym w korku wysyłamy dobre dźwięki. Pierwsi docieramy z najważniejszymi informacjami z regionu. Lubimy patrzeć na świat i komentować to, co się dzieje dookoła. Śledzimy czas, kalendarz, zjawiska. Budzimy skutecznie każdy Nowy Dzień.
PONIEDZIAŁEK - SOBOTA 5:00 - 9:00
Audycje dotyczą dobrych praktyk poświęconych produktowi lokalnemu i regionalnemu, zwiększających wiedzę producentów o możliwościach promocji i rozwoju lokalnych łańcuchów dystrybucji żywności
W sobotę, 29 lipca, przeddzień Pływania na Byle Czym jesteśmy w Augustowie - wakacyjnej stolicy Polski, a już na pewno Podlaskiego
Najważniejszy tygodnik kulturalny regionu, zawsze w niedzielny poranek. Recenzje, relacje, reportaże, rozmowy - jesteśmy wszędzie tam, gdzie dzieje się (kulturalnie) coś ważnego.
NIEDZIELA 9:00 - 13:00
Codziennie od 14:00 do 17:00 w Polskim Radiu Białystok trzymamy rękę na regionalnej kierownicy: mówimy o najważniejszych wydarzeniach w regionie, monitorujemy podlaskie drogi, do studia zapraszamy bohaterów dnia i rozmawiamy ze słuchaczami o wszystkim, co ich dotyczy.
PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK 14:00 - 17:00
„Nic wielkiego na świecie nie zostało osiągnięte bez pasji” - George Hegel
Nowy cykl, w którym poprzez pasje pokazujemy niezwykłe postaci ze świata filmu, sztuki, literatury, teatru, muzyki, życia społecznego czy sportu. Ludzie, którzy zapisują się w regionalnej historii, a czasem w wielkich kalendarzach. Tworzą nie z zawodowej konieczności, lecz wewnętrznej...
Polecamy fragmenty najciekawszych książek, które pojawiają się na rynku księgarskim, w interpretacji znanych aktorów.
PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK 4:40, 9:40 i 22:50
Zrodzone z potrzeby, by było sprawniej, bezpieczniej, wydajniej, taniej, lepiej. O wynalazkach, eksperymentach i badaniach naukowych w naszym regionie.
Podlaskie to jedno z najpiękniejszych województw. Mamy cztery parki narodowe i kilka krajobrazowych. Wszystkie są NAJ: największy Biebrzański, najmniejszy Narwiański, najstarszy Białowieski i najpiękniejszy Wigierski.
W województwie podlaskim kuchnia polska miesza się między innymi z litewską, białoruską, ukraińską i tatarską. Takiego bogactwa potraw nie ma chyba w żadnym zakątku Polski.
PIĄTEK 12:40
NIEDZIELA 13:40 (powt.)
Podsumowanie wydarzeń sportowych z tygodnia. Rozmawiamy z trenerami, zawodnikami, prezentujemy relacje z najważniejszych rozgrywek w mijającym tygodniu.
NIEDZIELA 19:05 - 20:00
Co robić, żeby długo i zdrowo żyć? Przeciwko którym chorobom warto się zaszczepić? Jakie badania trzeba robić, żeby wykryć chorobę w jak najwcześniejszej fazie? O tym wszystkim rozmawiamy w audycji "Szlachetne zdrowie".
WTOREK 13:30 - 14:00
Audycja o najnowszej historii naszego regionu, kraju i świata. Odkrywamy nieznane jej karty lub dobrze znane fakty podajemy na nowo. Wraz z historykami mówimy o wydarzeniach, które można poznać również z relacji swoich dziadków czy sąsiadów. Warto o nie zapytać!
WTOREK 18:05 - 18:30
Każdy człowiek ma potrzebę czynienia dobra. Czasem są to błahostki, takie jak przepuszczenie kogoś w drzwiach, ale często spotykam ludzi, którzy chcą innym pomóc w naprawdę trudnych sytuacjach życiowych. I robią to z pasją, często na dużą skalę. Warto im w tej pomocy pomagać, pokazując ich samych i ich postawy.
CZWARTEK 18:05 - 18:30
Barwne podróże, intensywne wspomnienia, cenne wskazówki, oraz jak najlepsze rady, które mogą się przydać tym, którzy właśnie planują wyprawy dalsze i bliższe - to składa się na nasz program. Rozmawiamy z podróżnikami będącymi w drodze "od zawsze", ale i z tymi, którzy wolą wypady na weekend.
Od 29 czerwca codziennie od poniedziałku do piątku nasi reporterzy opowiedzą o wybranych miejscach i ich atrakcjach.
Stres, pośpiech, niezdrowa żywność - to codzienność wielu z nas. Odskoczni od tego, odpoczynku i spokoju często szukamy w otoczeniu natury m.in. w parkach, lasach czy przydomowych ogródkach. To tam relaksujemy się, a także rozwijamy pasje. Jak korzystać z tego co daje nam przyroda, ale też jak o to dbać? Czy w dzisiejszym świecie możliwe jest życie blisko natury? Jak znaleźć...
PIĄTEK 18:05 - 18:30
Masz problem? Zgłoś się do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.
Audycja "Ważna sprawa" w Polskim Radiu Białystok - w każdy czwartek o 13.30.
waznasprawa@radio.bialystok.pl
CZWARTEK 13:30 - 14:00
Audycja, w której poruszamy tematy ważne społecznie. Niezależnie od tego, jak duża jest to społeczność. Tematy mogą dotykać spraw dotyczących wsi, małych miast czy też stolicy naszego regionu, czyli Białegostoku.
Wielcy polscy ekonomiści to cykl 3 audycji, których bohaterami są Ferdynand Zweig, Adam Krzyżanowski i Adam Heidel. Z audycjami związane są konkursy, w których wygrać można srebrne monety o nominale 10 zł z wizerunkami bohaterów audycji. Monety wydane przez Narodowy Bank Polski z serii „Wielcy polscy ekonomiści”. Słuchaj Radia Białystok i wygrywaj.
Cykl audycji o regionalnych potrawach na Wigilię, przygotowany wspólnie z Podlaskim Centrum Produktu Lokalnego w ramach „Promocji przetwórstwa oraz produktów lokalnych i regionalnych w województwie podlaskim”.
Kredyty, hipoteki, inflacja, stopy procentowe - czym dokładnie są i jaki mają wpływ na stan naszego konta? Te i wiele innych kwestii ze świata ekonomii, gospodarki i finansów osobistych wyjaśniamy w audycji Wokół Portfela. Podpowiadamy też jak gospodarować domowym budżetem i dbać o swoje oszczędności.
PON. - PT. 8:40 i 16:40
Autokarem, pociągiem, a może samolotem? Z kartą czy gotówką? Z dowodem osobistym czy paszportem? Przemierzamy świat z Polskim Radiem Białystok.
Audycja „Z Bogiem nad Bugiem” poświęcona jest tematyce religijnej. W programie nadawanym w każdą niedzielę o 6.45 usłyszymy informacje z życia Diecezji Drohiczyńskiej, rozmowy z wiernymi i ich duszpasterzami, zarówno o sprawach aktualnych, jak również opowieści o bogatej historii tej części Podlasia. Audycję przygotowuje i prowadzi ksiądz Marcin Gołębiewski z Drohiczyna.
NIEDZIELA 6:45 - 7:00