Audycja o najnowszej historii naszego regionu, kraju i świata. Odkrywamy nieznane jej karty lub dobrze znane fakty podajemy na nowo. Wraz z historykami mówimy o wydarzeniach, które możemy poznać również z relacji swoich rodziców, dziadków czy sąsiadów. Warto o nie zapytać świadków historii, warto ich wysłuchać! Jak wielka historia wojen, bitew, rozejmów i międzynarodowych umów wpływa na los konkretnego człowieka czy dzieje małej miejscowości? Czy historia II wojny światowej kryje jeszcze tajemnice? Kto był katem, a kto bohaterem w trudnych czasach PRL-u? Co zostało w pamięci zbiorowej z czasów stanu wojennego? Pytamy o skomplikowane, trudne, często tragiczne losy ludzi XX wieku.
Muzeum im. Marii Konopnickiej powstało w 1973 roku w rodzinnym domu pisarki przy ulicy Tadeusza Kościuszki w sercu Suwałk.
Po zakończeniu II wojny światowej poza granicami znajdowało się kilkaset tysięcy żołnierzy polskich. Ze 106 generałów wróciło jedynie 20. Jakie były losy żołnierzy tułaczy?
Współpraca badaczy z Polski i Kazachstanu, dostęp do archiwów w Kazachstanie, a przede wszystkim badania naukowe dotyczące deportacji Polaków na Wschód - będą możliwe dzięki powołanej przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku polsko-kazachstańskiej komisji.
Mija 87 lat, odkąd do Wilna przybył specjalny pociąg, który przywiózł urnę z sercem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Gościem programu jest Ryszard Parafianowicz. W swojej książce opisał działalność podziemia antykomunistycznego po zajęciu powiatu suwalskiego przez Armię Czerwoną w 1944 r.
7-letni Romuald, widząc zbliżających się do wsi Niemców, próbował ostrzec rodziców, którzy pracowali w polu. W kierunku chłopca została oddana seria z karabinu maszynowego.
WTOREK 18:05 - 18:30
Prowadzący:
Agnieszka Czarkowska