Audycja o najnowszej historii naszego regionu, kraju i świata. Odkrywamy nieznane jej karty lub dobrze znane fakty podajemy na nowo. Wraz z historykami mówimy o wydarzeniach, które możemy poznać również z relacji swoich rodziców, dziadków czy sąsiadów. Warto o nie zapytać świadków historii, warto ich wysłuchać! Jak wielka historia wojen, bitew, rozejmów i międzynarodowych umów wpływa na los konkretnego człowieka czy dzieje małej miejscowości? Czy historia II wojny światowej kryje jeszcze tajemnice? Kto był katem, a kto bohaterem w trudnych czasach PRL-u? Co zostało w pamięci zbiorowej z czasów stanu wojennego? Pytamy o skomplikowane, trudne, często tragiczne losy ludzi XX wieku.
Czy słyszeliście państwo o huzarach śmierci? Jeśli tak to raczej o oddziałach związanych z armią niemiecką lub innych państw podczas I wojny światowej. Natomiast mało kto wie, że taki oddział zaczął się formować w armii polskiej w Białymstoku w lipcu 1920 roku. Jak do tego doszło? Kto był pierwszym dowódcą i jak przebiegała frontowa walka?
W audycji o poszukiwaniu wyjaśnień co do losu zesłańców syberyjskich. Było ich bardzo wielu, ale mimo zamknięcia archiwów rosyjskich otwierają się te w byłych republikach radzieckich. Naszym gościem jest dr Marcin Zwolski z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
W tym roku minie 30 lat jak ostatni radzieccy żołnierze opuścili tereny Rzeczpospolitej Polskiej.
Dzisiaj o zakończeniu II Wojny Światowej. Są dwie ważne daty. 8/9 maja 1945 roku czyli bezwarunkowa kapitulacja Niemiec oraz 2 września tego roku, czyli kapitulacja Japonii. Straty to około 80 milionów zabitych. Relatywnie największe były w Polsce w stosunku do liczby ludności.
Komisja syberyjska PAN powstała w latach 70. za PRL. Pod przykrywką badań polskich odkrywców Syberii i carskich zsyłek historycy badali też deportacje sowieckie. Komisja istnieje do dziś jako najstarsza instytucja zajmująca się Polakami na Syberii. Gościem programu jest prof. Wiesław Caban.
W programie o kłamstwie katyńskim. Jest ono nieodłącznie związane z tą zbrodnią i zostało zaplanowane z chwilą, kiedy zapadła decyzja o rozstrzelaniu polskich oficerów.
WTOREK 18:05 - 18:30
Prowadzący:
Agnieszka Czarkowska