Audycja o najnowszej historii naszego regionu, kraju i świata. Odkrywamy nieznane jej karty lub dobrze znane fakty podajemy na nowo. Wraz z historykami mówimy o wydarzeniach, które możemy poznać również z relacji swoich rodziców, dziadków czy sąsiadów. Warto o nie zapytać świadków historii, warto ich wysłuchać! Jak wielka historia wojen, bitew, rozejmów i międzynarodowych umów wpływa na los konkretnego człowieka czy dzieje małej miejscowości? Czy historia II wojny światowej kryje jeszcze tajemnice? Kto był katem, a kto bohaterem w trudnych czasach PRL-u? Co zostało w pamięci zbiorowej z czasów stanu wojennego? Pytamy o skomplikowane, trudne, często tragiczne losy ludzi XX wieku.
W programie o polityce wobec mniejszości narodowych w Związku Sowieckim. Miała ułatwić propagowanie idei komunistycznych w dawnej Rosji. Specjalne rozwiązania zastosowano wobec mniejszości polskiej.
W niedzielę 22 stycznia przypadła 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Dzisiaj zajmiemy się właśnie nim, ale od strony skutków.
W programie o wojsku w północno-wschodniej Polsce przed II wojną światową. W dawnym województwie było kilkanaście jednostek wojskowych.
W programie o kresach II Rzeczpospolitej. Czy były one balastem, czy też sprzyjały rozwojowi kulturalnemu i społecznemu Polski? Na jakim były poziomie rozwoju gospodarczego?
W programie o represjach caratu wobec powstańców styczniowych oraz o rodzinie, która z syberyjskiego zesłania trafiła w świat.
Jak wyglądały początki II Rzeczpospolitej. Jakie trzeba było pokonać przeszkody wewnętrzne i międzynarodowe? Czy wolna Polska była dla wielu obywateli zaskoczeniem, czy też mocno wierzyli, że odtworzenie państwowości nastąpi?
WTOREK 18:05 - 18:30
Prowadzący:
Agnieszka Czarkowska