Kresy – samo słowo budzi emocje. Wywołuje wiele wspomnień i jest zakorzenione w świadomości Polaków. W rozumieniu historycznym wiąże się z obszarami dawnej państwowości. W tym znaczeniu żyje w języku mniej więcej od 150 lat. O tym czym dziś żyją Polacy na Kresach oraz o białostockim spojrzeniu na tamten obszar mówimy w audycji w Polskim Radiu Białystok.
Język polski ma tam szczególne miejsce. Na Festiwalu Teatrów Szkolnych w Wilnie jest on niemal najważniejszy. Wydarzenie to oczywiście szansa dla młodych aktorów na sprawdzenie się na scenie, ale przede wszystkim na kontakt z polskim słowem.
Gdzie informacji najchętniej szukają mieszkający na Litwie Polacy? Czy polskie media przegrywają z rosyjskimi? Jak walczyć o polskiego słuchacza, widza?
Współpraca badaczy z Polski i Kazachstanu, dostęp do archiwów w Kazachstanie, a przede wszystkim badania naukowe dotyczące deportacji Polaków na Wschód - będą możliwe dzięki powołanej przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku polsko-kazachstańskiej komisji.
Akcja solidarnościowa z prześladowanymi przedstawicielami polskiej mniejszości na Białorusi - Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem - odbyła się w środę (25.05) wieczorem w Białymstoku. Apelowano, by nie zapominać o represjonowanych Polakach i nagłaśniać ich sprawę.
Wystawa poświęcona jest działalności Związku Polaków na Białorusi. Tytuł nawiązuje do represji, które od miesięcy dotykają liderów tej organizacji - w tym jej prezes Andżelikę Borys.
To namiastka normalności w czasie wojny. W obrębie Lwowa, w dziesięciu nadleśnictwach, posadzono 50 tysięcy drzew.
To rusyfikacja polskich szkół na Białorusi. Od nowego roku szkolnego lekcje w polskich szkołach w Grodnie i Wołkowysku mają być prowadzone po rosyjsku i białorusku.
Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" ma zakaz działalności na terenie Rosji. Poinformowało o tym tamtejsze Ministerstwo Sprawiedliwości - podaje Polonijna Agencja Informacyjna.
Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została zwolniona z białoruskiego więzienia - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Wiceszef resortu Marcin Przydacz przekazał, że Borys czuje się dość dobrze i w tej chwili potrzebuje odpoczynku i rekonwalescencji.
Rząd przeznaczył na ten cel milion czterysta tysięcy złotych. Za te pieniądze będzie można pomoc Polakom, którzy uciekli przed białoruskim reżimem.
PONIEDZIAŁEK 18:05 - 18:30
(co dwa tygodnie)
Prowadzący:
Źmicier Kościn