W nowoczesnym państwie aktywność społeczno-gospodarcza dzieli się na trzy sektory: pierwszy to administracja publiczna, drugi sektor to sfera biznesu, czyli wszelkie instytucje i organizacje, których działalność jest nastawiona na zysk. Trzeci sektor to ogół organizacji działających społecznie i nie dla zysku, czyli organizacje pozarządowe. Często powstające z potrzeby chwili, w lokalnych społecznościach, by rozwiązać konkretny problem lub nieść pomoc w szerokim tego słowa znaczeniu. I o nich jest ta audycja. "Trzeci Sektor" - miejsce spotkań ludzi pełnych pozytywnych idei.
Fundacja "A jak..." to zespół kilkunastu osób, które łączy pasja do pracy i chęć niesienia pomocy.
Pikniki Organizacji Samorządowych to cykliczne imprezy, które co roku organizowane są w Grajewie. Ich pomysł narodził się, kiedy - w porozumieniu z samorządami - lokalne kluby, stowarzyszenia i fundacje utworzyły w mieście Centrum Organizacji Pozarządowych.
Chcieli krzewić muzykę baroku, a także usłyszeć brzmienie dawnych instrumentów w sali balowej Pałacu Branickich ale to ciągle było za mało. Tak powstała Fundacja Pro Anima, która swoją działalność prowadzi w Białymstoku od 2010 roku.
Pomaga chorym na padaczkę we wszystkich sprawach życiowych. Integruje ich środowisko. Mowa o Polskim Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę. Organizacja ta działa już od prawie 40 lat. Powstała w Białymstoku, ale działa w całym kraju i za granicą.
To jedna z najprężniejszych instytucji pozarządowych działających w naszym regionie. W tym roku obchodzi swoje dwudziestolecie. Fundacja Oikonomos co roku organizuje warsztaty, obozy, spektakle teatralne oraz inne inicjatywy skierowane do prawosławnej społeczności.
Troska o dziedzictwo duchowe i materialne, promocja zabytku, pomoc w zapewnieniu pieniędzy na rekonstrukcje, konserwacje i remonty. To tylko niektóre cele Stowarzyszenia SOS dla kościoła Św. Rocha w Białymstoku.
Hospicjum "Dom Opatrzności Bożej" w Białymstoku działa od kilkudziesięciu lat. Na początku była to opieka domowa, która nadal jest realizowana, a później również stacjonarna.
Ta organizacja działa już od ponad 30 lat. Należy do niej przeszło 200 kobiet. Podstawowym jej celem jest wszechstronne działanie na rzecz kobiet leczonych z powodu raka piersi, wzajemne wsparcie emocjonalne i psychiczne oraz pomoc praktyczna.
Do końca kwietnia mamy czas na wskazanie w deklaracji PIT organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1,5% podatku. Jakie znaczenie mają te pieniądze dla fundacji i stowarzyszeń z naszego regionu?
Łomżyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum" p.w. Świętego Ducha w tym roku kończy 30 lat. Przez ten czas pomogło ponad tysiącu chorym i ich rodzinom.
CZWARTEK 18:05 - 18:30
Prowadzący:
Adam Dąbrowski