Radio Białystok | Koronawirus | Ponad 2 tys. artystów otrzyma z ministerstwa kultury 3-miesięczne stypendia

Ponad 2 tys. artystów otrzyma z ministerstwa kultury 3-miesięczne stypendia

22.05.2020, 16:02, akt. 16:07

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński rozstrzygnął stypendialną część programu "Kultura w sieci". Ogłosił w piątek (22.05), że trzymiesięczne stypendia - każde w łącznej wysokości 9 tys. zł - otrzyma 2223 artystów i twórców. W sumie na tę część programu przeznaczono 20 mln zł.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

- Ogłaszamy zakończenie konkursu stypendialnego "Kultura w sieci", ogłoszonego w ramach pomocy dla artystów w czasie pandemii - powiedział w piątek (22.05) Gliński.

Minister przypomniał, że stypendia dla twórców są drugą częścią programu "Kultura w sieci". Pierwsza obejmowała dotacje dla firm, NGO-sów i instytucji samorządowych.

Gliński poinformował, że 2223 osoby otrzymają 9 tys. zł na 3 miesiące, po 3 tys. zł miesięcznie. Jak mówił, "to jest takie wsparcie tej działalności, którą w nowej formie, w formie internetowej, będą prezentowali twórcy z dziewięciu różnych kategorii".

Przekazał, że wśród przyznanych stypendiów są najróżniejsze projekty m.in. blog pracy wiolonczelistki, czytanie wierszy, prezentacja działalności artystycznych w obszarze sztuk wizualnych, sztuka budowania warsztatów tkackich. "Zróżnicowanie jest bardzo duże" - podkreślił minister.

Stypendia zostały przyznane w kategoriach: Muzyka (743), Sztuki wizualne (499), Animacja i edukacja kulturalna (419), Literatura (160), Film (110), Teatr (101), Twórczość ludowa (86), Taniec (57) oraz Zarządzanie kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury (48).

MKiDN poinformowało, że "ze względu na ogromną liczbę wnioskujących (4 370 poprawnych formalnie wniosków) minister podjął decyzję o przyznaniu stypendiów trzymiesięcznych zamiast sześciomiesięcznych". "Dzięki temu lista stypendystów, którzy uzyskali wsparcie, jest dwukrotnie dłuższa" - podkreśla resort.

Rozstrzygnięty program stypendialny to drugi element programu "Kultura w sieci" kierowany bezpośrednio do środowisk twórczych. Wsparcie w ramach programu otrzymało łącznie 3 tys. 405 projekty.

Program "Kultura w sieci" składa się z dwóch części – dotacji i stypendiów. W ramach części dotacyjnej, rozstrzygniętej 15 maja, wsparcie otrzymało 1 182 beneficjentów z całej Polski. Wysokość wsparcia to 60 mln zł. Szczegółowe informacje wraz z listą wniosków rozpatrzonych pozytywnie dostępne są na stronie: internetowej NCK.

Ministerstwo Kultury wskazuje, że program "Kultura w sieci" to "jedna z wielu form wsparcia artystów i instytucji kultury w czasie epidemii". Wymienia m.in. zapomogi socjalne (do tej pory przyznano ponad 3 tys. zapomóg na łączną kwotę ponad 5,5 mln zł), program "Kultura-Interwencje" (10 mln zł zostało przekazane na wsparcie lokalnych przedsięwzięć, dofinansowanie otrzymało 277 beneficjentów z całego kraju), stypendia dla twórców filmowych (Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał prawie 500 stypendiów na łączną kwotę ponad 1 mln 200 tys. zł., to indywidualne wsparcie w wysokości 2400 zł brutto).

W komunikacie MKiDN zwrócono uwagę również na programy ministra – z łącznym budżetem ok. 390 mln zł (ok. 55 mln zł zwiększenia w stosunku do pierwotnego budżetu). Jak napisano, "zmiana regulaminów dostosowuje programy do obecnej sytuacji, umożliwiając obniżenie wkładu własnego oraz przeniesienie części działań np. do sieci lub zmiany w harmonogramie realizacji".

Ministerstwo Kultury przypomniało, że w stypendiach ministra zwiększono budżet do 6,5 mln zł (wzrost środków o 5 mln zł) oraz to, że Polska wystąpiła do UE o zerową stawkę VAT na książki drukowane.

Wskazano również na, "przyspieszenie prac nad ustawą o uprawnieniach artysty zawodowego i funduszem wsparcia artystów; umożliwienie dyrektorom instytucji kultury wypłacania dodatkowego wynagrodzenia dla artystów za pracę +zastępczą+ realizowaną poza siedzibą instytucji; nowelizację budżetu w celu zrekompensowania instytucjom kultury prowadzonym i współprowadzonym przez MKiDN strat związanych z ograniczeniami w ich działalności; zmianę definicji dzieła filmowego tak, by umożliwić otrzymanie dotacji z PISF również produkcjom audiowizualnym, które nie będą miały premier kinowych, a z uwagi na sytuację przeniosą się na platformy cyfrowe /VOD/".

W informacji resortu zwrócono uwagę na "zawieszenie raportowania danych przez kina, uelastycznienie terminów składania wniosków o przyznanie wsparcia finansowego dla produkcji audiowizualnych oraz dokumentów w toku procedury przyzwania wsparcia".

Wskazano, że "szereg konkretnych rozwiązań dla ludzi kultury oferuje również Tarcza Antykryzysowa – m.in. trzykrotne świadczenie postojowe (2080 lub 1300 zł), pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców do 5 tys. zł czy zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące". "Ze wsparcia w zakresie dopłat do wynagrodzeń mogą skorzystać także zarządcy Pomników Historii i miejsc światowego dziedzictwa UNESCO. Tarczą Antykryzysową objęte są również organizacje pozarządowe" - zwrócono uwagę.

Przypomniano, że ponadto minister kultury powołał Zespół Antykryzysowy, do którego należą przedstawiciele związków i stowarzyszeń twórczych. "Wspólnie z artystami wypracowujemy nowe rozwiązania dla sektora kultury. Przy MKiDN rozpoczął również działanie Zespół Antykryzysowy ds. Rynku Książki, a w przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsze posiedzenie zespołu eksperckiego dotyczącego teatru" - napisano.

Resort kultury zadeklarował, że po epidemii chce "pomóc odmrozić sektor kultury", dlatego planuje "uruchomienie specjalnego programu rekompensującego straty w kulturze". Przekazano, że "na ten moment budżet to 50 mln zł".


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Waldemar Wilczewski oficjalnie dyrektorem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

20.05.2020, 20:06

Na razie odwiedza siedziby muzealne w regionie, zapoznając się z pracą placówek w Białymstoku, Tykocinie, Choroszczy, Supraślu czy Bielsku Podlaskim - tak Waldemar Wilczewski rozpoczyna pracę w Muzeum Podlaskim.


MKiDN podało wytyczne bezpiecznego wznowienia działalności instytucji kultury

19.05.2020, 19:27

MKiDN opublikowało we wtorek wytyczne określające działania niezbędne dla bezpiecznego wznowienia działalności artystycznej teatrów, oper oraz filharmonii.


Gliński: w trzeciej tarczy antykryzysowej lepsza ochrona najważniejszych zabytków

8.05.2020, 10:16

Specjalną ochronę najważniejszych polskich zabytków takich jak muzeum Auschwitz, Jasna Góra czy zamek w Malborku w kolejnej nowelizacji tarczy antykryzysowej zapowiedział wicepremier Piotr Gliński w czwartek (7.05) na antenie programu III Polskiego Radia.


Konkurs Chopinowski przełożony na 2021 rok

4.05.2020, 15:52

Ze względu na pandemię COVID-19 osiemnasta edycja Konkursu Chopinowskiego została przełożona o rok. Konkurs odbędzie się w dniach 2-23 października 2021 w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
24.10.2020, 14:58, akt. 25.10.2020, 13:49

Kilkadziesiąt osób chce pomagać seniorom
fot. Joanna Szubzda
KRAJ
23.10.2020, 13:25, akt. 24.10.2020, 14:11

Rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorówźródło: ZUS
REGION
23.10.2020, 16:52, akt. 17:02

ZUS wstrzymuje wyjazdy do sanatoriówźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok