Radio Białystok | Koronawirus | W nowym roku akademickim sporo zajęć zdalnie

W nowym roku akademickim sporo zajęć zdalnie

10.08.2020, 11:20, akt. 15:25

Uczelnie przygotowują różne scenariusze tego, jak zorganizować pracę w nowym roku akademickim. Często decydują się na zajęcia w trybie mieszanym: wykłady - online, a ćwiczenia i warsztaty - stacjonarnie. Część uczelni ostateczną decyzję odkłada jednak na wrzesień.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Wykłady zdalnie, warsztaty - stacjonarnie

W październiku rozpoczyna się nowy rok akademicki. Do 30 września obowiązuje rozporządzenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zakłada ono - w dużym skrócie - że zajęcia dla studentów i doktorantów powinny odbywać się zdalnie wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe.

Resort nauki zapowiedział, że w drugiej połowie sierpnia wyda wytyczne - wskazówki dotyczące organizacji zajęć na uczelniach w związku z epidemią COVID-19. W rozmowie z PAP rzecznik resortu Katarzyna Zawada zaznaczyła jednak, że uczelnie są autonomiczne i nie powinny czekać na ostatnią chwilę z przygotowaniami do zajęć.

Uczelnie szykują więc różne scenariusze. Dominuje jednak podejście, że wykłady prowadzone będą zdalnie, przez internet, natomiast ćwiczenia, warsztaty czy zajęcia praktyczne będą się odbywały w trybie stacjonarnym, przy zachowaniu rygorów sanitarnych. Planowane są też zajęcia w tradycyjnej formie dla studentów pierwszego roku, które pozwolą im poznać działanie uczelni.

Politechnika Białostocka szykuje się na scenariusz hybrydowy

Politechnika Białostocka przygotowuje się na wszystkie scenariusze, ale - jeśli nie będzie kolejnego "lockdownu" - najbardziej prawdopodobny jest jednak scenariusz hybrydowy.


- Zajęcia laboratoryjne, zamiast odbywać się raz w tygodniu przez cały semestr, byłyby zorganizowane i przeprowadzone intensywnie, wszystkie w ciągu 2-3 tygodni, w grupach odpowiadających bieżącym zaleceniom Ministerstwa Zdrowia - tłumaczy p.o. rzecznik prasowej PB Aleksandra Toczydłowska.


Dodaje, że dla danej grupy studentów byłby to jedyny czas fizycznej obecności na uczelni w ciągu semestru.

Rektor elekt Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel pod koniec czerwca mówił, iż nie wyobraża sobie, aby od 1 października 35 tys. studentów UJ pojawiło się w murach uczelni. - To nadal jest kwestia zagwarantowania bezpieczeństwa - powiedział. Od października 2020 r. część zajęć będzie się odbywać wciąż zdalnie, a część tradycyjnie.

Na Uniwersytecie Warszawskim w semestrze zimowym ma być podobnie - wykłady będą się odbywać w formie online, a zajęcia praktyczne - stacjonarnie, ale w małych grupach - zapowiedziały władze uczelni. Zajęć w murach UW spodziewać się mogą studenci pierwszego roku.


- To nie jest internetowa szkoła organizująca różnego rodzaju kursy. To uniwersytet. Życie uniwersyteckie formuje tych, którzy w nim uczestniczą - powiedział cytowany na stronie swojej uczelni rektor prof. Marcin Pałys.


źródło: PAP | red: zmj, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Obrony online mało popularne wśród studentów podlaskich uczelni

6.08.2020, 08:46

Pomimo że w tym roku z powodu pandemii możliwe są obrony prac dyplomowych w formie zdalnej, to na zdobycie dyplomu online zdecydowało się niewielu studentów podlaskich uczelni.


Pandemia Covid-19 doprowadziła do największych w historii szkód w edukacji

5.08.2020, 11:04

Po zamknięciu szkół w 160 krajach miliard uczniów na świecie znalazło się poza salami lekcyjnymi. Pandemia koronawirusa doprowadziła do największych w historii szkód w dziedzinie edukacji – powiedział we wtorek (4.08) sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.


Rozpoczęły się egzaminy na architekturę Politechniki Białostockiej

3.08.2020, 14:05

Pierwsza część to zadany rysunek, druga – ilustracja z wyobraźni. Mimo trwającej epidemii ponad setka kandydatów na studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej przystępuje do egzaminów wstępnych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Urodziny PRB

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok