Radio Białystok | Patronaty | Wystawa "Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918"

Wystawa "Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918"


Od 14 czerwca do 2 lipca 2019 r. na Placu Syntezy na kampusie Uniwersytet w Białymstoku będzie można oglądać wystawę "Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918", poświęconą 100. rocznicy nadania Polkom praw wyborczych.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

Ekspozycja "Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918" opisuje biografie Polek żyjących na przełomie XIX-XX w. - tych walczących o wolny kraj w 1918 r., a także podczas wojny polsko-bolszewickiej. Bohaterkami wystawy są m.in. Maria Konopnicka, Wanda Gertz, Maria Dulębianka i Aleksandra Szczerbińska.

Wystawa przybliża nie tylko indywidualne losy kobiet, ale także historie różnych środowisk kobiecych, m.in. chrześcijańskich demokratek, feministek oraz rewolucjonistek, których wieloletnia działalność doprowadziła w 1918 r. do przyznania praw wyborczym Polkom. Dorobek i życiorysy polskich działaczek, patriotek i sufrażystek są integralną częścią historii Polski.


28 listopada 1918 r. na mocy dekretu Naczelnika Państwa Polki uzyskały czynne i bierne prawa wyborcze. Niespełna dwa miesiące później, 26 stycznia 1919 r., Polki pierwszy raz w historii poszły do urn wyborczych, aby zadecydować o swoich przedstawicielach i przedstawicielkach w parlamencie. Przyznanie kobietom czynnych i biernych praw wyborczych w 1918 r. stawiało Polskę w szeregu najbardziej demokratycznych i postępowych państw ówczesnej Europy.


Historie polskich działaczek, patriotek i sufrażystek to gotowe scenariusze na niejeden film. Wystawa "Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918" będzie najlepszym sposobem, aby przypomnieć, że dorobek i życiorysy kobiet stanowią integralną część historii Polski.

Organizatorem wystawy jest Instytut Pileckiego. Partnerami: Uniwersytet w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Instytut Studiów Kobiecych.


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRowerDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE

19 października 2019

źródło: mat. org.

26 października 2019

źródło: mat. org.źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok