Nie odróżniamy podróży egzotycznych od wycieczek za miasto, bo wszędzie może nam się przydarzyć coś godnego wszelkich możliwych zachwytów. Warto pojechać naprawdę wszędzie, ale są miejsca szczególnie przyjazne lub szczególnie zaskakujące i aby utrzymać stan podróżniczej równowagi - warto się zawczasu przygotować na rozmaite ewentualności. Podpowiadamy gdzie szukać najnowszych wieści o miejscach, które nas interesują, prosimy naszych gości o najlepsze rozwiązania, z których oni sami z powodzeniem korzystali! Tropimy turystyczne atrakcje i niebezpieczeństwa, sprawdzamy też... ceny. Jesteśmy radiowym przewodnikiem - takim, który mieści się w uchu. Zachęcamy do odwagi, do omijania stereotypów, do podążania za wyobraźnią i za głosem rozsądku.
Wybieramy się tym razem w krainę ciepłą, chociaż są takie momenty w Jordanii, kiedy ciepło nie jest - np. nocą na pustyni.
W Uchu na świat: Stany Zjednoczone i przystanek Chicago. Kto w Podlaskiem nie zna kogoś, kto mieszka lub mieszkał w tej jednej z największych amerykańskich metropolii?
Albania to kraj bardzo malowniczy, a przez wiele lat zamknięty na turystykę. Od upadku komunizmu to się mocno zmienia. Jest infrastruktura, dużo informacji i pomysłów na zwiedzanie tego kraju. Chociażby dzięki epickiej górskiej scenerii, tętniącej życiem stolicy i plażom, które mogą spokojnie konkurować z innymi regionami Morza Śródziemnego.
W "Uchu na świat" szybki kurs, jak zostać piratem z Karaibów. W programie oglądanie gwiazd na środku oceanu, zabójcze krokodyle, ale też złote jabłka i poradnik, co zrobić, gdy zostaniemy z pustą sakiewką na małej wyspie, na krańcu świata.
Tirana to miasto, które trudno pokochać od pierwszego wejrzenia. Warto nie poprzestawać zatem na jednym spojrzeniu. Wprawdzie nie można powiedzieć, że jest piękne, ale ma w sobie coś, co sprawia, że chce się tam pobyć.
W Uchu na świat dziś Malezja na rowerze - razem z Magdaleną Dąbrowską. Nasza przewodniczka po tym kraju na co dzień pracuje jako pielęgniarka na bloku operacyjnym Kliniki Kardiochirurgii. Po pracy wsiada na rower i jedzie. Szuka miejsc nieoczywistych.
Piękno Turcji wyśmienicie oddają zabytki. Nie mniej dobrze - zapachy, smaki i kolory. Wszystko to jest trochę egzotyczne, a trochę jakby nam znane. Miks kultury chrześcijańskiej i muzułmańskiej można rozpoznać w Stambule.
Kontakt z cywilizacją Zachodu nie przyniósł jej nic dobrego. Zmagała się najpierw z wielorybnikami, którzy traktowali ją jak spiżarnię, potem żeglarzami awanturnikami, teraz odpiera najazdy turystyczne. Wyspa liczy sześć tysięcy mieszkańców, a rocznie odwiedza ją niemal 100 tysięcy zwiedzających.
Przybywając do Danii, przeważnie nie będziemy mieć więcej niż 48 km od morza. I morze na pewno będzie częścią naszego urlopu, niezależnie od pory roku, szczególnie wtedy, gdy wybierzemy jedną z wielu duńskich wysp.
Mieszkamy w kraju zróżnicowanym krajobrazowo, ale trzeba wiedzieć, gdzie i skąd patrzeć. W Uchu na świat gościmy Nikolettę Kulę - podróżniczkę, przewodniczkę, współautorkę książki "Polska z widokiem. Przewodnik dla łowców panoram".
Prowadzący:
Olga Gordiejew