Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości Łomża | Grajewo chce współpracować z Ukrainą. Samorządy podpisały listy intencyjne
To ma być, między innymi, szansa na pozyskanie dodatkowych funduszy unijnych. Grajewskie samorządy podpisały listy intencyjne i nawiązały partnerstwo z miastami z Ukrainy.
Miasto Grajewo związało się z miastem Monastyrsk w obwodzie tarnopolskim. A gmina Grajewo z gminą Borsuky.
Jak powiedział Polskiemu Radiu Białystok burmistrz Grajewa, Maciej Bednarko, takie partnerstwo będzie służyło obu stronom.
W ramach projektów transgranicznych można zdobyć pieniądze, które my możemy wykorzystać na remonty, na przykład dróg. A samorządy ukraińskie - na odbudowę zniszczeń, które powstały w wyniku wojny - mówił Maciej Bednarko.
Poza aspektem ekonomicznym partnerstwo to także wzajemne poznanie się i wymiana kulturalna.
Samorządy planują kontakty lokalnych organizacji pozarządowych, szkół i firm.
Po 26 latach zmienia się prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Grajewie. W środę (30.04) ze stanowiska odwołała go rada nadzorcza spółki. Bezpośrednią przyczyną była utrata zaufania do prezesa przez obecnego burmistrza Grajewa.
To ostatni moment, kiedy mieszkańcy Grajewa mogą przekazać urzędnikom plany związane z inwestycjami dotyczące ich nieruchomości. Będą one brane pod uwagę przy tworzeniu planu ogólnego dla miasta.
Brak bezkolizyjnego skrzyżowania z trasą kolejową sparaliżuje Grajewo, zwłaszcza gdy wzrośnie liczba pociągów, które będą przejeżdżały przez miasto. Tak uważają władze Grajewa i negocjują z PKP PLK.