Radio Białystok | Koronawirus | Obniżka wynagrodzeń strategią połowy firm na pandemię, co czwartej - zwolnienia

Obniżka wynagrodzeń strategią połowy firm na pandemię, co czwartej - zwolnienia

6.04.2020, 15:07, akt. 15:35

Polski Instytut Ekonomiczny przeanalizował sytuację na rynku pracy i przedsiębiorstw po pierwszych tygodniach epidemii koronawirusa. Z badań ekspertów wynika, że blisko połowa badanych firm (46 proc.) planuje obniżkę wynagrodzenia, a ponad jedna czwarta chce zredukować zatrudnienie (28 proc.).

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Z najnowszego badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego przeprowadzonego na początku kwietnia wynika, że niemal co piąte przedsiębiorstwo w Polsce nie posiada rezerw finansowych, a 30 proc. ma zapasy finansowe tylko na miesiąc lub dwa. Jednocześnie tylko 4 proc. przebadanych firm spodziewa się, że kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa uda się zażegnać w zaledwie kilka tygodni.


- Główne strategie przetrwania pracodawców to obniżki wynagrodzeń, redukcje etatów i skorzystanie ze świadczenia postojowego - napisano w raporcie.


Zgodnie z publikacją, 39 proc. przebadanych przedsiębiorstw spodziewa się, że kryzys potrwa do wakacji, a 32 proc. respondentów uważa, że stan ten utrzyma się aż do końca roku.

Przeszło jedna czwarta firm (26 proc.) przewiduje, że posiada zapasy finansowe pozwalające przetrwać okres powyżej 3 miesięcy; przede wszystkim dotyczy to firm średnich (33 proc.). 22 proc. badanych przedsiębiorstw ma środki finansowe na maksymalnie kwartał - to głównie reprezentanci sektora handlowego. Wśród firm niemających zapasów finansowych przeważają mikroprzedsiębiorstwa (26 proc.).


Najwięcej traci sektor usług 


Na koniec marca 2020 r. ponad połowa (57 proc.) przebadanych przedsiębiorstw odnotowała spadek przychodów w stosunku do poprzedniego miesiąca. - Największy udział w tej grupie odnotował sektor usługowy (63 proc.), zaś w najmniejszym stopniu ucierpiała produkcja (49 proc.) - tłumaczy cytowany w raporcie dyrektor PIE Piotr Arak.

Jego zdaniem w najgorszej sytuacji znalazły się mikrofirmy, spośród których aż 7 na 10 wykazało spadek dochodów. Ponadto, 62 proc. firm deklaruje zmniejszenie popytu na ich usługi lub produkty.


- Tutaj podobnie największe spadki nastąpiły w sektorze usługowym i wśród relatywnie mniejszych podmiotów. Wyniki naszych badań pokazują, że obecny kryzys gospodarczy polega na ograniczeniu popytu jak i podaży, dlatego tak ważny będzie okres przejściowy, w którym będą stopniowo zdejmowane ograniczenia w kontaktach międzyludzkich, by zrestartować gospodarkę - dodaje Arak.


Obniżki wynagrodzeń lub zwolnienia strategią firm


Jak pokazało badanie, aby przetrwać tę niełatwą sytuację, firmy decydują się na dwie strategie: oprócz obniżki wynagrodzeń dla swoich pracowników (46 proc. respondentów) nieuniknione będą także zwolnienia (28 proc. przedsiębiorstw), w większości sięgające do 50 proc. obecnego zatrudnienia (takie plany zgłosiło 72 proc. respondentów, przeważnie średnie i duże firmy).

36 proc. pracodawców planuje utrzymać dotychczasowe stawki płac, a zaledwie 4 proc. respondentów zamierza zredukować wynagrodzenia wyłącznie dla kadry zarządzającej i menadżerskiej.

Dodano, że ponad połowa (56 proc.) ankietowanych przedsiębiorstw planuje skorzystać z dofinansowania do utrzymania pracowników w zatrudnieniu, przewidzianego w ramach tarczy antykryzysowej. Najbardziej zainteresowane tym rozwiązaniem są duże firmy (90 proc. wskazań), a także sektor handlowy (63 proc.).


- Ponad dwie trzecie firm (68 proc.) oceniło, że liczba dostępnych pracowników firmie nie uległa większym zmianom wywołanym pandemią koronawirusa. Taka sytuacja najczęściej występowała wśród mikro- i dużych firm - wyjaśnia zastępca dyrektora PIE Andrzej Kubisiak.


Natomiast niemal 1/5 przedsiębiorstw (19 proc.) odczuła ubytek kadr wskutek zwolnienia na opiekę nad dziećmi, a w następnej kolejności ze względu na obawy z przychodzeniem do zakładu pracy. W niemal połowie (48 proc.) firm w kraju nie występuje praca zdalna.


- To oznacza, że w ramach kryzysowego rynku pracy nie tylko utrzymanie zatrudnienia staje się wyzwaniem, ale stała się nim również podaż pracy. Ograniczenia powodujące brak dostępności załogi może przekładać się na trudności z zachowaniem ciągłości funkcjonowania części firm, które nie podlegają obecnie wyłączeniom - ocenia Kubisiak.


Zgodnie z informacja PIE, badanie przeprowadzono w dniach 1-2 kwietnia 2020 r. wśród właścicieli firm lub osób decyzyjnych w przedsiębiorstwach za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI) na próbie losowo-kwotowej obejmującej 400 firm, w 4 kategoriach wielkości i 3 sektorach branżowych. Na podstawie tej próby możemy przeprowadzić wnioskowanie o populacji polskich przedsiębiorstw przy poziomie ufności 0,95, a błąd szacunku wskaźników struktury wyniesie 5 proc.

źródło: PAP, IAR | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy prawnicy włączyli się do akcji #RatujBiznes - oferują darmowe porady

6.04.2020, 12:55

Bezpłatnie pomagają przedsiębiorcom w czasie epidemii. Kilkanaście kancelarii prawnych z województwa podlaskiego przyłączyło się do akcji #RatujBiznes zorganizowanej przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.


Prezydent Andrzej Duda rozpoczął akcję "Kupuj świadomie produkt polski"

6.04.2020, 11:48

Rozpoczynamy akcję "Kupuj świadomie produkt polski" i apelujemy, by kupować polskie produkty - mówił w poniedziałek (5.04) na konferencji prezydent Andrzej Duda. Wspiera to rozwój gospodarki, walkę z kryzysem, wspiera też naszych przedsiębiorców - dodał.


Premier: Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami - gdzieś w maju, czerwcu [wideo]

6.04.2020, 10:42

W poniedziałek (6.04) Sejm wznowił obrady. Posłowie wysłuchali informacji premiera na temat sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce.


Białostockie starostwo rozpoczęło przyjmowanie wniosków od przedsiębiorców o niskooprocentowane pożyczki

5.04.2020, 13:15

To już realna forma pomocy w ramach tarczy antykryzysowej. Starostwo powiatowe w Białymstoku rozpoczęło przyjmowanie wniosków od mikro-przedsiębiorców o niskooprocentowane pożyczki.


Ponad 190 tys. wniosków o wsparcie z tarczy antykryzysowej

5.04.2020, 12:50

Zdecydowana większość wniosków - prawie 137 tys. wniosków - dotyczy zwolnienia z opłacania składek ZUS. Złożono już ponad 190 tys. wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej - poinformowało w niedzielę (5.04) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.


Prezes UOKiK: nawet 5 mln zł kary za nieuzasadnione podnoszenie cen

5.04.2020, 12:39

Nawet 5 mln zł kary może grozić za nieuzasadnione podnoszenie cen np. żywności - powiedział prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Dodał, że będzie to możliwe po wydaniu rozporządzenia przez ministra rozwoju.


Ponad 140 mln zł na pomoc dla firm w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego

2.04.2020, 16:03

142 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu państwa trafi do podlaskich mikro-, małych i średnich firm w formie dopłat do wynagrodzenia oraz pożyczek w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego do walki ze skutkami koronawirusa.


Prezydent podpisał ustawy, z których składa się tzw. tarcza antykryzysowa

31.03.2020, 22:30

Zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach, ochrona zatrudnienia, świadczenie postojowe - to główne cele pakietu ustaw składających się na tarczę antykryzysową, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda. Tarcza ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii.


Rzecznik MŚP: "Ratuj biznes" to akcja wpierająca przedsiębiorców w czasach pandemii

31.03.2020, 14:10

"Ratuj biznes" to nowa akcja informacyjno-organizacyjna wpierająca przedsiębiorców w czasach pandemii - poinformowało w poniedziałek Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz


Designed by www.freepik.com
6.06.2020, 07:27, akt. 07:27

Nowe zalecenia WHO ws. noszenia maseczek


Andrey Kuzmin - stock.adobe.com
5.06.2020, 20:01, akt. 20:01

Przedszkola mogą przyjmować więcej dzieciźródło: stock.adobe.com
5.06.2020, 08:26, akt. 20:39

Jest Tarcza antykryzysowa 4.0stock.adobe.com
4.06.2020, 09:53, akt. 5.06.2020, 20:43

Które kraje europejskie otwierają granice dla turystów?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok