„Adam Myjak. Historie” to bogato ilustrowany album podsumowujący życie i dorobek twórczy jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, Adama Myjaka, pedagoga, profesora oraz rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, autora licznych realizacji pomnikowych, plenerowych oraz scenograficznych. Jego dzieła, wielokrotnie wyróżniane i nagradzane, pokazywane są na wystawach zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Rzeźbiarz koncentruje się najczęściej na postaci ludzkiej, szczególną uwagę poświęcając wizerunkowi głowy i twarzy. Konsekwentnie poszukuje formy przetrwania sztuki, ukazując strach, ból, żart i refleksję. Perfekcyjny warsztat artysty drwi z materii, łącząc na pozór niepasujące do siebie skrajności. Stworzone przez rzeźbiarza postaci, przypominające myślicieli, wojowników i istoty nadprzyrodzone, zdają się ukrywać w bryle i ulegać rozkładowi przy równoczesnej potrzebie integracji.
Publikacja złożona jest z trzech części: wnikliwej analizy twórczości artysty, rozmowy z samym rzeźbiarzem o sztuce i historii oraz szczegółowego kalendarium zilustrowanego licznymi zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi pokazującymi twórcę m.in. na uczelni i w pracowni, a także podczas wielu podróży zagranicznych i wydarzeń kulturalnych. Co istotne, teksty uzupełnia też niezwykle bogaty zbiór fotografii przedstawiających najważniejsze realizacje rzeźbiarskie Adama Myjaka, choćby prace z cyklu Sen, Maski, Figury, Nadzieja i Inspiracje oraz zachwycającą Kwadrygę Apollina zdobiącą fasadę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.
To pozycja obowiązkowa dla wszystkich interesujących się polską sztuką rzeźbiarską i biografiami zasłużonych Polaków.
Nic tak nie elektryzuje Amerykanów jak pościg za mordercą uciekającym na autostradzie albo relacja na żywo ze strzelaniny w centrum miasta. Ale jest jeszcze coś, co obywatele USA uwielbiają i co fascynuje (o dziwo!) widzów na całym świecie: to nakręcone na podstawie nagrań policyjnych i wywiadów dziennikarskich seriale dokumentalne o zbrodniach popełnianych nie przez zawodowych...
Sebastian Kochaniec omawia obraz Olgi Boznańskiej " Portret Paryżanki", który został wybrany przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku Zabytkiem Miesiąca (wrzesień 2024).
To historia o miłości oparta o lokalne nazewnictwo i stereotypy.
Lalki, przedmioty, materiały, maski (w przeciwieństwie do żywych aktorów) wyposażone są w różnego rodzaju supermoce: zmieniają kształty, latają, zieją ogniem, wstrzymują oddech na długie godziny, wywołują w obserwatorze iluzję życia. Środki wyrazu teatru ożywionej formy odważyły twórców związanych z Grupą Coincidentia do zmierzenia się z osadzonymi w popkulturze...
- Bug to bardzo nieprzystępna rzeka - dlatego ją lubię - mówi autor książki o Bugu Maciej Cmoch.
Na zaproszenie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku - twórcy związani z Akademią Teatralną w Białymstoku - w ramach Światowego Dnia Sybiraka i 85. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę oraz 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino stworzyli muzyczne widowisko "Sztambuch syberyjski - exodus”.
Dwa Światy to podróż po zakamarkach ludzkiej percepcji. Ta unikalna ekspozycja fotograficzna, prezentowana w Galerii Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku prezentuje czarno-białe i kolorowe zdjęcia twórczej grupy FOTOspółdzielnia.
"Kordian” Juliusza Słowackiego wybrzmiał w Operze i Filharmonii Podlaskiej w nowy sposób - bo obok romantycznej treści mogliśmy w widowisku usłyszeć także podlaski śpiew i muzykę na żywo.
zastępca prezydenta Białegostoku
Prowadzący:
Andrzej Bajguz