Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Protest w rocznicę 30-lecia niezależności Białorusi 25.08.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Były okrzyki „Niech żyje Białoruś” i „Wierzymy, możemy, zwyciężymy”! - przed białoruskim konsulatem w Białymstoku odbył się protest w rocznicę 30- lecia suwerenności kraju. 25 sierpnia 1991 r. deklaracja o suwerenności Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Ludowej nabyła moc prawną. Środowiska niezależne i demokratyczne uznają ten dzień za kluczową datę dla białoruskiej państwowości, jednak władze Białorusi tej rocznicy nie świętują. Deklaracja wprowadziła nadrzędność praw republiki nad ustawami ZSRR i mówiła o pełnej suwerenności państwowej Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W audycji porozmawiamy z uczestnikami protestu.
Dowiemy się także, jak wyglądał tegoroczny sezon turystyczny w monasterze Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu.
Zaprasza Anna Petrovska
W audycji Pad znakam Pahoni będziemy dziś w Piatience w parafii Topolany, gdzie tradycyjnie, w 10 piątek po Wielkanocy odbyły się modlitewne uroczystości.
Wojna w literaturze to jeden z głównych tematów poczynając od czasów antycznych. Dzięki chociażby hollywoodzkim produkcjom kinowym znamy wojnę trojańską, którą opisał też w swojej „Iliadzie” Homer. Mówiąc jednak o wojnie w białoruskiej literaturze mamy przed wszystkim na myśli II wojnę światową.
W audycji porozmawiamy o letnich festynach i koncertach, które organizuje Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.
Międzynarodowe warsztaty tkackie w Suchowolcach i tajemnica serów z monasteru męskiego w Sakach.
Festiwal Białoruskiej Intelektualnej Książki „Pradmowa” pierwszy raz z przyczyn politycznych odbył się poza granicami Białorusi. „Pradmowa” odwiedziła trzy kraje Gruzję, Polskę i Litwę oraz cztery miasta – Tbilisi, Kraków, Warszawę i Wilno.
W audycji Pod znakiem Pogoni usłyszymy także relację z Nocy Kupały w Leniewie i w Załukach.
Koncerty, tworzenie nowych utworów, ale też zajęcia muzyczne, oczywiście poza granicami Białorusi. Tym wszystkim zajmuje się ostatnio Lavon Volski.
Folklor autentyczny nadal funkcjonuje w żywej przestrzeni – mówi białoruska etnomuzykolożka z Mińska Iryna Maziuk.
Wydarzenia mijającego miesiąca podsumują: Walentyna Łojewska (Radio Racja), Jerzy Kalina (Telewizja Biełsat) oraz Jarosław Iwaniuk (Polskie Radio Białystok).
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk