Masz Prawo


Masz Prawo

"Dura lex sed lex" - zgodnie z tą łacińską sentencją, każdy musi sobie zdawać sprawę z tego, że postępując wbrew prawu, poniesie tego konsekwencje. Warto więc znać swoje prawa i wiedzieć jak z nich korzystać. Co tydzień radzimy jak interpretować przepisy prawa, a kodeks pracy, cywilny czy prawo podatkowe nie mają przed nami żadnych tajemnic. Śledzimy zmiany w przepisach prawa i próbujemy znaleźć ich zastosowanie w codziennym życiu. Luki (a jest ich niemało) wykorzystujemy tylko na korzyść naszych słuchaczy.

ŚRODA 14:10 - 15:00

Prowadzący:

Dorota Niebrzydowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

500 plus dla dzieci samotnych rodziców

Czy każdy samotny rodzic aby dostać 500+ musi przedstawić wyrok sądu zasądzający alimenty zaopatrzony w klauzulę wykonalności?Zmiany w przepisach emerytalnych od 1 października 2017 r.

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat - dla kobiet i 65 lat - dla mężczyzn.Jakie drzewo można wyciąć na prywatnej posesji?

Od kilku dni obowiązują nowe zasady wycinki drzew przez prywatnych właścicieli. Gminy mają trzy tygodnie na oględziny działki. Zmienione zostały także wymiary drzew, które będzie można usunąć bez zezwolenia.Kto jest uprawniony do alimentów z gminy i jak są ścigani dłużnicy alimentacyjni?

Uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego jest od 31 maja 2017 r. przestępstwem ściganym z kodeksu karnego. Wniosek o ściganie takiego przestępstwa może także złożyć gmina, które wypłaca świadczenie z tzw. funduszu alimentacyjnego.Nowe, zaostrzone przepisy dla kierowców

Czy przystępowanie do egzaminu na prawo jazdy kilka razy w ciągu jednego dnia jest zgodne z prawem? Czy żeby bez problemu zdać taki egzamin trzeba jechać do Łomży? Rozmawiamy również o zaostrzeniu kar dla łamiących przepisy kierowców.Wracać do pracy czy zostać w domu z dzieckiem?

Wiele matek staje przed dużym dylematem - wrócić do pracy czy zostać w domu z dzieckiem? Decyzja łatwa nie jest.
źródło: www.radio.bialystok.pl​