Region: Raport o edukacji kulturowej

autor: Andrzej Bajguz

6.11.2016, 14:26


Małgorzata Skowrońska i Maciej Białous, foto: Marcin Gliński
Małgorzata Skowrońska i Maciej Białous, foto: Marcin Gliński


0:00
0:00
Panel tematyczny dotyczący animacji międzypokoleniowej - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Fundacja Soclab przygotowała prawie 300-stronicowy raport o edukacji kulturowej. Publikacja ta jest pierwszym tak pełnym opracowaniem tego tematu w województwie podlaskim.

Badanie zrealizowano w ramach projektu Podlaski Pomost Kultury prowadzonego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji kultury.

Jak mówi jeden z autorów raportu socjolog Maciej Białous, często więcej pieniędzy na edukację kulturową w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydają gminy wiejskie niż małe miasta. Dużo takich gmin jest we wschodniej i południowo-wschodniej części województwa, tzn. tych, w których zróżnicowanie etniczne jest bardziej wyraźne niż gdzie indziej. Socjolog dodaje, że z kolei najwięcej problemów czy barier wydaje się, że jest na zachodzie i północy np. w powiatach wysokomazowieckim, zambrowskim i suwalskim.

"Raport pokazuje też, że wiele instytucji kulturalnych w regionie jest w złej kondycji finansowej" - podkreśla socjolożka Małgorzata Skowrońska.

Oprócz potrzeby zwiększonego finansowania edukacji kulturowej, autorzy raportu zwracają uwagę na rolę szkoleń i konkursów grantowych w tej dziedzinie, czy stworzenie mapy zasobów kadrowych, infrastrukturalnych, które mogą być wykorzystywane do działań z edukacji kulturowej. (ab/mag)

Zobacz też:
Region: Są oszczędności - będą dodatkowe miliony na podlaskie instytucje kultury


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Najnowsza książka Wiesława Fałtynowicza to kompendium wiedzy o jemiołach, porostach i wędrujących grzybach


Kiedy widzimy jemiołę, co myślimy? Że to pasożyt, który potrafi zabić drzewo, ale z drugiej strony, daje pretekst zakochanym do pocałunku i odegrała ważną rolę nad mitologiczną rzeką Styks. Pisze o tym Wiesław Fałtynowicz w książce "O czym szumią wężymordy".



Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku zorganizował międzynarodową konferencję o bitnikach


Kim byli bitnicy? W jaki sposób idee bitników ujawniają się w filmach Davida Lyncha czy nagrodzonym Oscarami "Oppenheimerze" Christophera Nolana i jaki jest dziś wpływ bitników na kulturę? O tym dyskutowano podczas międzynarodowej konferencji European Beat Studies Network.



Wystawa Karoliny Jonderko jest o dorastaniu - można ją obejrzeć w Galerii im. Sleńdzińskich [wideo]


To wystawa o dorastaniu - stworzona przez artystkę Karolinę Jonderko. Jest ona jedną z najzdolniejszych polskich dokumentalistek - przy współpracy z grupą młodych ludzi z Wrześni pyta o inicjację, wchodzenie w świat dorosłych. Gdzie kryją się dziecięce lęki? Jak szuka się akceptacji w grupie? I co z pierwszą miłością?



Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego zaprasza na wystawę fotograficzną Sławomira Wilczyńskiego - poświęconą mitologii Słowian


Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego zaprasza nas w świat Słowian. To kolorowa prezentacja z modelkami przebranymi w skóry z dodatkiem metaforycznych symboli. Ekspozycja przedstawia fotografie Sławomira Wilczyńskiego, który tworzy pod pseudonimem "Wilczym Okiem".



Chór "Varslavia" zdobył Grand Prix podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej


Po raz pierwszy od dawna Grand Prix zdobył wykonawca z Polski. Chór "Varslavia" z Warszawy okazał się najlepszy podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.



Noc Muzeów w Choroszczy, Tykocinie i Białymstoku


Noc Muzeów - jedyna noc w roku, kiedy można za darmo i do północy przechadzać się po mieście - nieśpiesznie, choć w dużym tłumie zwiedzać galerie, instytucje kultury czy muzea.



Premierowy pokaz spektaklu "GPS" w Białostockim Teatrze Lalek


To spektakl inspirowany historią, fragmentami dokumentów, dzienników i pamiątkami z białostockiego getta. W Białostockim Teatrze Lalek w niedzielę (19.05) premiera przedstawienia "GPS" w reżyserii Marii Żynel.



Dominik Sołowiej poleca film "The Palace"


Przyzwyczailiśmy się do tego, że Roman Polański tworzy dzieła wybitne, oryginalne, poświęcone niebanalnym, ważnym tematom. Szczególnie w naszym kraju z wypiekami na twarzy śledzimy kolejne produkcje tego reżysera, widząc w nim kogoś, kto miałby potwierdzać niepodważalną rangę współczesnej kinematografii, tworzonej przez ludzi mniej lub bardziej związanych z Polską.



W Zbójnej powstaje izba kurpiowska


To - obok Ostrołęki, Wachu czy Kadzidła na Mazowszu oraz położonego w Podlaskiem Nowogrodu – uzupełnienie mapy placówek gromadzących eksponaty związane z Kurpiami. W położonej między Nowogrodem i Łysymi Zbójnej powstała - a właściwie cały czas jeszcze powstaje - izba kurpiowska.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok