36. Polski Kongres Esperanto w Białymstoku

14.05.2017, 11:25, akt. 11:30


Białystok czci 100. rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa, fot. Olga Gordiejew
Białystok czci 100. rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa, fot. Olga Gordiejew


0:00
0:00
36. Polski Kongres Esperanto w Białymstoku - relacja Andrzeja Bajguza | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przed nami w niedzielę (14.05) 3., ostatni dzień 36. Polskiego Kongresu Esperanto, który odbywa się w Białymstoku.

Przyjechało tu około 80 delegatów z kraju i z zagranicy. Jedną z dyskusji poświęcono książce Wiesława Kazaneckiego, którą Tomasz Chmielik przetłumaczył na esperanto. Czy ten międzynarodowy język nadaje się do tłumaczenia poezji? Czy Wiesław Kazanecki to poeta lokalny? Czy też jego wiersze będą czytać ludzie z odległych zakątków świata?

Z Haliną Kazanecką wdową po poecie i Tomaszem Chmielikiem rozmawia Andrzej Bajguz.

W tym roku mija 100. rocznica śmierci twórcy międzynarodowego języka - Ludwika Zamenhofa. A jeszcze w niedzielę (14.05), w ramach Polskiego Kongresu Esperanto o 14:30 spacer śladami Jakuba Szapiro, założyciela Białostockiego Towarzystwa Esperantystów - początek i koniec spaceru w siedzibie tego Towarzystwa przy ul. Pięknej 3.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

"Pajace" i "Rycerskość wieśniacza" to ostatnia w tym sezonie artystycznym premiera w OiFP


Dwa sztandarowe dzieła włoskiego weryzmu składają się na ostatnią w tym sezonie premierę w Operze i Filharmonii Podlaskiej. W piątek (10.05) widzowie będą mogli obejrzeć "Pajace " i "Rycerskość wieśniaczą".



Kulturalna Majówka u fotografika Adama Wajraka


Adam Wajrak jest dziennikarzem i przyrodnikiem, mieszka w Puszczy Białowieskiej, pisze o niej książki, opowiada w swoim podcaście - Tropem Wajraka, włącza się w ochronę puszczańskiego świata.



Kulturalna Majówka u artystki Marzanny Szkuty [zdjęcia]


Tworzy biżuterię inspirowaną naturą. Przyrodę uważa za żywy organizm - świat należący nie tylko do ludzi, ale też innych żywych istot. Marzanna Szkuta mieszka w sercu Puszczy Białowieskiej, tam uczy ludzi etycznego i bezpiecznego funkcjonowania w świecie.



Kulturalna Majówka z ilustratorką Marią Dek


Jej dom jest artystycznym spełnieniem marzenia o wolności. Twórczo przygląda się światu, wychowując dwóch urwisów i prowadząc z mężem agroturystykę w Białowieży. Maria Dek przede wszystkim jednak ilustruje, a w książkach prowadzi pełne absurdalnego humoru pogawędki z widzem.



Kulturalna Majówka u malarki Barbary Bańki [zdjęcia]


Urodziła się w "wielkim lesie" i od razu z Puszczą Białowieską stali się przyjaciółmi. Barbara Bańka - artystka, malarka, fotografka, przewodniczka - pracuje i mieszka w Białowieży. Jej prace, które podziwiać można w Barbara Bańka Atelier, są opowieścią o istocie prawiecznego lasu, jego energii, tajemnicach, uroku stworzeń w nim mieszkających.



W Muzeum Przyrodniczo-Leśnym w Białowieży można zobaczyć wystawy artystów Związku Polskich Fotografów Przyrody [zdjęcia]


Będąc w Białowieży nie można nie zajechać do Muzeum Przyrodniczo-Leśnego w Białowieskim Parku Narodowym. Tam też możemy oglądać wystawy artystów Okręgu Podlaskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.



Festiwal "Poezja w Puszczy"


Od ostatniej "Poezji w Puszczy” upłynęły 4 lata, ale ten kameralny festiwal, który ma miejsce w Świnorojach w Dworku Rousso cały czas się rozwija. Jego kameralna formuła jest niezmienna - czytanie na żywo poezji w puszczy, a także spotkania autorskie - to podstawa kontaktu poezji z odbiorcą.



Historia programów kulturalnych Radia Białystok. Wspominamy Jacka Grüna i Andrzeja Koziarę


W tym roku przypominamy historię programów kulturalnych Polskiego Radia Białystok. Już wiemy, że wszystko zaczęło się 1975 roku (najprawdopodobniej), czyli przed nami półwiecze istnienia tematyki kulturalnej na naszej antenie.



Iwona Zinkiewicz o swojej fascynacji historią regionu i książce "Szastały i Stryki. Mój pierwszy świat"


"Szastały i Stryki. Mój pierwszy świat" - to tytuł książki opisującej historię dwóch mieszczańskich wsi Bielska autorstwa Iwony Zinkiewicz.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok