Unijny program Horyzont 2020 - jak radzą sobie polskie uczelnie?

27 kwietnia 2018

prof. Roman Kaczyński i prof. Joanna Ejdys, fot. Lech Pilarski
prof. Roman Kaczyński i prof. Joanna Ejdys, fot. Lech Pilarski



0:00
0:00
Unijny program Horyzont 2020 - jak radzą sobie polskie uczelnie? | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Horyzont 2020 to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro. Jak zwiększyć udział polskich uczelni w konkursach w ostatnich trzech latach funkcjonowania programu Horyzont 2020?

W programie właśnie o tym - w piątek na Politechnice Białostockiej trwa spotkanie zorganizowane we współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE. Do wykorzystania w ciągu najbliższych trzech lat zostało ok. 30 mld euro.

Przed polskimi instytucjami pojawiły się nowe szanse związane również z dobrą koniunkturą na inwestycje w badania i rozwój. Czy nasze uczelnie skorzystają z tej okazji? Jak wypadają na tle innych państw nasze placówki badawcze? Jak w porównaniu do innych województw klasyfikowane są podlaskie uczelnie w wykorzystaniu grantów z programu Horyzont 2020?

Na koniec o płacach. Nasi naukowcy narzekają, że w porównaniu do innych państw korzystających z pieniędzy Horyzont 2020 ich wynagrodzenia są rażąco niskie. Czy coś się zmienia teraz w tym zakresie?



Goście:

dr Zygmunt Krasińki - dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE

prof. Joanna Ejdys - dziekan Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej

prof. Roman Kaczyński - prorektor ds. rozwoju Politechniki Białostockiej

Barbara Trammer - z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE





Przeczytaj, zanim skomentujesz

Do czego można wykorzystać kopolimery?


W programie o kopolimerach. Do czego można je wykorzystać wyjaśnia profesor Agnieszka Wilczewska z Uniwersytetu w Białymstoku.



Skąd się biorą pioruny i jak się przed nimi chronić


W ciągu mikrosekund piorun wyzwala ogromną energię, która może powodować liczne szkody. Temperatura przekracza kilka razy temperaturę powierzchni Słońca, wytwarza się prąd o wielkim natężeniu. Skąd się biorą pioruny w chmurach? Jak chronić się przed burzą?



Endoprotezy stawu biodrowego


Rocznie w Polsce przeprowadza się około 50 tysięcy zabiegów wszczepienia endoprotez stawu biodrowego. Od wielu lat wytwarza się je w podbiałostockim Księżynie w firmie Medgal.



Nanomateriały


Nanocząsteczki coraz powszechniej stosowane są w produkcji materiałów, kosmetyków, w rolnictwie i przy wytwarzaniu materiałów medycznych. Mogą one jednak wpływać na stan środowiska, podobnie jak mikroplastiki.



Rozwój logistyki


Jak dostarczyć towar do klienta? Jak zapewnić minimalny koszt albo czas dostawy? Tym m.in. zajmuje się logistyka, która ma coraz większe znaczenie w rozwoju gospodarczym. Stąd też wymaga coraz lepszych narzędzi informatycznych, a także coraz doskonalszych urządzeń.



Fotowoltaika, czyli prąd ze słońca


10 maja zanotowaliśmy w Polsce rekordową produkcję energii elektrycznej przez instalacje fotowoltaiczne. W ciągu tego dnia wytworzono prawie 29 gigawatów.



Pierwszy białostocki pacjent z kamizelką defibrylującą


W piątek (7.05) po raz pierwszy w Białymstoku zastosowano u pacjenta po zawale kamizelkę ratującą życie. Stało się to w Klinice Kardiologii Inwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.



Fale grawitacyjne


Na finiszu jest budowa kolejnego detektora fal grawitacyjnych. Budują go Japończycy w nieczynnej kopalni. Wzbogaci to instrumentarium pozwalające badać wszechświat od jego narodzin do chwili obecnej.



O współczesnych wyzwaniach architektury i rozwoju miast


Zmieniają się oczekiwania mieszkańców miast, jeśli chodzi o ich rozwój. Oczekujemy m.in. większej liczby terenów zielonych, a także lepszego wykorzystania przestrzeni. Ważne stają się również sprawy efektywniejszego wykorzystania materiałów i energii.




 
 

Prowadzący:

Lech Pilarski



REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok