Radio Białystok | Reportaż | "Historyje świeże i niezwyczajne" - Słuchowisko Marii Brzezińskiej

"Historyje świeże i niezwyczajne" - Słuchowisko Marii Brzezińskiej

26 lutego 2017, godz. 18:05

Żyjący w epoce baroku autor 'Historyj...", ojciec jezuita Michał Jurkowski nauczał retoryki - to na potrzeby swoich uczniów, przyszłych kaznodziejów, gromadził opowieści, które mogły być użyte jako przykład w nauczaniu duszpasterskim.

Żyjący w epoce baroku autor 'Historyj...", ojciec jezuita Michał Jurkowski nauczał retoryki - to na potrzeby swoich uczniów, przyszłych kaznodziejów, gromadził opowieści, które mogły być użyte jako przykład w nauczaniu duszpasterskim. Nie chodzi tu jednak o „zwykłe" przykłady z życia - korzystając ze źródeł polskich, ale także zagranicznych przywołuje Jurkowski „historyje" ekstremalne, mogące zatrzymać uwagę słuchaczy, ale przede wszystkim doprowadzić ich do refleksji na temat moralności.
Pierwsza naukowa edycja „Historyj" ukazała się w serii „Biblioteka pisarzy staropolskich" staraniem Instytutu Badań Literackich PAN w roku 2004; jej edytorem był dr hab. Mariusz Kazańczuk. Ze 141 „Historyj" Michała Jurkowskiego autorka adaptacji - Maria Brzezińska - wybrała sześć, grupując je wg wątków tematycznych: „Pożądanie”, „Polityka”, „Pokuta”.
Realizacja akustyczna: Jarosław Gołofit. Produkcja: Radio Lublin
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Dziękuję, Fabienne" - Alicji Pietruczuk

Marcel Erve z Francji dzięki przyjaciołom odnajduje swoją polską rodzinę. Wraz z folklorystycznym zespołem z Bretanii przyjeżdża na festiwal do Czeremchy i wraz z całą grupą odwiedza mieszkającą na południu Polski swoją cioteczną siostrę.

12 grudnia 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Historia Pustego Warsztatu. Ramiarz" - reportaż Joanny Sikory

Ramiarstwo to w ich przypadku rodzinna tradycja. Białostocką firmę zajmującą się oprawą obrazów założył w 1957 roku Antoni Chodakiewicz ojciec Marka i Jerzego.

11 grudnia 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Święty Sybiraków" - audycja dokumentalna Teresy Kudelskiej

Święty Rafał Kalinowski – patron ludzi skazanych na martyrologię wschodu za walkę o wiarę i wolność oraz
patron Sybiraków. Urodził się w 1835 roku w Wilnie, za udział w powstaniu styczniowym został skazany przez władze carskie na katorgę. Po powrocie z zesłania wstąpił do zakonu karmelitów. Był uważany za świętego już za życia.

10 grudnia 2017, godz. 18:05


"Historia ukryta w murach - kino Ton" - audycja Doroty Sokołowskiej

Dzieje budynku, w którym mieści się obecne Kino Ton sięga XVIII wieku i związane są z dobroczynną działalnością Jana Klemensa Branickiego. Śladem tych historii podążyli uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3 w Białymstoku i okazało się, że odkryli nieznane dokumenty m.in. akt fundacyjny oraz wiele faktów z niezwykłej historii tego niepozornego budynku.

8 grudnia 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Na policjanta" - reportaż Adama Bogoryi-Zakrzewskiego

Przestępcy nie ustają w próbach odbierania innym pieniędzy. Metody "na policjanta" czy "na wnuczka", mimo że szeroko opisywane w mediach, nadal są skuteczne.

7 grudnia 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Ja tylko daję" - reportaż Anny Bogdanowicz

Każdy z nas uwielbia otrzymywać prezenty. Czy nie przyjemniej jednak jest je dawać? Kiedy robimy dla drugich coś dobrego, mamy dla siebie większy szacunek i poczucie satysfakcji. Pomagając innym, pomagamy tak naprawdę sobie!

6 grudnia 2017, godz.17:15 i 22:15


"Między okiem a historią" - reportaż Joanny Sikory

Zarówno on, jak i miejsce które stworzył – to legendy. Przy grodzieńskiej ulicy Lermontowa mieści się Muzeum historii miasta Grodna. Tysiące zbiorów – to prywatna kolekcja Janusza Parulisa.

5 grudnia 2017, godz.17:15 i 22:15


"Wróg polityczny" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Reportaż opowiada o losach żołnierzy-górników wcielanych przymusowo do pracy w kopalniach w latach pięćdziesiątych. Wtedy właśnie do Wojskowych Batalionów Górniczych kierowano niepewną politycznie młodzież, na przykład żołnierzy Powstania Warszawskiego czy członków AK.

4 grudnia 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Muzyczny świat sióstr Frankiewicz" - audycja dokumentalna Andrzeja Danilczuka

Zofia, Helena, Jadwiga - trzy siostry Frankiewicz. Uzdolnione muzycznie, wykształcone, własną karierę pianistyczną poświęciły kształceniu młodzieży. Jeszcze przed wojną - w 1936 roku założyły w Białymstoku Prywatny Instytut Muzyczny. Przez lata wychowały setki uczniów.

3 grudnia 2017, godz.18:05


"Belcanto z Pasiek" - reportaż Jana Smyka

Michał Skiepko - światowej sławy tenor, artysta operowy. Urodził się w Pasiece niedaleko Siemianówki. Mieszka w hotelach całego świata, ale często pomieszkuje „w swoim gniazdku” - w Białowieży.

1 grudnia 2017, godz.17:15 i 22:15


"Młodzi od świętego Floriana" - reportaż Anny Bogdanowicz

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy OSP w Bargłowie Kościelnym istnieje od trzech lat. Skupia młodych mieszkańców, proponując im wiele atrakcji związanych nie tylko z wiedzą o pożarnictwie. Drużyna to także okno na świat - możliwość wakacyjnego wypoczynku i wyjazdów za granicę.

30 listopada 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Wodny zamęt" - reportaż Joanny Sikory

Mieszkańcy Siemiatycz od trzech dni nie mogą korzystać z wody w kranach. Powodem jest bakteria coli, którą wykryto w miejscowym wodociągu. Wielu z nich o zanieczyszczeniu dowiedziało się dopiero we wtorek wieczorem.

29 listopada 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Uczeń na etacie" - reportaż Ryszarda Minko

Mają 13, czasami 12 lat i w szkole spędzają od 34 do 40 godzin tygodniowo. To dokładnie tyle, ile wynosi wymiar czasu pracy na pełnym etacie. Tegoroczni siódmoklasiści pracują jednak znacznie więcej, bo są jeszcze zajęcia dodatkowe i praca domowa. Jak to widzą uczniowie szkoły podstawowej? Co na ten temat mówią psychologowie, pedagodzy i nauczyciele?

28 listopada 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Hołodomor" - reportaż Jana Smyka

Mija 85. rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie. Emerytowana lekarka z Siemiatycz, pani Francesca Michalska, swojego dzieciństwa nie może nie pamiętać, choć może byłoby lepiej zapomnieć... Jako dziesięcioletnia dziewczynka przeżyła w latach trzydziestych koszmar Wielkiego Głodu.

27 listopada 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Jak u mamy" - reportaż Doroty Kuźnik

Robotnik, urzędnik, student, profesor, artysta - w kolejce mogli spotkać się wszyscy. Do dziś kultowe bary mleczne przyciągają tłumy z różnych klas społecznych. Jednym z takich barów jest wrocławski "Miś", w którym od lat 70. do dziś stołują się biedni, bogaci, młodzi, starzy, samotni i rodziny, a także ci, których na jedzenie nie stać.

24 listopada 2017, godz.17:15 i 22:30


"Żyje się tu dość wygodnie" – reportaż Gabrieli Walczak

Jak się żyje na Wygodzie, dzielnicy ogrodów, ogródków, domów i domków pamiętających historię kolejnych pokoleń, zapisaną w rodzinnych przekazach i pamięci?

23 listopada 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Komisarz Jerzy" - reportaż Jana Smyka i Anny Sekudewicz

W pamiętnym grudniu 1981 roku, oficera Wojska Polskiego - pułkownika Jerzego Szewełło mianowano komisarzem wojskowym na kopalni Ziemowit. Zamiast pacyfikować protest górników w grudniu 1981, uratował życie kilku tysięcy górników i ich rodzin.

21 listopada 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Tu mi było dobrze" - reportaż Kamili Litman

W ciągu jednej nocy pani Krystynie spłonął dom, ogień strawił cały dobytek. Szybko znaleźli się jednak ludzie dobrej woli, którzy pomogli jej podnieść się z trudnej sytuacji. Ta historia brzmi jak klasyczna opowieść o pomaganiu... Ale pani Krystyna, mimo fali ludzkiej życzliwości, nie potrafi otrząsnąć się z traumy.

21 listopada 2016, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​