Kolonoskopia w walce z rakiem jelita grubego (cz.1-5)

3 października 2016

Szlachetne zdrowie | Kolonoskopia w walce z rakiem jelita grubego (cz.1-5)



0:00
0:00
Bezpłatne badania w kierunku wykrycia raka jelita grubego. Statystyki i efekty przeprowadzonych badań, ich dostępność. 4.10.2016 cz.1/5 | Pobierz plik.


0:00
0:00
Przyczyny powstawania raka jelita grubego- czynniki genetyczne, środowiskowe. Zmiany prowadzące do nowotworu. Osoby obciążone ryzykiem zachorowania. Zespół Lyncha. 4.10.2016 cz.2/5 | Pobierz plik.


0:00
0:00
Objawy wskazujące na rozwój raka w jelicie grubym. Sposoby leczenia i rokowania w różnych stopniach zaawansowania nowotworu. Etapy rozwoju raka rokujące pomyślnie. 4.10.2016 cz.3/5 | Pobierz plik.


0:00
0:00
Rodzaje badań, ich dokładność w diagnostyce raka. Dostępność badań, ich dokuczliwość dla pacjenta. Badania wymagające szczególnego przygotowania. 4.10.2016 cz.4/5 | Pobierz plik.


0:00
0:00
Profilaktyka raka jelita grubego. Czynniki ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Nowe możliwości leczenia, ich skuteczność. 4.10.2016 cz.5/5 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn, a 90 proc. przypadków zachorowania stwierdza się u osób, które skończyły 50 lat. Od pojawienia się polipów do chwili rozwoju raka jelita grubego mija zwykle 10 lat. Ten nowotwór wcześnie wykryty jest jednak wyleczalny, a gdy dokuczają nam tylko polipy można je usunąć w trakcie kolonoskopii. Kto, gdzie i kiedy powinien skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii, o tym mówić będziemy w dzisiejszej audycji „Szlachetne zdrowie”.
Gośćmi programu będą dr Wiesław Jaroszewicz i dr Adam Markowski – gastroenterolodzy ze Szpitala Miejskiego im. PCK w Białymstoku.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Rak coraz większym problemem. Jak mu zapobiegać?


W ciągu niespełna 30 lat liczba nowych przypadków raka wzrośnie o 77 proc. - wynika z szacunków WHO. Obecnie mniej więcej co piąta osoba zapada na chorobę nowotworową. Mężczyźni częściej niż kobiety umierają z powodu raka.



Czy na każdy ból trzeba reagować?


Bóle głowy, stawów, pleców, bóle związane z migreną, endometriozą czy zespołem jelita drażliwego. Każdy z nas miał do czynienia z którymś z tych bólów.



Życie z endometriozą


W audycji mówimy o endometriozie - chorobie kobiecego układu rozrodczego. Zgodnie z szacunkami dotyka ona jedną na 10 Polek. Często towarzyszy jej przewlekły ból i może przyczyniać się do niepłodności.



Rady dla alergików


Dziś w programie Szlachetne Zdrowie rady dla alergików. Mówimy też o tym, jak nie pomylić infekcji wirusowej z alergią.



Choroby serca


Choroby serca są najczęstszą przyczyną śmierci ludzi na całym świecie. W Polsce prawie co druga osoba umiera właśnie z tego powodu.



Jaskra - jak zapobiec utracie wzroku


800 tysięcy Polaków ma jaskrę, a ponad połowa z nich nie wie o tym, że stopniowo traci wzrok. A można temu zapobiec. O tym w programie.



Miesiąc Świadomości Nowotworów Przewodu Pokarmowego


Profilaktyka to bardzo ważna broń w walce z nowotworami - przypominają eksperci w Miesiącu Świadomości Nowotworów Przewodu Pokarmowego.



Półpasiec - co robić, by ta choroba nas nie dopadła?


Nawet 30 proc. osób, które zachorowały na półpasiec, cierpi później na neuralgię popółpaścową: przewlekły ból, który trudno wyleczyć. Przekonanie, jakoby półpasiec był błahą chorobą, to szkodliwy mit. Dlatego dziś w programie "Szlachetne zdrowie" powiemy co robić, by ta choroba nas nie dopadła.



Lekarze z USK w Białymstoku jako pierwsi w Polsce operują serca nowatorską techniką


W programie "Szlachetne zdrowie" mówimy, jak zadbać o serce, ale też o sposobach leczenia, gdy już jest ono chore.




 
 

Prowadzący:

Dorota Niebrzydowska
Renata Reda



REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok