Radio Białystok | Wiadomości | Bociany on-line w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi

Bociany on-line w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi

12.04.2017, 08:32, akt. 09:12

Jak wygląda życie bocianów, można oglądać w internecie dzięki transmisji on-line z gniazda tych ptaków w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi. To jeden z elementów programu ochrony bocianów w dolinach rzek w północno-wschodniej Polsce.

Foto: Adam Dąbrowski
Foto: Adam Dąbrowski

Kamerę zamontowano w miejscowości Rakowo-Czachy

Kamerę zainstalowano w ostatnich dniach przy bocianim gnieździe w miejscowości Rakowo-Czachy w gminie Piątnica. 

Program realizuje Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wspólnie z partnerami w czterech regionach: Podlaskiem, Mazowieckiem, Warmińsko-Mazurskiem i Lubelskiem w dolinach rzek: Narew, Biebrza, Bug, Nurzec, Liwiec, Omulew, Płodownica na dziesięciu obszarach Natura 2000. 

Kamera (...) umożliwia pełniejszą i dokładniejszą obserwację procesu składania jaj, wykluwania się piskląt i ich rozwoju, a także rodzicielskich zachowań ptaków. Bociania para już jest na miejscu, czekamy na proces składania jaj - napisano na stronie internetowej Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. 

Transmisję można oglądać na stronie. Trwa konkurs na imiona obserwowanych bocianów. 

Duża popularność transmisji z życia bocianów on-line 

Koordynator programu ochrony bociana białego Adam Zbyryt powiedział we wtorek (11.04), że było wiele transmisji on-line z bocianich gniazd w różnych miejscach w Polsce, ale wciąż są one popularne, bo ludzie lubią bociany, darzą sympatią te ptaki i chętnie podglądają ich życie. Zaznaczył przy tym, że nigdy nie wiadomo, co się wydarzy w życiu danej bocianiej pary, czy uda się bocianom odchować z sukcesem młode i ile ich będzie. "Czasem dzieją się tragedie, młode są wyrzucane z gniazda" - dodał. W przypadku gniazda nad Narwią można w tle dodatkowo oglądać rozlewiska tej rzeki. 

Transmisja będzie prowadzona w tym roku do odlotu bocianów i przez kolejnych dziewięć lat w sezonie, gdy obecne są bociany: od ich przylotu do odlotów. 

Filmowanie z drona pozwoli precyzyjnie policzyć młode

Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków chce też dokładnie zbadać lęgi bocianów; sprawdzić, ile młodych się wykluwa i ile z sukcesem przeżyje. W monitoringu ma pomóc kupiony w projekcie dron. Filmowanie z drona pozwoli precyzyjnie policzyć młode. Testy drona trwają. 

Ornitolodzy zabezpieczą ok. 300 gniazd 

Projekt ochrony bociana białego będzie trwał do końca lipca 2020 r. W jego ramach ornitolodzy m.in. przenoszą bocianie gniazda ze starych dachów czy niezabezpieczonych słupów energetycznych na specjalne słupy. Łącznie ma być zabezpieczonych ok. trzystu gniazd. 

Według przeprowadzonego w 2014 roku międzynarodowego spisu bociana białego polska populacja tych ptaków nie przekracza 45 tys. par lęgowych i jest nawet o 15-20 proc. mniejsza, niż 10 lat wcześniej. Polska - obok Hiszpanii, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy - podaje PTOP w uzupełnionym wydaniu "Poradnika ochrony bociana białego". Kilka lat temu poradnik - pierwszą jego wersję - wydało Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian". 

Budżet programu ochrony bociana białego to 6 mln zł. Pieniądze pochodzą z UE z programu Life oraz od niemieckiej organizacji Vogelschutz Komitee e.V.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podglądanie bocianów w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi

26.03.2017, 08:04

W całej Polsce jest już kilkadziesiąt takich miejsc, ale w rejonie Łomży to będzie pierwsze - kamerę podglądającą życie w bocianim gnieździe zamontuje Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi.


Na Podlasie przyleciały już pierwsze bociany

14.03.2017, 19:27

Pierwsze bociany widziano m.in. w okolicach Łomży czy Bociek. 


Akcja pomocy bocianom - 300 gniazd ma być przeniesionych w bezpieczne miejsca

21.02.2017, 10:58

Do 2020 r., w dolinach rzecznych wschodniej Polski, ma być przeniesionych 300 bocianich gniazd ze starych dachów czy niezabezpieczonych słupów energetycznych w bezpieczniejsze dla nich miejsca.


Ptaki w miastach - problemy czy przyjemność?

11.02.2017, 14:58

Niektóre ptaki tak się "rozpanoszyły", że stały się bardzo uciążliwymi sąsiadami dla człowieka.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok